live
Новини » Світ 1298 Читать эту новость на русском

«Ганьба»: У Ізраїлі вимагають розірвати угоду з Польщею

Заява прем’єр-міністрів Польщі та Ізраїлю не припинила суперечку щодо співвідповідальності поляків за Голокост. Яд Вашем розкритикував поправку до «Закону про Інститут національної пам’яті РП». Міністр освіти Ізраїлю назвав цю угоду «ганьбою» і вимагає, щоб вона була розірвана. Найбільша опозиційна партія заявила про капітуляцію Нетаньяху перед польським урядом. Відомий ізраїльський історик вважає, що уряд «зрадив» жертв Голокосту та істориків, які намагаються встановити правду.

Йдеться не лише про внутрішню політику, яка в Ізраїлі, як і у Польщі, є надзвичайно поляризованою. Після критичної заяви Яд Вашем і слів професора Ієгуди Бауера помітно, що оголошений прем’єр-міністром Польщі Матеушом Моравецьким «успіх» поставив Біньяміна Нетаньяху в незручне становище і надалі залишає відкритим питання відповідальності поляків за участь у масових вбивствах євреїв німцями. Це питання знову повернулося на перші шпальти ізраїльських газет – повідомляє Newsweek.

Яд Вашем критикує заяву премєрів Польщі та Ізраїлю

Інститут пам’яті мучеників та героїв Голокосту Яд Вашем, розкритикував у четвер спільну декларацію прем’єр-міністрів Польщі та Ізраїлю Матеуша Моравецького і Біньяміна Нетаньяху.

«Заяви, що містяться в документі, суперечать сьогоднішнім історичним даним», – акцентував інститут.

Як зазначено в заяві Яд Вашем, спільна декларація глав урядів «містить ряд дуже проблемних висловлювань, які суперечать нинішнім історичним знанням у цій галузі».

«Спроби героїзувати допомогу євреям і представити її в якості загального явища, а також применшити роль поляків у переслідуванні євреїв не тільки суперечать історичній правді, а й пам’яті про подвиг Праведників народів світу», – зазначив Яд Вашем, коментуючи підписану, 27 червня, заяву глав урядів Польщі та Ізраїлю.

Раніше в тому ж дусі висловився ізраїльський 92-річний професор історії Єврейського університету в Єрусалимі Ієгуда Бауер, який присвятив кілька десятиліть дослідженню теми знищення євреїв.

«Ізраїль прийняв польське бачення проблеми і санкціонував його, навіть попри те, що це повністю брехлива історія», – заявив Ієгуда Бауер, якого цитує газета Haaretz.

На його думку, підписання спільної заяви з Польщею, після внесення змін до «Закон про ІНП РП», було «невеликий досягненням і дуже великою помилкою, що межує зі зрадою».

Бауер додав, що поляки «обманули нас, обвели навколо пальця».

«Ми погодилися, бо для держави Ізраїль важливіше питання безпеки, економіки та політики, ніж невелика проблема Голокосту», – підкреслив історик.

Бауер зазначив, що підписавши цю декларацію, Ізраїль зрадив польських істориків, яких переслідував польський уряд, оскільки вони «говорили правду». Він мав на увазі таких вчених як Ян Томаш Гросс і Ян Грабовський, які вивчають роль поляків у знищенні євреїв під час Голокосту.

Декларація як предмет суперечки у внутрішній політиці в Ізраїлі

Нетаньяху за угоду з Польщею розкритикувала найбільша опозиційна партія – лівий Сіоністський союз, що представлений у Кнесеті 24 депутатами (загалом у ізраїльському парламенті 120 депутатів – ред.).

«Незабаром ми будемо звинувачувати в Голокості себе», – заявила депутат Айєлет Нахміас-Вербін. Інший депутат цієї ж партії – Іцік Шмулі, якого цитує Jerusalem Post, називає заяву «соромом».

Проте не тільки опозиція критикує ізраїльського прем’єр-міністра, а й його колеги з уряду.

«Спільна декларація Ізраїлю і польського уряду є ганьбою, відновленням брехні й плямою на пам’яті про Голокост», – написав у Twitter ізраїльський міністр освіти Нафталі Беннет. Він вважає, що Ізраїль повинен відкликати підтримку цього документа.

«Заява описує нібито численні дії польського уряду в еміграції та інших поляків щодо допомоги членам єврейського народу. Це не відповідає дійсності. Насправді польські дії були незначними і не мали централізованого характеру», – писав Беннет у Twitter.

Він наголосив, що, на його думку, документ був «ганьбою», відновленням брехні, а також «заподіює шкоду пам’яті про Голокост».

«Як міністр освіти я повністю його відкидаю», – підкреслив міністр.

«Вимагаю, щоб його змінили або негайно скасували», – додав Беннет, підкресливши, що документ потрібно винести на голосування в уряді Ізраїлю, який «безумовно його відхилить».

«Краще не мати ніяких угод, ніж підтримати неправильний документ із підписом уряду Ізраїлю», – підсумував він.

За підписанням угоди між Польщею та Ізраїлем стоїть США?

Лише кілька днів тому, підписавши угоду з Ізраїлем і змінивши положення «Закону про Інститут національної пам’яті РП», попри заяви, що ніколи цього не зробить, правляча польська партія «Право і справедливість» оголосила про свій успіх. Проте, усе вказує на те, що неофіційні переговори між Польщею та Ізраїлем і поквапне прийняття поправки до «Закону про ІНП РП» спричинив тиск з боку Вашингтона, який є стратегічним партнером обох країн. За словами ізраїльських засобів масової інформації, Сполучені Штати виявилися тими, хто найбільше хотів подолати кризу між Польщею та Ізраїлем.

Нагадаємо, Сейм Польщі, 27 червня, ухвалив зміни до «Закону про ІНП». Прийняті поправки скасовують ст. 55а, яка вводила кримінальну відповідальність за приписування поляками злочинів гітлерівців. Як зауважують експерти, закон змінили надзвичайно швидкими темпами.

Переклад з польської Андрія Павлишина, IA ZIK

Loading...
Loading...

Редакція не несе відповідальності за думку, яку автори висловлюють у блогах на сторінках ZIK.UA

*Якщо Ви знайшли помилку в тексті новини, виділіть її та натисніть Ctrl+Enter.

Loading...