середа, 11 липня, 2018, 18:01 Політика
Клімкін відреагував на слова польського чиновника: «Він перейшов межу добра і зла»
Міністр закордонних справ України Павло Клімкін. Фото: EPA-EFE/GEORGI LICOVSKI
Міністр закордонних справ України Павло Клімкін. Фото: EPA-EFE/GEORGI LICOVSKI

Глава МЗС України Павло Клімкін заявив, що його шокували висловлювання Люблінського воєводи Пшемислава Чарнека, який назвав українські поминальні заходи в Сагрині на Холмщині «провокацією». Він також закликав політиків «зупинитися перед небезпечною лінією, інакше все може зайти занадто далеко».

Про це він написав у своїй статті у виданні «Новое время«.

«Політика, очевидно, така річ, що бочка меду рідко обходиться без ложки дьогтю. Мене глибоко шокували висловлювання Люблінського воєводи Пшемислава Чарнека, який назвав поминальні заходи в Сагрині провокацією і без краплі співчуття зневажливо відгукнувся про загиблих українців. На додачу пан воєвода пригрозив за виступ на траурній церемонії притягти до кримінальної відповідальності визначного діяча української громади в Польщі, історика Григорія Купріяновича, який послідовно виступає за польсько-українське історичне примирення і вшанування всіх жертв незалежно від їхньої національності», – підкреслив Павло Клімкін.

Він зазначив, що його польські друзі відраджували від реакції на висловлювання регіонального політика, котрий, «очевидно, набиває собі рейтинг перед місцевими виборами у жовтні».

«Може, й справді не треба, але як людина і як українець не можу залишитися осторонь. Звісно, всі ми сприймаємо історію з емоціями, а коли йдеться про минулі міжнаціональні конфлікти, як правило, автоматично стаємо на бік своїх. Але всьому є межа, і ця межа називається людяність. Я можу зрозуміти історичну суб’єктивність, але ніколи не зможу сприйняти зневажливе ставлення до загиблих людей, а тим більше до по-звірячому замордованих невинних дітей, жінок і чоловіків. Пан воєвода, протиставляючи польські й українські жертви, по суті поділяє загиблих на більш і менш важливих, на суттєвих і несуттєвих. Злочинами окремих загонів українських націоналістів проти поляків він з легкістю виправдовує злочин Армії Крайової в Сагрині, а в порівнянні з тисячами загиблих поляків «кілька сотень» українських жертв видаються йому взагалі не вартими уваги. Даруйте, але це вже за межею добра і зла», – акцентував глава українського МЗС.

Він додав, що «і люди, і цілі держави можуть сперечатися про минуле, сучасне й майбутнє, можуть навішувати політичні, історичні й будь-які інші ярлики, але абсолютно не по-людськи вішати ярлики на невинних жертв каральних акцій, ділити їх на гарних і поганих, гідних і не гідних жалю».

«Абсолютно не по-християнськи класифікувати поминальні церемонії як чужі, провокативні чи свої, богоугодні. Останнім часом між польською і українською сторонами було багато запеклих історичних дискусій, але, якщо не помиляюся, пан Пшемислав Чарнек першим перейшов цю межу людяності.

Закликаю всіх польських опонентів, давайте зупинимося перед цією небезпечною лінією, інакше ми можемо зайти занадто далеко», – акцентував міністр.

«Прошу своїх польських друзів і партнерів, всіх порядних поляків, не засліплених неприязню: не мовчіть, засудіть висловлювання пана воєводи. Або принаймні зробіть усе для того, щоб подібні політики й погляди в європейській Польщі залишилися винятком і не стали нормою. Зрештою, полякам це потрібно не менше, ніж нам, українцям. Певен, що, незважаючи на трагічні сторінки історії, Україна й Польща є природними друзями й союзниками. Певен, що наш святий християнський обов’язок заради поколінь нинішніх і прийдешніх разом вшановувати пам’ять усіх жертв братовбивчих конфліктів минулого, як це ми зробили цього року в селі Павлокома. Саме там я переконався, що маю в Польщі багато однодумців, і саме тому я вірю в мудрість і добре серце наших двох народів. Сподіваюся, що повірять в них і ті польські політики, які сьогодні роблять ставку на популізм і розпалювання ворожнечі», – підсумував Клімкін.

Нагадаємо, Люблінський воєвода Пшемислав Чарнек назвав провокацією події в селі Сагринь, де за участі президента України Петра Порошенка відбулося вшанування українців, які загинули від рук польських «селянських батальйонів» та підрозділів Армії Крайової у 1944 році.

* Якщо Ви знайшли помилку в тексті новини, виділіть її та натисніть Ctrl+Enter.
реклама
більше новин
Top
2018-11-14 08:30 :32