Новини » Події 13 липня, 2018, 13:59
«Молот», що вибухнув на полігоні, раніше ремонтували, – «Стежками війни»
ZIK
ZIK

Військовослужбовці Валерій Тихановський, Дмитро Власов та Юрій Пишкар загинули під час вибуху міномета «Молот» на військовому полігоні поблизу Рівного. Офіційне слідство розглядає три версії трагедії: порушення техніки безпеки, старі міни і неякісний ствол міномета.

Про це йдеться у програмі військових розслідувань «Стежками війни» на телеканалі ZIK.

Вибух міномета «Молот» на рівненському полігоні

Вранці, на військовому полігоні під Рівне, 128 гірсько-піхотна бригада проводила планові тактичні навчання із стрільби. Після того, як командир батареї Валерій Тихановський подав команду «зарядити», стався вибух і міномет розірвався вщент.

«Троє військовослужбовців загинуло, ще дев’ять отримали поранення», – каже командувач оперативного командування «Захід» Олександр Павлюк.

Поранених одразу ж відвезли до військового госпіталю в Рівне. Там їм надали невідкладну допомогу та стабілізували. Трьох із них, з найтяжчими ураженнями, вертольотом доправили до Львова.

«У них були осколкові поранення голови, шиї, верхньої частини тіла. Вони перебували у важкому стані, без свідомості. Переліт їх стан не погіршив», – розповідає полковник медичної служби Василь Зайцев.

На питання чому сталася трагедія, ніхто із командування та військової прокуратури не поспішав відповідати. Президент Петро Порошенко виступив із відповідною заявою.

«До завершення розслідування зазначені міномети не застосовувати«, – наголосив Президент Петро Порошенко.

Виробником мінометів «Молот» є завод «Маяк»

«В березні 2017 року, біля Старого Айдара, також розірвався наш міномет. Тоді слідство встановило, що вибух стався через людський фактор, за рахунок подвійного заряджання», – пригадує командувач оперативного командування «Захід» Олександр Павлюк.

Відомо, що міномет «Молот» виготовляє завод «Маяк», який входить до складу «Укроборонпрому». Останній позиціонує себе як виробника сучасної стрілецької зброї та мінометів.

«Була заявка на цей міномет від Генерального штабу, ЗСУ, Міноборони. За рік, не маючи конструкторської документації, підприємство розробило міномет. Він новий тільки для України. Насправді це аналог радянського міномета «Саня» – це розуміють всі», – запевняє військовий експерт Юрій Бутусов.

Перша версія трагедії біля Рівного: порушення техніки безпеки

Першим про порушення техніки безпеки під час стрільб публічно заявив Анатолій Матіос.

«Є всі ознаки службової недбалості: відстань між мінометами – вісім метрів замість двадцяти, глибина окопів також не відповідала нормативам», – зазначає головний військовий прокурор Анатолій Матіос.

Ольга Решетилова розслідує причини вибухів «Молота» ще з 2016 року. Каже, два роки тому, коли міномет вибухнув, військова прокуратура та Міноборони теж наполягали на версії про порушенні техніки безпеки.

«Незалежно від того, чи була порушена техніка безпеки – це не відміняє сам факт вибуху. Ми і раніше говорили, що в бойових умовах дуже складно вирахувати відстань між мінометами – двадцять метрів», – наголошує координатор «Медійної ініціативи за права людини» Ольга Решетилова.

Крім того, головний військовий прокурор наполягає на ще одній службовій недбалості.

«На думку слідства, міномети працювали без запобіжників», – коментує головний військовий прокурор Анатолій Матіос.

Запобіжник у мінометі «Молот» не дозволяє закинути другу міну, аж поки перша не вистрілила, наголошують експерти.

«На мінометах стоїть запобіжник, на який від самого початку були скарги. У мене десятки рекламацій від командирів батальйонів, батарей. Вони списали «Молот» на завод «Маяк» через недопрацьований запобіжник, який ламається після першого заряджання», – наголошує координатор «Медійної ініціативи за права людини» Ольга Решетилова.

Не на камеру військові розповіли, що коли ці запобіжники ламалися в бойових умовах – їх просто знімали і стріляли далі.

Друга версія – старі і ненадійні міни

Міни до міномета «Молот» використовують ті ж, якими стріляли з радянських мінометів «Саня». Вони складаються з заряду, який виштовхує міну зі ствола; з розривного заряду і так званого «підривника», який після удару в ціль підриває міну.

Нові ж 120-міліметрові міни, за словами експертів, в Україні не виробляють.

«Старі боєприпаси – непрогнозовані. Є багато концепцій щодо нових, але ні одна їх версія не реалізована», – говорить заступник директора Центру досліджень, армії, конверсії та роззброєння Михайло Самусь.

До слова, наприкінці минулого року міністр оборони України розповідав про завод із виготовлення боєприпасів, однак яких саме досі невідомо.

«У 2018 ми плануємо почати будівництво заводу боєприпасів», – сказав міністр оборони України Степан Полторак.

Третю причину вбачають у неякісних стволах мінометів

«Від нас ретельно приховують походження сталі, технології. Офіційні особи застосовують термінологію «гриф таємності», щоб не відповідати на, можливо, незручні запитання», – зазначає військовий експерт Олег Жданов.

Стволи для «Молотів» виготовлялися у 2015-2016 роках на Старокраматорському машинобудівному заводі. Контрольним пакетом акцій СКМЗ, принаймні станом на 2016 рік, володів син колишнього губернатора Донеччини Анатолія Близнюка – Сергій.

Чому ж насправді 6 липня вибухнув міномет «Молот» – встанлює слідство військової прокуратури. Уже відбувся один з етапів – точне відтворення подій. 11 липня військові спеціально підірвали такий самий міномет «Молот» на тому ж полігоні.

«Молот» не вперше калічить українських солдатів

Починаючи з 2016 року, під час його використання, на передовій трапилося щонайменше п’ять випадків, які призвели до людських жертв та каліцтв.

Перший інцидент стався 25 липня 2016 року на військовому полігоні «Широкий лан». Тоді загинули двоє військових 34-ого окремого мотопіхотного батальйону 57-ї бригади.

Друга історія з розірваним «Молотом» трапилась із 24-им батальйоном «Айдар» восени 2016 року. Тоді на Донеччині загинули військові Сергій Кочетов на позивний «Кіт» та Микола Саюк на позивний «Француз». Дивом залишився живим айдарівець із позивним «Морячок» Дмитро Тютін, завдання якого було підносити міни.

Хоч трагедія сталася давно, слідство й досі не встановило причину розриву міномета. Проте вцілілий Дмитро Тютін висловився категорично.

«Не можна другу міну закидати, коли є одна. Коли її опускаєш – спрацьовує запобіжник. І щоб закинути другу – він не підійметься, аж поки перша не вистрілить. Просто фізично її нереально туди засунути», – пояснює військовий Дмитро Тютін.

Про цей інцидент в Міноборони відповідають нечітко. Описують зовсім різні версії. Мовляв, можливо, трагедія сталася через технічну несправність боєприпасу, конструктивну недосконалість, порушення правил експлуатації і ремонту виробу М120-15.

Недоліки міномета «Молот»

«У нас абсолютно незрозумілі завищені очікування від виробництва. Проблема «Молота» у тому, що ним надто сильно захоплювалися. Насправді, зброя – сира», – підкреслює військовий експерт Юрій Бутусов.

На заводі «Маяк» запевняють, що міномет пройшов належну перевірку. Однак, відповідальність за його вибух під час експлуатації несе і виробник, і Міністерство оборони, зазначають експерти.

«На рівні заводських випробувань повинні бути присутні представники міністерства», – переконаний експерт Михайло Самусь.

Варто віддати «Молот» на експертизу НАТО

«Сергій Пашинський був лобістом, який наполягав на тому, щоб міномет «Молот» взяти на озброєння. Він очолює Комітет з національної безпеки і оборони. У Міноборони запевняють, що міномет досконалий і дуже гарний. Я би радив провести міжнародну експертизу і віддати зброю партнерам НАТО», – каже військовий експерт Олег Жданов.

Очевидно, що для «Молотів» потрібні нові міни, роботу яких можна спрогнозувати.

«Необхідно вкласти гроші у їх випробування, покупку чи виробництво», – наголошує експерт Юрій Бутусов.

Поки що, схоже, ніхто із відповідальних за озброєння армії людей цього схоже так і не усвідомив.

«Боєприпасна галузь повинна розвиватись вже, як мінімум, чотири роки. Таким мало б бути одне із основних завдань уряду», – підкреслює експерт Михайло Самусь.

Думки свідків трагедії на Рівненщині

Водій мінометної батареї Іван Готра на похоронах побратимів не стримував емоцій.

«Після вибуху ми почали бігати, шукати аптечки. Капітан ще живим був… Ми надавали першу медичну допомогу, страшно було», – каже Іван Готра.

Чоловік пригадує останнє розпорядження від командир батареї Валерія Тихановського.

«Він дав команду зарядити. Далі чекали наказу на удар міни від вищого керівництва. Командир сказав зарядити, обернувся і загинув. Поруч був Юра Пішкар, який повертався до себе в окоп… Його випадково зачепило», – пригадує водій Іван Готра.

Теж з’ясувалося, що «Молот» нещодавно повернувся з капітального ремонту.

«Це вперше міномет вистрілив після ремонту. Проблема цього «Молота» була у тому, що міна не влазила», – зазначає Іван Готра.

І, можливо, саме ця поломка міномета і була першою в ланцюгу подій, який обірвався на військовому полігоні під Рівне.

 

* Якщо Ви знайшли помилку в тексті новини, виділіть її та натисніть Ctrl+Enter.
реклама
більше новин
Top
2019-07-16 07:21 :18