четвер, 28 червня, 2018, 14:00 Суспільство
«Дон Жуан» у сучасних шатах: У Львівській опері нова прем’єра

Львівський національний академічний театр опери та балету ім. Соломії Крушельницької продовжує дивувати глядачів новими прем’єрами. Цього разу йдеться про оновлену оперу Вольфганга Амадея Моцарта «Дон Жуан», прем’єра якої відбудеться 30 червня. Генеральний директор Львівської опери Василь Вовкун, який є режисером-постановником цієї вистави, запропонував сучасне трактування відомого персонажа Дон Жуана і цінностей, які він сповідує.

Перед генеральною репетицією вистави, 27 червня, у Дзеркальній залі відкрили незвичайну виставку художника із Закарпаття Михайла Деяка, роботи якого у вигляді зіжмаканого, забарвленого у яскраві кольори металу нагадують травмовану душу людини. Ці роботи можуть бути певною ілюстрацією «Дон Жуана», який є свідченням руйнування душі, – передає кореспондент IA ZIK.

У цій виставі завдяки поєднанню високого і низького – музики, співу, хореографії та сучасних костюмів, декорацій і світлових ефектів створюється ефект комічного, в якому немало трагічного. Дон Жуан виглядає цілком реальним у сучасних умовах. Його прототипів, які сповідують принципи насолоди, розпусти і того, що ми називаємо злом, і сьогодні є дуже багато. Режисер закцентував увагу і на невідворотності покарання злочину, трактуючи смерть як один з етапів життя.

Над виставою працювала велика команда професіоналів: режисер-постановник Василь Вовкун, диригент-постановник Юрій Бервецький, художник-постановник Тадей Риндзак, балетмейстер-постановник Марчелло Алджері (Італія), хормейстер Вадим Яценко, балетмейстер Сергій Наєнко, художник костюмів Оксана Зінченко, технічний директор сценографії та створення відеодизайну Олег Кіндратів, художник зі світла та візуалізації Дмитро Ципердюк, диригент Назар Якобенчук, режисер Тарас Різняк та інші.

Під час підбору артистів на цю виставу вперше був проведений всеукраїнський кастинг на основні партії.»В опері «Дон Жуан» виступатимуть співаки не лише Львівської опери, а й солісти з Одеси, Києва, Дніпра. Вони брали участь у кастингу, тому на сцені виступатимуть лише найкращі», – пояснює режисер-постановник Василь Вовкун. Для вправної постановки цієї опери з майстер-класами приїжджала дуже відома українська оперна співачка Ольга Пасічник, яка концертує по всьому світу. Вона працювала з солістами цієї вистави, щоб «відшліфувати» їхню італійську вимову. Уся вистава виконується італійською мовою з українськими субтитрами.

Окрім вокальних партій, велика увага прикута до балетних сцен. Для їхньої постановки театр запросив відомого хореографа з Італії Марчелло Алджері. Його невичерпна фантазія проглядається у кожному па, тому опера буде пронизана неперевершеними танцями.

«Марчелло Алджері працював з нашими артистами балету ще раніше. Його дуже радо приймають наші артисти, бо він має свіжий погляд на постановки. Він зробив надзвичайно цікаву постановку, яка ідеально вписується у загальну концепцію вистави. Ми вирішили: чому б не поставити виставу по-сучасному? Попередня прем’єра «Дон Жуана» не мала прив’язки до конкретної епохи. А зараз все зовсім по-інакшому: хор співатиме у джинсах, сучасна сцена, нова концепція. Така ідея Василя Вовкуна – це те, чого ще не було. Такого «Дон Жуана» ще точно ніхто не бачив», – зазначив асистент режисера Тарас Різняк.

В опері – понад чотири танцювальні номери, які супроводжуватимуть найважливіші сцени опери. У попередній виставі балет присутній лише у фіналі першої дії, зараз же – танців буде значно більше. Навіть в одній з фінальних сцен, коли хор не співатиме, він все одно братиме участь в сценічній дії.

«Той лабіринт, який створений на сцені у вигляді декорацій – є в кожного з нас в душі або ж ми це відчуваємо фізично. Бо так чи інакше, життя – це незвіданий лабіринт, і ти не знаєш, куди тебе доля винесе і яким шляхом ти підеш», – розповідає про сценічні декорації Василь Вовкун.

Показ життя сучасного Дон Жуана вимагав від солістів відтворення відвертих, еротичних сцен. Тому постановники визначили для глядачів вікове обмеження: «16+ років».

«Образ Дон Жуана – це дзеркало суспільства. Навіть на той час сам персонаж Дон Жуана був протестним образом: заперечувалася мораль, яка існувала. Але якщо розібратися – з часом нічого сильно не змінилося», – ділиться враженнями від роботи над роллю Дон Жуана соліст Львівської національної опери Петро Радейко.

Прем’єрні покази вистави «Дон Жуан» відбудуться 30 червня о 18:00; 1 липня – о 12:00 та 18:00; 15 липня – о 12:00 та 18:00.

І лише 1 липня – після вистави, яка розпочнеться о 12:00, у фойє театру відбудеться зустріч глядачів з режисером та директором театру Василем Вовкуном та фотосесія із солістами опери.

Довідка.

Вперше опера «Дон Жуан» у Львові була поставлена у 1794 році, коли будівлі нинішнього Львівського оперного театру ще не було. Фактично, за кілька років після прем’єри у Празі, її вже показували на львівській сцені. Коли збудували Львівську оперу, в перше десятиліття функціонування театру була поставлена ця вистава. За новітньої історії – це був перший проект Василя Вовкуна разом із Львівською національною музичною академією імені М.В.Лисенка.

 

* Якщо Ви знайшли помилку в тексті новини, виділіть її та натисніть Ctrl+Enter.
реклама
більше новин
Top
2019-01-19 09:09 :50