Новини » Економіка 27 червня, 2018, 18:21
Ми намагаємось старим інструментом вирішити нові проблеми, – економіст про систему субсидій
ZIK
ZIK

Система субсидій була запропонована пострадянським країнам ще в 90-их, коли легко було проконтролювати доходи населення, а кількість субсидіантів мала складати 10-11%. Коли ж ми говоримо про 40-50% домогосподарств, що отримують субсидії, то у такому випадку ця система є доволі проблематичною.

Про це в ефірі ток-шоу «Злий дім» на телеканалі ZIK зазначив голова правління Інституту економічних досліджень Анатолій Максюта.

«Я часто чую коментарі, що, буцім, субсидії з’явилися у 2015 році. Але ми знаємо, що вони з’явились у другій половині 90-их, коли вирішувалися проблеми доведення ціни на енергоносії до вартості при реалізації. Стара система базувалась на тому, що ми дотуємо виробника, а для населення ціни знижуємо», – розповідає експерт.

Тоді для країн колишнього Радянського Союзу, де доволі ефективно можна було контролювати доходи населення, було запропоновано систему субсидій.

«Держава рахувала доходи і платежі за комунальні послуги та визначала різницю. Потім економіка почала розвиватися, і це питання випало з поля зору. При чому субсидії, які закладалися в бюджет, як правило, економилися. Там були зайві кошти, які перекидали на інші статті держбюджету», – підкреслив Анатолій Максюта.

Натомість проблема з тим, що люди масово почали звертатися по субсидії, виникла в той час, коли відбулось раптове підвищення тарифів.

«На жаль, мені здається, що ми намагаємось старим інструментом вирішити нові проблеми. Я вважаю, що сьогодні проконтролювати доходи, так звану верифікацію – дуже проблематично. Тим паче, ця програма розраховувалась, коли кількість населення, яке користується субсидіями, мала складати близько 10-11%», – наголосив голова правління Інституту економічних досліджень.

Тобто всі платять однаково, але в кожному суспільстві є частина людей, яка не може цього робити.

«Коли ми кажемо про 40-50% домогосподарств-субсидіантів, звичайно ж, ця система є проблематичною. По-перше, ми не можемо проконтролювати доходи населення, а коли і починаємо контролювати, то глибоко проникаємо в їх життя, а вони починають відчувати себе винуватими перед державою», – переконаний економіст.

 

* Якщо Ви знайшли помилку в тексті новини, виділіть її та натисніть Ctrl+Enter.
реклама
більше новин
Top
2019-09-16 05:18 :42