понеділок, 16 липня, 2018, 15:06 Політика
Скасування недоторканності: дешевший мандат – чесніші депутати?
Фото: 5.ua
Фото: 5.ua

У Верховній Раді лежать одразу два законопроекти про скасування депутатської недоторканності. Їх уже схвалив Конституційний суд – тепер справа за народними обранцями, які мають взятися за розгляд цих проектів уже в вересні.

Суть депутатської недоторканності полягає в тому, нардепів не можна без згоди парламенту притягнути до кримінальної відповідальності, затримати чи заарештувати. Цей механізм був створений для забезпечення політичної свободи, але такий імунітет виявився невиправданим, оскільки по суті перетворився на гарантію безкарності, констатують ініціатори цих законодавчих змін.

Президентський законопроект №7203 передбачає скасування депутатської недоторканності з 1 січня 2020 року, тобто вже для наступної каденції Верховної Ради.

Натомість у депутатському проекті №6773 пропонується зробити депутатів «доторканними» одразу – з наступного дня після офіційного опублікування закону.

Політологи схиляються до думки, що більші шанси на ухвалення має якраз перший проект, адже нинішні нардепи не мають бажання позбавляти себе такого привілею в останній рік свого перебування в Раді.

Або зараз, або ніколи

Водночас саме наближення чергових парламентських виборів, які мають відбутися у жовтні 2019 року, підвищує шанси на ухвалення цього рішення, адже інакше лідерам політичних сил і рядовим депутатам доведеться пояснювати виборцям, чому вони не захотіли позбавляти себе необмеженого імунітету.

Однак варто додати, що для скасування депутатської недоторканності необхідне внесення відповідних змін до Конституції. Відповідно, для другого читання, яке відбудеться вже на наступній сесії парламенту, потрібно буде назбирати не 226, а 300 голосів.

«У першому читанні шанси на ухвалення є, а от чи вистачить голосів у другому читанні – це питання відкрите. І це залежить від багатьох обставин: яка буде ситуація під час голосування, чи вдасться мобілізувати коаліцію, як проголосують в опозиції. Це ж не перший раз, коли намагаються провести законопроект про скасування недоторканності через Верховну Раду. Жодного разу не вдавалося, тому що депутати не хочуть руйнувати такий запобіжник, який працює в їхніх інтересах. Але те, що це питання розглядатимуть перед виборами, дає надію на його ухвалення. Якщо б це було всередині роботи цього скликання Верховної Ради, тоді шансів не було б у жодного з подібних законопроектів», – каже політолог, голова правління Центру прикладних політичних досліджень «Пента» Володимир Фесенко.

Чи потрібен імунітет для опозиції?

Як аргумент проти скасування недоторканності зазвичай називають те, що це запобіжник від політичних переслідувань опозиційних депутатів. Однак цей аргумент не працює, переконаний Фесенко, адже коли є серйозні звинувачення, імунітет знімають і з депутатів коаліції.

«У цьому скликані Ради була рекордна кількість подань ГПУ про зняття недоторканності. Але треба враховувати, що після 2014 року це було пов’язано з подіями Майдану, а за останні два роки пішла хвиля подань, пов’язана з діяльністю НАБУ. І це стосується не лише опозиційних депутатів. Нагадаю, одна з найбільш гучних справ стосується представників фракції коаліції – це так звана бурштинова справа (фігурантами якої є Борислав Розенблат і Максим Поляков, – ред.). Тобто теза, що це репресії проти опозиції, м’яко кажучи, не відповідає дійсності. І навіть коли були подання проти опозиційних депутатів, то теж, як правило, вони були пов’язані з корупцією. Більше того, ми бачили ситуації, коли депутати не здавали своїх. Це дуже показово і є аргументом якраз за скасування депутатської недоторканності», – наголошує політолог.

Експерт Центру «Ейдос», член ради Реанімаційного пакету реформ Віктор Таран натомість переконаний, що разом зі скасуванням депутатської недоторканності в тому вигляді, який є зараз, важливо одночасно прийняти ще один закон, який би передбачав надання депутатам так званого парламентського імунітету на час здійснення їхніх повноважень і унеможливлював би переслідування депутатів за політичну діяльність.

«Такі закони прийняті в усіх європейських країнах, імунітет мають і члени Європарламенту. Якщо цього не буде зроблено, то депутати будуть вразливі перед виконавчою владою, і будь-який наступний президент зможе на них тиснути», – каже він.

Як пояснює політолог, це по суті відрізнятиметься від тої необмеженої депутатської недоторканності, яка є зараз: «Наприклад, навіть для того, щоб депутати пішли на допит у прокуратуру, необхідно погодження регламентного комітету і Верховної Ради. Це унеможливлює проведення процесуальних дій проти депутатів. Такі норми треба скасувати. Якщо у ГПУ, НАБУ чи ДБР будуть підозри, вони мають право викликати народного депутата і він повинен так само, як і будь-який громадянин, прийти до правоохоронних органів і дати покази по тій справі, де його звинувачують. Або інший приклад: депутата зараз навіть не можуть затримати на місці злочину. Скажімо, у Грузії і Франції є норма, що депутата можуть затримати, а потім іде подання до парламенту, і він протягом 48 годин має розібратися, чи депутата позбавити депутатського імунітету. Це дуже важливо, особливо в напівавторитарних країнах – а Україна, будемо об’єктивними, є не демократичним, а напівавтократичним режимом, тому законодавча гілка повинна мати захист».

При цьому Віктор Таран нагадує Майдан. Тоді, за його словами, якщо б позиційні депутати ВР не мали недоторканності, то Майдан не міг би так функціонувати, адже «нардепи, користуючись своєю недоторканністю, очолювали колони, що завозили на Майдан їжу, медикаменти, бензин для генераторів».

Наслідки для наступної Ради

Якщо депутатська недоторканність у нинішньому вигляді буде скасована, чи вплине це якісно на склад наступної Ради? І чи поменшає на наступних виборах сумнівних персонажів, які йдуть до парламенту лише щоб заховатися від кримінальної відповідальності? На думку опитаних експертів, на це має вплинути не стільки скасування недоторканності, скільки електронні декларації, а точніше подання цих двох факторів.

«Але головна причина – саме електронні декларації. І тут уже питання до антикорупційних органів. НАЗК має більш активно перевіряти декларації депутатів, виявляти сумнівні доходи – а там зараз буде багато матеріалів, хтось у лотерею виграє, комусь раптом у борг мільйони дають. І якщо не буде депутатської недоторканності, то разом ці два чинники дуже суттєво вплинуть на те, чи захочуть піти в депутати різні люди, які звикли жити на тіньові доходи», – вважає Володимир Фесенко.

Скасування недоторканності також знизить вартість депутатського мандата, прогнозує Віктор Таран.

«За мандат не будуть вже платити такі гроші на мажоритарних округах чи за списками. А якщо знизиться ціна питання, то, відповідно, зменшиться ціна виборчої кампанії і, автоматично, політична корупція. Тому більше шансів пройти в парламент матиме експертне середовище, юристи, політологи, економісти, тобто люди, які безпосередньо повинні писати закони. А отже, в довгостроковій перспективі якість роботи депутатів і ухвалених законів має суттєво покращитися. Те саме стосується і рівня політичних партій», – вважає експерт.

Рада VIII скликання дійсно стала найбільш «плідною» на зняття недоторканності з окремих депутатів. Серед тих, від кого «відвернулася удача», – Ігор Мосійчук, Сергій Мельничук, Сергій Клюєв, Олександр Онищенко, Вадим Новинський, Борислав Розенблат, Максим Поляков, Михайло Добкін, Олесь Довгий, Євген Бакулін, Надія Савченко.

Водночас аналітики наголошують, що справа не лише в депутатській недоторканності як такій, а в тому, як працює вся правоохоронна система і чи доводяться справи до логічного кінця.

«У нинішній Верховній Раді, ми бачили, що найбільше за всі попередні каденції позбавляли депутатів недоторканості, але ніхто з них не сів (наразі під вартою перебуває Надія Савченко, яку звинувачують у підготовці теракту у ВР, – ред.). Проблема не тільки у депутатській недоторканості, а в судовій системі, – вважає політолог Олексій Голобуцький.

Тетяна Штифурко, ІА ZIK

Редакція не завжди поділяє позицію авторів публікацій.
* Якщо Ви знайшли помилку в тексті новини, виділіть її та натисніть Ctrl+Enter.
реклама
більше новин
Top
2018-12-10 17:33 :16