Новини » Світ 28 червня, 2018, 15:15
Крок назад, або Чому у Польщі вирішили змінити контроверсійний закон
Фото: rmf24.pl/PAP
Фото: rmf24.pl/PAP

«Для того, щоб рухатися вперед, іноді доводиться робити крок назад», – заявив 27 червня голова фракції правлячої польської партії «Право і справедливість», заступник голови Сейму РП Ришард Терлецький, представляючи новий законопроект про Інститут національної пам’яті. Польський уряд вирішив усунути з закону певні положення, зокрема, покарання у вигляді ув’язнення за приписування полякам злочинів нацистської Німеччини.

Про це повідомляє RMF.FM.

ПіС діяв блискавично. Проект надійшов до Сейму сьогодні вранці, і саме з його розгляду почалася позачергова сесія нижньої палати польського парламенту.

Ніхто не пояснив, чому польський уряд та правляча партія так швидко хочуть змінити закон, за який вони так багато боролися майже з усім світом, ще шість місяців тому. Нагадаємо – положення цього закону критикували, зокрема, Ізраїль, Сполучені Штати та Україна. Цей конфлікт призвів до однієї з найбільших дипломатичних криз у польсько-американських та польсько-ізраїльських відносинах. Сьогодні, ПiС заявляє лише про «велике нерозуміння положень зміненого закону» та про те, що «ці положення вже не є обов’язковими для боротьби за доброго ім’я Польщі».

«Ми зіткнулися з нерозумінням, з різними упередженнями. Ми не хочемо ними обтяжувати нашу політику», – зазначив Ришард Терлецький («Право і справедливість») виступаючи у Сеймі.

Можливо, політики ПiСу зрозуміли, що цей закон закриє двері до міжнародного діалогу, у тому числі з президентом Сполучених Штатів Дональдом Трампом. Партія, однак, відверто не визнає, що вчинила помилку. Опозиція категорично критикує її за це, нагадуючи, як колеги Ярослава Качинського наполягали на цих положеннях у січні.

«Ви змусили нас і Польщу звикнути до того, що керуєте країною, як банда Ольсена, але не записуйте нас до цієї банди», – заявив з трибуни парламенту Яцек Протасевич («Польська селянська партія»).

ПiС настільки поспішав змінити власний законопроект, що Ришард Терлецький запропонував, щоб перейти до другого читання, не відправивши проект на розгляд відповідного парламентського комітету.

Раптова зміна

Польський уряд вирішив відмовитися від найбільш суперечливих кримінальних положень закону про ІНП, тобто статті 55а. Вона передбачала позбавлення волі до трьох років за приписування нацистських злочинів польському народові.

Як повідомила прес-секретар польського уряду Йоанна Копцінська, це положення відвернуло увагу від фактичної мети закону, тобто боротьби за історичну правду. Речниця уряду, однак, додала, що у разі порушення закону все ще буде можливість подавати цивільні позови.

Копцінська заявила, що політики ПіС вирішили відмовитися від криміналізації закону, попри те, що ще недавно вони наполягали – це необхідно.

«Передбачене законом покарання стосується чітко визначених моментів і покликане запобігти свідомим наклепам на Польщу», – заявила прес-секретар уряду у січні.

Заступник міністра юстиції Патрік Які («Право і справедливість») також висловився позитивно щодо цих положень у березні.

«Якщо ми говоримо про кримінальні положення цього закону, які нібито спричинили серйозні наслідки, то повинні розуміти, що практично у кожній країні ЄС є подібні кримінальні приписи. Тут потрібно поставити запитання: чому усі можуть, а Польща не може (...). У Польщі вже понад 15 років існують кримінальні положення, які захищають, зокрема, ізраїльську версія історії. (...) Положення «Закону про Інститут національної пам’яті» є лише і виключно копією на засаді «копіювати-вставити» положень, які функціонують в польській правовій системі», – заявив Які у березні в інтерв’ю одному з польських ЗМІ.

Тепер же, ПiС відмежовується від власних ідей і не чекає вердикту Конституційного суду Польщі, який розглядає підписаний президентом Анджеєм Дудою закон про ІНП.

Віце-прем’єр-міністр Ярослав Говін в інтерв’ю журналістам нещодавно зазначив, що «зміна нормативних актів необхідна з огляду на державні інтереси».

«Ми довго дискутували про те, сягнути по ефективніші інструменти чи ні, і ці будуть більш ефективними», – запевнив він.

Суперечливі положення

Поправка до закону про ІПН, прийнята Сеймом РП у січні, передбачала кримінальну відповідальність для осіб, які публічно та проти фактів приписують польському народові чи Польщі відповідальність або співвідповідальність за військові злочини, зокрема, вчинені гітлерівською Німеччиною. Зокрема йшлося про штраф або позбавлення волі на строк до трьох років. Таке ж покарання передбачено за «грубе применшування ролі осіб, які вчинили ці злочини».

Згадані положення викликали критику, зокрема, Ізраїлю та США. 6 лютого президент Анджей Дуда підписав закон, та одночасно передав його на розгляд Конституційного суду. Польський президент хотів з’ясувати, чи положення закону не обмежують свободу слова. Закон набрав чинності 1 березня.

Нагадаємо, Сейм Польщі, 27 червня, ухвалив зміни до «Закону про ІНП». Прийняті поправки скасовують ст. 55а, яка вводила кримінальну відповідальність за приписування поляками злочинів гітлерівців.

Переклад з польської Андрія Павлишина, IA ZIK

Редакція не завжди поділяє позицію авторів публікацій.

* Якщо Ви знайшли помилку в тексті новини, виділіть її та натисніть Ctrl+Enter.
реклама
більше новин
Top
2019-07-16 19:26 :16