вівторок, 17 липня, 2018, 5:40 Політика
Військовий журналіст розповів, чим для Путіна обернувся саміт НАТО

Невідомо, чи їздили екзальтовані російські пропагандисти в останні дні по Москві з американськими прапорами і чи пили депутати шампанське за здоров’я американського президента, але слід констатувати: Дональд Трамп вчергове їх підвів. Вони розраховували, що господар Білого дому зруйнує Північноатлантичний альянс, а він – всього-на-всього чижика. Точніше, добру зграю чижиків.

Про це на сторінках «Нового времени» пише російський журналіст, військовий експерт Олександр Гольц.

Напередодні саміту Трамп розіслав вельми різкі листи головам держав – членів НАТО, які не підняли свої військові бюджети до розміру 2% ВВП. І заявив, що не розуміє, чому Америка повинна захищати західноєвропейських союзників за свої гроші. Особливо дісталося Німеччині, яка явно дратує господаря Білого дому своїм економічним благополуччям. Трамп навіть натякнув, що в Німеччині дуже багато американських військ. Ясно позначилася невесела перспектива зламу всієї системи безпеки в Європі. Виходило, що Трамп явно розглядає безпеку як товар і має намір продавати її в такій якості союзникам. А вже коли було оголошено про майбутню зустріч американського президента з Путіним, європейських союзників охопили зовсім похмурі передчуття. Всі згадали, як Трамп влаштував скандал на зустрічі «Сімки», відмовився підписувати підсумкове комюніке і вирушив на історичну зустріч з корейським диктатором Кім Чен Ином, розраховуючи, що успіх цих переговорів перекриє розбрат у відносинах з найближчими партнерами Штатів. Масла у вогонь підлило чергове послання Трампа в Twitter, де він передрікав, що зустріч з Путіним буде легшою, ніж діалог «з іншими»: тобто, з військовими союзниками США. Справа дійшла до того, що буквально за кілька годин до відкриття саміту журналісти запитували посла США в НАТО Кей Бейлі Гатчінсон, чи може вона гарантувати, що Трамп підпише підсумкову декларацію саміту. І вона таких гарантій дати не могла. Все це, схоже, привело російських пропагандистів у небувале збудження, і вони стали радісно передрікати швидкі похорон злостивої ​​НАТО.

Однак слід визнати, що лідери західноєвропейських держав навчилися втихомирювати Дональда Трампа. Чиновники НАТО, починаючи з генсека Столтенберга, не вступаючи в пряму полеміку з Трампом, суворо наполягали на вражаючому прогресі в зростанні військових бюджетів країн – членів альянсу. Мовляв, дивіться: у 2014-му військові витрати лише трьох країн перевищували 2% ВВП, а сьогодні таких держав – 8. Та й та ж Німеччина, хоч і не досягла бажаних 2%, передбачає до 2024 року збільшити свої військові витрати мало не вдвічі. Завдання дати Трампу жорстку відповідь виконав президент європейської ради Дональд Туск. При підписанні Декларації ЄС і НАТО, він досить жорстко нагадав американському президенту, що в сфері безпеки не все вимірюється грошима і що солдати західноєвропейських країн борються разом з американцями в Афганістані.

В результаті, Трамп підписав підсумкову декларацію. На моїй пам’яті, її вперше оприлюднили в день відкриття саміту. Припускаю, що в НАТО вирішили не зволікати, поки американський президент не передумав. І її зміст вже точно не порадує Кремль. РФ прямо або побічно присвячено ніяк не менше третини двадцятисторінкового тексту. Росія є єдиною країною, яка битим словом названа джерелом викликів і загроз: «Агресивні дії Росії, включно з використанням сили для досягнення політичних цілей, кидають виклик Альянсу, підривають Євро-Атлантичну безпеку і міжнародний порядок, заснований на дотриманні правил», – написано вже у другому пункті декларації. А далі прискіпливо і послідовно перераховуються всі «досягнення» Кремля – ​​анексія Криму та дестабілізація Донбасу, провокаційне розгортання сил біля кордонів НАТО, безвідповідальна і агресивна ядерна риторика, раптові широкомасштабні маневри, в яких все частіше присутні сценарії використання ядерної зброї. У НАТО вельми недвозначно висловлюються на підтримку територіальної цілісності України, Грузії і Молдови, яку, на їх думку, порушує Москва: вони зажадали виведення російських військ з території цих держав. Мало того, Альянс вимагає припинення військового вторгнення в Україну, виведення військ і найманців. Альянс вперше висловлює глибоку стурбованість тим, що російська влада катує громадян України і перевозять їх у російські в’язниці. НАТО однозначно вказує на Москву як на винуватця загибелі малазійського Боїнга. Не сумніваються вони і в причетності Росії до отруєння у Великій Британії.

Країни НАТО не мають жодних ілюзій щодо діалогу з Кремлем і сподіваються насамперед на військове стримування. У декларації схвалена ініціатива «4 по 30»: 30 механізованих батальйонів сухопутних військ, 30 авіаційних ескадрилій та 30 бойових кораблів повинні бути розгорнуті не пізніше ніж за 30 днів. Для того щоб гарантувати перекидання військ, створені два командування. Одне – в американському Норфолку: має забезпечити розгортання американських військ. Інше – європейське, займеться переміщенням військ на континенті. До цього слід додати обіцянку посилити присутність ВМС НАТО в Балтійському і Чорному морях. Добре пам’ятаю шапкозакидальні промови російських генералів і пропагандистів, коли члени НАТО вперше оголосили про плани передового розгортання в країнах Балтії і Польщі: «Ха-ха, всього чотири батальйони, а у нас на кожен їх батальйон – по дивізії (нехай і неповного складу)». І ось тепер з’ясовується, що батальйонів цих в разі кризи буде три десятки. Якщо додати ВВС і ВМФ, виходить угруповання в 60-70 тисяч. У ці дні я поговорив з високопоставленими військовими НАТО. Вони, звичайно, заперечували, що мова йде про повернення до військового планування першої «холодної війни», яке грунтувалося на перекиданні військ з-за океану в разі радянської агресії. Кажуть, масштаби – не ті. Але нікуди не піти від того, що як єдиний реальний військовий супротивник фігурує РФ.

Крім усього іншого, ця декларація в’яже Трампа по руках і ногах у його переговорах з Путіним. Всі натяки на можливість визнання Криму російським можна вважати недійсними. Таким чином, як предмет переговорів залишається Сирія і ядерні озброєння (в декларації, крім усього іншого, згадується наземна крилата ракета великої дальності, яка, як підозрюють в Брюсселі, порушує Договір РСМД).

Звичайно, з Трампа станеться забути назавтра те, що він підписав сьогодні. Але щоб нагадати йому про зобов’язання, є так нелюбимі Володимиром Путіним «панове в темних костюмах», представники істеблішменту. І в ці дні в Брюсселі вони показали свою силу і вплив.

 

* Якщо Ви знайшли помилку в тексті новини, виділіть її та натисніть Ctrl+Enter.
реклама
більше новин
Top
2019-01-16 05:58 :12