четвер, 12 липня, 2018, 12:43 Світ
Польський чиновник, який образив українців, заявив, що в Україні «процвітає бандеризм»
Пам’ятник жертвам Волині у Бєльсько-Бялій. Фото: polradio.pl/PAP
Пам’ятник жертвам Волині у Бєльсько-Бялій. Фото: polradio.pl/PAP

Люблінський воєвода Пшемислав Чарнек, який нещодавно назвав поминальні українські урочистості у Сагрині на Холмщині «провокацією» та погрожував прокуратурою історикові Григорієві Купріяновичу, заявив, що основною проблемою у польсько-українських відносинах є «бандеризм, який призвів до геноциду тоді, і, на жаль, нині процвітає у Західній Україні».

Про це він заявив на відкритті пам’ятника жертвам Волинської трагедії у Любліні, повідомляє «Польське радіо».

Як зазначає видання, пам’ятник присвячений «тисячам загиблих поляків, вбитих українськими націоналістами на Волині та на колишніх так званих південно-східних кресах Речі Посполитої», відкрили у середу, 11 липня, в Любліні. В урочистостях взяли участь очевидці подій, які зазначили, що монумент буде «символічним місцем пам’яті про їхніх рідних, котрі не мають могил».

«Ми не маємо проблеми з Україною та з українцями, ми ставимося до українців також як до героїв, бо було багато українців, котрі рятували поляків. Праведні українці, котрі рятували поляків, повинні мати пам’ятник», – зазначив Чарнек.

«Сильна, здорова, християнська Україна – це також гарантія нашої незалежності та нашої безпеки. Українці не є нашими ворогами, вони наші друзі, їх є багато у Любліні, вони живуть серед нас, дружать з нами. Маємо одну основну проблему, що називається бандеризмом, який призвів до геноциду тоді, і, на жаль, бандеризмом, що нині процвітає у Західній Україні, у який дозволяє вплутувати себе українська влада. Про це ми шкодуємо», – додав люблінський воєвода, звертаючись до українського консула, який взяв участь у церемонії відкриття.

Генеральний консул України в Любліні Василь Павлюк натомість зазначив, що добре, що в Любліні встановлений пам’ятник жертвам Волинської трагедії.

«Нас нічого не ділить, маємо спільну важку історію. Треба розмовляти про неї, над цим працюють польські та українські історики. Маю надію, що колись ми знайдемо спосіб, аби поставити, як кажуть, крапку над «і», аби припинити нерозуміння, що є в цих історичних питаннях», – сказав він.

«Я прийшов сюди, аби помолитися за упокій цих жертв, котрі невинно загинули у ті страшні часи. Потрібно пам’ятати про них, кожний народ повинен пам’ятати про свої жертви, молитися, встановлювати пам’ятники, пам’ятні дошки», – додав Павлюк.

Ще один пам’ятник жертвам Волинської трагедії відкрили у середу, 11 липня, на кладовищі Збройних сил Польщі у місті Бєльсько-Бяла, що на півдні Польщі. Пам’ятник містить напис: «На честь поляків-жертв геноциду на Волині та у Східній Галичині, вбитих ОУН, УПА та іншими збройними силами українських націоналістів у 1943-1945 роках, та українцям, які рятували поляків від страшної смерті ціною свого власного життя».

На пам’ятнику є також слова Папи Івана Павла ІІ, які він виголосив у 2001 році у Львові: «Нехай завдяки очищенню історичної пам’яті всі будуть готові ставити вище те, що єднає, а не те, що розділяє, щоб разом будувати майбутнє». Автором монумента є Яцек Ґрабовський, який у 1943 році народився в Стрию у Львівській області.

Присутній на церемонії відкриття пам’ятника директор Інституту національної пам’яті Польщі Анджей Шнайдер заявив, що для польсько-українських відносин важливо говорити правду про ті події та гідно вшановувати жертв.

«Умовою майбутньої, доброї співпраці та польсько-українського сусідства, також у контексті присутності в Європейському Союзі, буде історична правда», – заявив він.

Нагадаємо, Люблінський воєвода Пшемислав Чарнек назвав провокацією поминальні заходи у селі Сагринь на Холмщині, де за участі Президента України Петра Порошенка відбулося вшанування українців, які загинули від рук польських «селянських батальйонів» та підрозділів Армії Крайової у 1944 році.

* Якщо Ви знайшли помилку в тексті новини, виділіть її та натисніть Ctrl+Enter.
реклама
більше новин
Top
2018-11-14 08:26 :26