Новини » Світ 27 червня, 2018, 10:35
Турки проголосували проти демократії
Президент Туреччини Реджеп Таїп Ердоган. Фото: theatlantic.com/Reuters
Президент Туреччини Реджеп Таїп Ердоган. Фото: theatlantic.com/Reuters

Спочатку вони ігнорували його. Потім насміхалися над ним. Згодом ув’язнили. Зрештою, він перетворився на, мабуть, найпотужнішого лідера Туреччини за 80 років.

Реджеп Таїп Ердоган продовжив своє панування Туреччиною, перемігши у неділю у першому турі позачергових виборів, здобувши 52,5% голосів. В очах його приблизно 26 мільйонів прихильників, це була грандіозна перемога безправної, розгніваної більшості поляризованого світу, поділеного між заможними та бідними. «Переможцем є Туреччина, турецька нація. Переможцем є всі безправні жителі нашого регіону, усі пригноблені світу», – заявив Ердоган натовпу прихильників, які зібралися в штаб-квартирі його Партії справедливості та розвитку в Анкарі.

Проте це не лише економічно «пригноблені» та маргіналізовані верстви суспільства, які підтримали Ердогана. Багато його прибічників походять з середнього класу або є заможними власниками бізнесу, які почувалися німими до прибуття Ердогана. «Лінії розлому у країні настільки очевидні, – сказав мені Зія Мераль з Центру історичного аналізу та конфліктології Британської армії. – Коли виборці дотримуються цих ліній розлому на виборчій дільниці, вибори виграють релігійні, консервативні націоналісти, оскільки значна частина Туреччини є релігійною, консервативною та націоналістичною. Ми повинні змиритися з цим».

Проблема полягає у тому, що такі перемоги для нібито пригнічених класів Туреччини можуть пригноблювати іншу частину виборців країни, які просто втратили свій шанс позбутися лідера, який має силу. Минулого року Ердоган здійснив свою мрію, вигравши референдум, який дозволить йому призначати суддів та членів кабінету міністрів, формувати та регулювати міністерства, формувати бюджети та призначати або звільняти старших державних службовців, переважно без схвалення парламенту. Президент також зможе розпустити парламент та скликати нові вибори. Після перемоги у неділю Ердоган може керувати Туреччиною ще три терміни поспіль з консолідованими владними повноваженнями. Турки, по суті, проголосували проти демократії.

Прихильники Ердогана надали йому такі широкі повноваження, оскільки вважають, що він один з них і ніколи їх не зрадить. Попри те, що сьогодні він багато часу проводить в 1150- кімнатному президентському палаці, який він побудував в Анкарі, перед своїм піднесенням він походив з робочого кварталу в Стамбулі. Він все ще змальовує цей образ щоразу, коли бере в руки мікрофон: безліч каналів майже щоденно транслює його виступи, а 90% основних засобів масової інформації у Туреччині є проурядовими. Це може гнітити тих, хто не голосував за нього. Той факт, що вибори відбулися в умовах надзвичайного стану, після невдалого перевороту 2016 року, може також свідчити про несправедливість.

Супротивники Ердогана піднімали питання його легітимності. Хоча початкові результати виборів опоненти Ердогана назвали шахрайством, важко було посперечатися з його перевагою у 10 млн голосів, тому його головний суперник, врешті-решт, визнав поразку. «Чи вони вкрали голоси? Так», – заявив журналістам на прес-конференції в Анкарі Мухаррем Індже з Республіканської народної партії. «Чи сфальшували вони 10 млн голосів? Ні. Я приймаю результати виборів».

У подальшому на політичний курс Ердогана, безсумнівно, вплине партія Націоналістичного руху, яка сформувала коаліцію з Партією справедливості та розвитку на виборах, допомігши їй досягти парламентської більшості.

Тим часом, турецька лівостороння Демократична партія народів, яка активно відстоює права меншин у країні, перейшла 10-відсотковий поріг, необхідний для того, щоб залишитися в парламенті, незважаючи на всі зусилля держави, спрямовані на придушення та залякування їхніх прихильників. Тепер Ердоган керуватиме одним з найбільш різношерстих парламентів Туреччини.

Залежно від того, як утвердить себе новий парламент, демократичні принципи Туреччини можуть виявитися більш стійкими, ніж видається зараз, сказав Мераль. «Відтепер Ердоган продовжуватиму робити те, що й робив, і це викликає занепокоєння... проте у країні спостерігалася 87-% явка виборців, а народ Туреччини продемонстрував свою зацікавленість передвиборчою боротьбою», – повідомив Мераль. «Це ознака того, що це країна, яку ви не зможете змусити підкорятися волі конкретного політичного діяча», – додав він.

Дієго Куполо,
The Atlantic

Переклад з англійської Оксани Вергелес, для ІА ZIK

Редакція не завжди поділяє позицію авторів публікацій.

* Якщо Ви знайшли помилку в тексті новини, виділіть її та натисніть Ctrl+Enter.
реклама
більше новин
Top
2019-10-22 09:07 :51