субота, 7 липня, 2018, 9:19 Світ
Трамп тримає своїх друзів далеко, а ворогів близько
Фото: theatlantic.com
Фото: theatlantic.com

Чому Дональд Трамп більше схильний вірити Кім Чен Ину, ніж Ангелі Меркель?

Незважаючи на свою репутацію непередбачуваного лідера, зовнішньополітичні заяви Дональда Трампа відзначаються певною закономірністю. Він однаково схильний перебільшувати свої досягнення, як і нарікати на тих, хто звисока ставиться до Америки. Можливо тому, він готовий більше довіряти Кім Чен Ину, ніж союзникам США.

Кім дав Трампу обіцянку «працювати над денуклеаризацією Корейського півострова»; країни НАТО під час правління Обами зобов’язалися у майбутньому «намагатися» витрачати 2% свого ВВП на оборону. Перше викликала тріумфальну заяву Трампа про те, що немає жодної ядерної загрози з боку Північної Кореї; останнє стало підставою до надсилання союзникам листів із закликами більше витрачати на оборону. Видання The New York Times повідомило, що президент написав канцлеру Німеччини Ангелі Меркель: «Як ми вже обговорили під час Вашого візиту у квітні, Сполучені Штати розчаровані, що деякі їхні союзники не дотрималися обіцянок».

Проте, у США не має чіткого бачення того, скільки мають витрачати країни на оборону. Хоча у листі Трамп і закликав Німеччину, яка витрачає близько 1,2%, збільшити свої витрати, міністр оборони США Джеймс Меттіс сказав, що німецькі витрати були «в нормі». Меттіс більш жорстко розкритикував Великобританію, яка витрачає на оборону 2,1% свого ВВП, написавши у листі своєму колезі у Великій Британії Гейвіну Вільямсону, що, якщо Великобританія не збільшить своїх витрат на оборону, то ризикує втратити свій імідж «найкращого партнера» США».

Невдоволення Трампа витратами на оборону не є чимось особливим. Проте, примітним є те, що він готовий відкинути запевнення своїх союзників на користь супротивників. У той самий час, коли видання The New York Times цитувало лист Трампа до Меркель, він сказав щодо Кіма журналістці Fox Марії Бартіромо: «Я з ним уклав угоду. Я потиснув йому руку. Я дійсно вірю, що він дотримається обіцянки».

Розгадування неоднозначних висловлювань Трампа дає радше розуміння того, як він сприймає світ, ніж основних питань, що поставлені на карту. Він давно сказав, що партнери США як у торгівлі, так і у військових альянсах, використовують їх. Такий тип мислення щодо оборони може стати поштовхом до загострення у відносинах із союзниками США, проте з урахуванням нещодавніх суперечок щодо торгівлі, зміни клімату та тарифів на сталь та алюміній, це свідчить про великий розкол, якщо не цілковите розірвання трансатлантичних відносин.

Слід згадати і про прихильність Трампа до іншого його супротивника: Володимира Путіна. Зіткнувшись з обвинуваченнями як європейських урядів, так і власного розвідувального управління у тому, що росіяни втручались у вибори в США від його імені, Трамп неодноразово заявляв, що Путін запевнив, що такого втручання не було. Його схильність довіряти заявам Путіна ще більше руйнує відносини США з НАТО. Трамп планує зустрітися з Путіним після зустрічі з НАТО у середині липня, і усе вказує на те, що США готові відкрито визнати анексію українського Криму Росією. Російське захоплення частини європейської країни, зрозуміло, тривожить лідерів решти країн континенту. Саме це вторгнення та підтримка сепаратистів призвели до запровадження жорстких американських та європейських санкцій проти Росії, – обмежень, які особливо вдаряють по європейських компаніях, що мають ділові відносини з Росією.

Європейські лідери так само стурбовані діями Росії проти колишніх радянських держав, як і її втручанням у європейські вибори. Тепло, яке демонстрував Трамп під час другої зустрічі із Путіним, змусило європейських лідерів поставити під сумнів питання про те, чи можуть вони розраховувати на Трампа, якщо Путін погрожуватиме їм.

Можна відстежити ще одну закономірність. Як зазначалося раніше, Трампа, здається, тягне до сильних лідерів. Європейські лідери не викликають у нього поваги, а він у них. Минулого тижня прем’єр-міністр Бельгії Чарльз Мішель прокоментував лист Трампа до Меркель наступним чином: «Мене це аж ніяк не дивує».

Крішнадев Каламур,
The Atlantic

Переклад з англійської Оксани Вергелес, для ІА ZIK

Редакція не завжди поділяє позицію авторів публікацій.
* Якщо Ви знайшли помилку в тексті новини, виділіть її та натисніть Ctrl+Enter.
реклама
більше новин
Top
2018-12-17 05:22 :57