середа, 11 липня, 2018, 12:29 блоги Суспільство
Відповісти на виклик часу – допомогти творенню фільму «Гамбіт»
Оксана Думанська
письменниця, перекладач

Гурт однодумців подався на Спільнокошт – і от маємо повідомлення, що на фільм «Гамбіт» прийшли перші доброчинні внески.

Є випадки, коли в мові оприявнюється знане слово іншою своєю гранню. Бо в тому потреба. От ми зазвичай вживали слово «виклик», коли потребували лікаря вдома. З недавніх часів узвичаївся зворот «виклики часу» – і це не час приходить до нас додому визначати діагноз, а ми маємо відповісти часу на його виклик, почати з ним діалог чи знехтувати й потім шкодувати. Виклики часу – це як випробування на міцність, на співчуття, на швидкість реакції і навіть на патріотизм, як би не зачовгали це поняття політики.

На виклики часу люди відповідають по-різному, залежно від того, хто що вміє. Шахраї, наприклад, швидко зорієнтувалися в ситуації, що люди похилого віку, втративши своїх дітей на війні з московськими агресорами, гублять орієнтири. Їх дуже просто заманити в пастку. Ошусти не мають сердечних поривів, як ті, що на перший поклик сумління узяли до рук зброю, хоч до того переважно «воювали» на шахівниці. «Цивільний фах» ошуканців – нашвидкуруч сконструювати безпрограшну схему, в якій попереду перемога. Не над українським ворогом, а над ослабленим потерпілим.

Ця тема, по-моєму, ще не досліджена журналістами, але вона актуальна, «гаряча». І її втілюють мовою короткометражного кіно наші львівські митці, працюючи на волонтерських засадах: сценарій написано, ролі розподілено. Гурт однодумців подався на Спільнокошт – і от маємо повідомлення, що на фільм «Гамбіт» прийшли перші доброчинні внески.

Чому ж – гамбіт, коротко – як постріл? Тому що так називається в шаховій грі прагнення гравця до загострення, яке загрожує королю. Гамбіт – швидка перемога за сприятливих обставин, коли жертвують пішаками… Хто ж перемагає: правда чи шахрайство? Хто пішак? Про це скажуть актори-заньківчани: Василь Коржук – автор ідеї та сценарію; Андрій Сніцарчук – автор сценарію, режисер і композитор; Роман Мартин – автор сценарію та режисер. З ними у спілці Андрій Гаврищук – оператор-постановник і Тарас Терлецький – саунддизайнер, композитор. На головну роль запрошений Януш Юхницький.

Наш ущільнений час влаштовує нам іспити, викликаючи до смертельного двобою. І не завжди ворог дивиться на тебе в цівку. Він може з’явитися на порозі усміхненою дівчиною…

Редакція не несе відповідальності за думку, яку автори висловлюють у блогах на сторінках ZIK.UA.
* Якщо Ви знайшли помилку в тексті новини, виділіть її та натисніть Ctrl+Enter.
реклама
більше новин
Top
2018-11-17 21:52 :09