Новини » Політика 28 червня, 2018, 13:07
Конституція 1996 року – це закон перехідного періоду, – Ставнійчук
ZIK
ZIK

Конституція України увібрала у себе засади і Радянського Союзу, і Європи. Тому вона є перехідним документом і потребує змін.

Таку думку в ефірі інформаційно-аналітичного проекту «Перші про головне. Коментарі» висловила член Венеціанської комісії від України (2009-2013) Марина Ставнійчук.

«Україна одна з останніх країн на пост-радянському просторі, яка ухвалила Конституцію парламентським шляхом. Він, від імені народу, здійснював так звану вторинну установчу владу», – каже експерт.

Український конституціоналізм формувався упродовж століть, звертає увагу Марина Ставнійчук.

«Він формувався як конституційна думка, проекти, які не втілювалися у життя. І на зорі незалежності України все набуло обрисів у вигляді основного закону. Проте треба розуміти? у який час вона ухвалювалася, адже була документом перехідного періоду», – наголосила експерт.

Колишня член Венеціанської комісії від України пригадує, що під час ухвалення Конституції у парламенті був серйозний спротив.

«Адже ми переходили від радянського періоду, тоталітарного суспільства до демократичного напрямку розвитку держави. Тому Конституція одночасно увібрала у себе дві трендові позиції. Тобто, в принципі, і радянське. Від цього нікуди дітися», – зазначає експерт.

Це великий міф, коли говорять, що українська Конституція була чи не найкращою в Європі, підкреслює Марина Ставнійчук.

«До найкращої Конституції – нашої мрії – нам ще треба рухатися. Проте певну суспільну угоду Основний закон відобразив. Там був закладений той демократичний потенціал, який давав можливість розвиватися», – говорить Марина Ставнійчук.

Експерт наголошує: Конституція України мусить змінюватися і наздоганяти країни, де демократія має міцно усталені засади.

«Час іде, минуло 22 роки з дня ухвалення Конституції. Звичайно, що нам потрібно пройти ще дуже великий шлях, які держави старої демократії проходили століттями. А нам треба так швидко рухатися, щоби наздогнати і показати теж кращі практики врядування суспільства, розуміння держави, долучення людей до формування влади», – зауважує Марина Ставнійчук.

Очевидно, що нам потрібний новий суспільний договір, нова система цінностей, пріоритетів, додає експерт.

«Тому не дивно, що час від часу лунають пропозиції щодо зміни основного закону країни. Звертаючи увагу на те, як розвивається світ і які тенденції є сьогодні, наша Конституція – це права другого покоління. У той час, коли весь світ вже живе третім-п’ятим поколінням прав людини», – резюмує член Венеціанської комісії від України (2009-2013).

* Якщо Ви знайшли помилку в тексті новини, виділіть її та натисніть Ctrl+Enter.
реклама
більше новин
Top
2019-10-22 03:49 :21