Новини » Економіка 4 липня, 2018, 12:02
Герус: За вугілля ми платимо двічі
ZIK
ZIK

Формула «Роттердам+» була запроваджена і для покращення матеріального стану українських шахтарів. Однак їх обманули. Адже у той час, коли тарифи для населення зросли на 60 відсотків, зарплати гірників піднялися лише на дев’ять.

Про це в програмі «Громадська прокуратура» на телеканалі ZIK розповів експерт у сфері енергетики Андрій Герус.

«Коли формулу «Роттердам+» вводили, то, буцім, робили це для українських шахтарів, аби вони отримували європейську зарплату. Однак їх обманули», – запевняє експерт.

Андрій Герус детально аналізував ситуацію. Свою увагу він звернув на найбільше вугільне об’єднання в Україні – приватну компанію «ДТЕК Павлоградвугілля».

«Шахти фірми є у Дніпропетровській, Донецькій, Луганській, Львівській та Волинській областях. Від 2016 року ціна на вугілля, яка зараховується нам у тарифи, зросла на понад 60 відсотків, у той час, коли зарплата шахтарів лише на дев’ять. На жаль, вони від цього не виграли. Шахтарям платять мало, до того ж із затримками. Втім на державних підприємствах зарплати ще нижчі», – розповідає експерт.

Він зазначає, що навіть після введення формули «Роттердам+» залишилися бюджетні дотації на державні шахти.

«Нам говорили, що ціна вугілля піднімається, щоб з державного бюджету не було дотацій на цю галузь. Але дотації збереглися на рівні трьох мільярдів гривень. У такий спосіб ми платимо двічі. Спершу в тарифах, найвищу у світі суму за вугілля, яка на 30 відсотків перевищує ціну в Роттердамі. Також ми доплачуємо гроші як платники податків», – пояснює експерт.

Крім того Андрій Герус зазначив, що собівартість вугілля у державних шахтах є різною. Все залежить від цін товар і послуг, які закупляє підприємство.

«Переважно ці речі купляють за завищеними цінами. Міністерство енергетики декларує, що ми платимо дві тисячі дев’ятсот гривень за тонну. Однак ця цифра може у півтори рази змінитися, якщо врегулювати систему держзакупівлі», – каже експерт.

Також він звертає увагу на заборгованість із заробітних плат шахтарям.

«Їм затримують зарплати на півтори, два місяці. А восени і влітку минулого року заборгованість була навіть за три місяці! На жаль, шахтарі виходять крайніми», – говорить експерт.

Андрій Герус вказує на неякісне і дороге обладнання, яким користуються гірники.

«Закупівлі – це широке поле для корупції. Шахтарі на державних підприємствах дуже часто отримують неякісне обладнання. Є маса прикладів. На мітингу працівники нововолинської шахти «Бужанська» показували у чому працюють. Ба, навіть більше! Спецодяг вони мусять купляти за свої гроші», – обурюється експерт.

Він наголошує і на тому, що в України є можливість більше використовувати  власне вугілля.

«Антрацитову групу ми маємо обов’язково імпортувати. Вона на підконтрольних територіях не видобувається. Антрацит можна замінити, але потрібно перевести станції ТЕС на марку «Г». На жаль, тільки після блокади перевели декілька станцій. Тоді споживання антрациту скоротилося вдвічі. Маркою «Г» ми можемо забезпечувати свої потреби. Навесні 2017 року компанія «ДТЕК» зменшила закупівлю цього вугілля з державних шахт. А от восени ту ж сировину фірма почала імпортувати з США. І це попри те, що вона мала підвищений вміст сірки, тобто була неякісною! Безумовно, ми б могли використовувати власне вугілля. Однак, компанія вирішила заробити і виправдати формулу «Роттердам+», мовляв, вона для того, аби купувати сировину в Америки», – пояснює експерт.

 


* Якщо Ви знайшли помилку в тексті новини, виділіть її та натисніть Ctrl+Enter.
реклама
більше новин
Top
2019-10-17 20:36 :17