вівторок, 3 липня, 2018, 15:30 Львів
Слідами злочину на Вулецьких пагорбах у Львові: видано унікальний путівник
Слідами злочину на Вулецьких пагорбах у Львові: видано унікальний путівник
Слідами злочину на Вулецьких пагорбах у Львові: видано унікальний путівник

У Вроцлаві (Польща) видали польсько-український путівник, який розповідає про одну з найтрагічніших сторінок Другої світової війни у Львові – розстріл гітлерівцями у липні 1941 р. на Вулецьких пагорбах професорів львівських навчальних закладів. Ініціаторкою видання була історик Вроцлавського університету Камілла Ясінська, якій допомагали львівські історики – Степан Білостоцький та Василь Кметь.

«Ідея створення науково-популярного путівника «Слідами злочину на Вулецьких пагорбах у Львові в липні 1941 р.» народилася в середовищі ректорів вроцлавських навчальних закладів. До співпраці я запросила двох істориків Львівського національного університету ім. Івана Франка – доцента кафедри давньої історії України та архівознавства історичного факультету ЛНУ ім. Івана Франка Степана Білостоцького та директора Наукової бібліотеки ЛНУ Василя Кметя. Пишучи цей путівник, ми хотіли пригадати історію подій, які відбулися тут – на Вулецьких пагорбах, щоб люди знали та могли ходити по Львові слідами цих науковців, побачити каміння, яке «промовляє». Ми намагалися показати, де мешкали ці науковці, як їх арештували. Ми спробували розповісти, як тут у Львові вже від 50-х років ХХ ст. були спроби встановити пам’ятник. Ми подали інформацію про усі місця, де знаходяться пам’ятники, таблиці, опублікували архівні фото пам’ятника, який у кінцевому результаті не вдалося встановити на Вулецьких пагорбах. Ми звичайно добре знаємо, як непросто складалися польсько-українські відносини, особливо до 1989 року. Маємо надію, що все що тут відбулося, а це не лише історія Львова, а й історія польської науки, довоєнного Львова, воно може і повинно нас об’єднати – і поляків і українців. Наука повинна бути понад будь-якими поділами – чи то політичними, чи релігійними», – підкреслила Камілла Ясінська з Вроцлавського університету.

Камілла Ясінська
Камілла Ясінська

Вона також розповіла, що в основі путівника – праця професора Зигмунта Альберта, – учня науковців, які загинули на Вулецьких пагорбах.

«Тут загинули 12 лікарів, вісім професорів Львівської політехніки, двоє професорів Університету ім. Яна Казимира (сучасний ЛНУ ім. Івана Франка), двоє ректорів Академії торгівлі, професор Академії ветеринарної медицини, один священик. Власне учень лікарів, які тут загинули, розпочав приватне розслідування. Він прибув на Вулецькі пагорби, почав шукати свідків, родини загиблих, збирати свідчення. Наслідком його непростої праці, яка зайняла багато років, стала видана у Вроцлаві у 1989 р. книга «Страта львівських професорів. Липень 1941 р.». Якби не ця книга і зусилля професора Альберта, думаю ми б не знали, що тут насправді відбулося. Бо власне він зібрав свідчення, знайшов свідків. Багато про ці події писали графиня Кароліна Ланцкоронська, племінник Тадеуша Бой-Желінського. Тому багато фактів відомо. Але головною відправною точкою є книга професора Зигмунта Альберта збагачена нашими власними дослідженнями. Ми прагнули донести правду про ці події і мешканцям Вроцлава і Львова. Тому ми знайшли адреси, де мешкали тоді науковці, подали фото цих будинків, де їх арештували. Завдяки путівникові можна пройти трасою, якою вночі з 3 на 4 липня 1941 р. за ними приїхали гітлерівці. Я думаю, що це польсько-українське видання, видане польським видавництвом двома мовами – польською та українською, стане символом польсько-українського примирення і настановою для потомків», – підсумувала Камілла Ясінська.

Видання путівника профінансував Колегіум ректорів університетів Вроцлава і Ополя.

Нагадаємо, cьогодні, 3 липня, у Львові біля монументу професорів львівських навчальних закладів, розстріляних гітлерівцями на Вулецьких пагорбах, у Студентському парку Національного університету «Львівська політехніка», відбулися заходи з нагоди 77-х роковин трагедії.

* Якщо Ви знайшли помилку в тексті новини, виділіть її та натисніть Ctrl+Enter.
реклама
більше новин
Top
2018-11-17 06:32 :25