Новини » Регіони 6 липня, 2018, 22:11
Пункт пропуску між двома частинами села на Закарпатті не можуть відновити протягом 13 років
ZIK
ZIK

До середини минулого століття українське село Хижа і румунське Тарна Маре були одним населеним пунктом. Та після Другої Світової його розділили між двома державами. А згодом у мешканців і зовсім забрали можливість бачитись з рідними з іншої частини села.

Про це йдеться в сюжеті інформаційного проекту «Перші про головне» на телеканалі ZIK.

Бачитися з рідними жителі могли завдяки пунктові пропуску на кордоні. Ходили через місток, який з’єднував два села. Пішки всього 500 метрів. Пані Марія пам’ятає, як люди записувалися в черги, аби побачити близьких.

«Стільки машин було, що черга тягнулась від митниці до середини села», – пригадує жінка.

У 2005-му міст зруйнувала повінь. Тоді роботу пункту перепуску тимчасово зупинили, поки не відремонтують. Та минуло 13 років, переправи не відновили, а дорога до Європи заросла чагарниками.

По той бік кордону у місцевого мешканця Віктора залишилися тітка, брати та сестри, яких він не бачив 13 років. Відколи єдине сполучення обірване, провідувати рідних стало складно.

«Коли пункт працював, тоді було легше спілкуватися. У нас там є родичі, але їздити до них через Солотвино – далеко», – пояснює пан Віктор Пруніца.

Пані Ірина розповідає: з рідними спілкуються лише телефоном, адже найближчий КПП за 120 кілометрів. Долати таку відстань можуть не всі.

«Часто таке бувало, що от у нас Румунію видно звідси, то стають десь на бережку наші жителі, родичі, коли іде похорон, рідні стають і махають руками. Люди спілкуються, як можуть, співчуття свої передають», – розповідає Ірина Турцанаш.

У Державній фіскальній службі кажуть: відновлення роботи пункту перепуску Хижа – Тарна Маре передбачено регіональною програмою з розбудови митної інфраструктури. Але ні термінів, ні фінансування досі не визначили. Наголошують: найактивніше тепер обговорюють питання відкриття іншого пункту перепуску – Біла Церква-Сіґет.

«Пункти пропуску мають бути максимально наближені до транспортної інфраструктури. Інше питання, які кошти необхідно для цього, і які джерела фінансування. Поки що таких немає, тому Закарпатська митниця не може говорити, коли і як може бути відновлений цей пункт пропуску», – пояснює в. о. заступника керівника Закарпатської митниці Микола Ясевич.

Щоб відновити КПП Хижа – Тарна-Маре, українська сторона має побудувати дорогу та реконструювати будівлю, румунська – повністю відновити інфраструктуру, розповідає сільський голова Хижі. В Україні грошей для відновлення КПП не передбачено. Лише будівництво дороги коштуватиме щонайменше півтора мільйона гривень. Грошей вирішили просити у Європейського Союзу. У рамках транскордонної співпраці спільно з сусідами подали проект.

«Поки що, згідно з поданим нами проектом, дорога буде, маршрут дороги буде мінятися і вона буде проходити через ворота. Ну і щоб з’єднатися з румунською стороною, треба десь так в обхід до тої дороги кілометри два зробити», – каже хижанський сільський голова Іван Гайдук.

Отримати відповідь від ЄС у Хижі розраховують упродовж найближчих тижнів, а погодити відкриття ще мають на рівні урядів України та Румунії. Якщо все складеться у найшвидші терміни, відновити пункт пропуску зможуть не раніше, як у 2020-му.

Лідія Пугач, «Перші про головне»

* Якщо Ви знайшли помилку в тексті новини, виділіть її та натисніть Ctrl+Enter.
реклама
більше новин
Top
2019-03-24 06:43 :46