Хімікати, параліч, смерть: чому в Україні масово гинуть бджоли

Фото з відкритих джерел

За останні тижні пасічники з більшості областей стикнулися з особливо неприємною проблемою – бджолині родини, які зробили Україну третьою у світі за експортом меду, почали масово гинути. Власники комах звинувачують у цьому фермерів – мовляв, ті обробляють поля отруйними хімікатами, що вбивають бджіл, худобу та руйнують здоров’я людей. Фермери вважають по-іншому – це провина самих пасічників.

Перші повідомлення про аномальну загибель бджолиних родин фіксували ще у квітні. Тоді у Чернівецькій області, зі слів мешканців, одна з агрофірм обробляла свої поля, після чого подохли кролі, бджоли та риба. До лікарні тоді звернулися 11 людей – вони блювали та відчували біль у животі.

«Риба побіліла, як молоко. Щодня виловлюємо і виносимо по кілька кошиків мертвої риби», – говорив тоді місцевий житель Микола Попик.

Опісля все продовжилось у більших масштабах. На Волині загинули понад 400 сімей бджіл, на Хмельниччині – мінус 180 бджолиних родин. Схожі випадки фіксували у Івано-Франківській, Дніпропетровській, Кіровоградській, Миколаївській, Харківській та інших областях. Важко потерпіли пасічники Криворізького району Дніпропетровської області: там говорили про загибель бджіл у близько півтисячі пасічників. Вмирала і худоба, отруювались і люди.

 

 

«Картина на усіх пасіках – маслом. Падіж, параліч. Уся бджола з жовтим обніжжям. Обніжжя з гірчичного поля, яке всупереч усіх правил і взагалі всупереч здоровому глузду оброблялось по цвіту сьогодні вранці, в період активного льоту бджіл», – описував ситуацію на місці голова Кам’янець-Подільського союзу пасічників Ігор Севастьянов.

Небайдужі створили навіть карту, де помітили чорним кольором території, де фіксували вимирання бджіл. Пасічники сходяться у думці – все через отруйні хімікати, якими обробляють поля фермери.

 

 

Як повідомляло «Громадське», саме цього року масштаби отруєнь бджіл є дійсно серйозними.

«Цьогоріч масштаби отруєння бджіл безпрецедентні. Якщо торік фіксувалося 5-6 таких випадків, то цього року постраждала вся Україна. Тільки в Криворізькому районі Дніпропетровської області за останній тиждень загинуло близько 3 тисяч бджолиних родин. У Кіровоградській області зафіксували загибель 1 149 сімей, у Луганській – близько 700, у Волинській – 450, Житомирській – 100, Миколаївській – 45», – розповіли для ресурсу у Спілці пасічників України.

Водночас ситуацію можна було б залагодити, якби була належна комунікація між пасічниками та фермерами. Так, за Інструкцією щодо попередження та ліквідації хвороб і отруєнь бджіл, фермери повинні були попередити власників пасік за три дні, вказавши речовину, якою планують обробити поля, її склад, термін дії.

Фото з відкритих джерел
Фото з відкритих джерел

Попри це, як повідомляли у Офісі ефективного регулювання (BRDO), цю норму просто не виконують. Адже законодавство не визначило порядок здійснення таких повідомлень: у яких саме ЗМІ вони мають бути оприлюднені, щоб інформацію належним чином донести до власників пасік.

Для вирішення цієї проблеми, хоча б частково, у березні представили спеціалізовану мапу, де бджолярі позначають власні пасіки й мають можливість отримувати SMS, якщо фермери поблизу розпилюють хімікати. Однак не усі зважають на такий спосіб сповіщення пасічників.

Цікаву інформацію на своїй сторінці у Facebook оприлюднив колишній прем’єр-міністр України Євген Марчук. Він розповів, як в його рідному селі оповіщали людей, коли збиралися обробляти поля. І було це ще в 50-тих роках минулого століття.

«В далекі 50-ті роки минулого століття в моєму рідному селі Долинівці і в багатьох сусідніх селах (300-350 км від Києва і від Одеси і 200 км. від Вінниці – тобто Поділля) перед тим як обробляти поля від шкідників і деяких бур’янів літаком АН-2, тобто «Кукурудзником», із райцентру, тобто міста Гайворон, приїздив представник райвиконкому до сільради, щоб сільська влада попередила всіх бджолярів», – пише пан Марчук.

 


За його словами, сільрада збирала у школі учнів, в яких був велосипед, і давала список людей, яким потрібно було передати записку щодо обробки полів.

«Нам давали список, кому особисто передати записку і смужку паперу із текcтом із трьох речень. Такого-то числа зранку будуть оброблятися поля літаком... Вказувався режим – один або два дні. Всі пасічники (близько 70 людей) знали, що потрібно робити, щоб бджоли не загинули», – додає Євген Марчук.

«Всі, у кого були бджоли, отримували письмове попередження за день-два до обробки полів. І жодного разу не було загибелі бджіл. І це було в далекі 50-ті роки минулого століття, через 7-8 років після Війни в селі і в районі, дуже далеких від обласних центрів. Те, що відбувається в Україні зараз з масовою загибеллю бджіл, а також і тварин, у зв’язку з використанням аграрниками хімікатів сумнівного походження, – це якесь середньовіччя», – резюмує пан Марчук.

Фото з відкритих джерел
Фото з відкритих джерел

Крім того, нещодавно в Україні виявили китайські пестициди, які ввозили під виглядом якісного європейського продукту. В ході обшуків прокуратура Київської області вилучила 139 тонн неякісних пестицидів на загальну суму в майже 18 мільйонів гривень. І це ще невідомо, скільки отруйної речовини вдалося реалізувати. Однак вже наступного дня Держспоживслужбі доручили посилити контроль за використанням та ввезенням засобів захисту рослин для запобігання отруєння пестицидами та агрохімікатами.

Сидіти і говорити, як все погано у цій ситуації не потрібно. Пасічники можуть захистити свої права. За даними «Громадського», потрібно діяти за таким алгоритмом:

  • Терміново звернутися до місцевої влади з письмовою заявою. За фактом такої заяви повинні створити комісію, яка встановить причину загибелі комах, масштаби, відповідальних і розмір збитків.
  • Подати до державної ветеринарної лабораторії проби мертвих і живих бджіл, зразки оброблених рослин. Саме на основі акту комісії та висновків лабораторних досліджень можна домогтися компенсації збитків у суді.
  • Написати заяву про добровільне відшкодування завданих збитків на підприємство, яке обробляло поля, розташовані біля вражених пасік, додавши копії результатів експертизи і акту.
  • Якщо підприємство не погоджується на добровільне відшкодування збитків, готувати позов до суду, до якого додаються вищезазначені документи.

Окрім того, представники пасічників вже створили петицію до Президента з проханням заборонити ввозити, зберігати, продавати та застосовувати на території України інсектициди на основі імідаклоприду та «взагалі тих що можуть нанести шкоду бджолам і навколишньому середовищу». Також там пропонують ввести кримінальну відповідальність за порушення таких норм. Підписи завершать збирати 14 вересня 2018 року – зараз документ підписали 3351 осіб з 25 тисяч потрібних.

Додамо, Україна є третьою у світі країною за експортом меду – 10% у питомій частці експорту. Бджолярством тут, за даними заступника міністра аграрної політики і продовольства Максима Мартинюка, займаються близько 400 тисяч людей, що дозволяє виробити близько 70 тисяч тонн меду на рік. Загибель бджіл негативно вплине на поставки меду і, відповідно, – зменшить надходження до бюджету.

Крім того, за даними Продовольчої та сільськогосподарської організації ООН (ФАО), бджоли запилюють понад 75% продовольчих культур. Без їхньої допомоги людині доведеться забути про натуральну каву, ягоди, частину фруктів (наприклад, яблука) та овочів (помідори), горіхи.

«А ти знаєш, що як впаде вся бджола, то вже нічого не буде: вишні, яблука, бульби – буде пустеля. Бджола набагато старша на нашій Землі від пшениці, вишні бульби чи корови. І якщо бочка витруїть всіх бджіл, то через кілька років урожаю буде менше. Потім – пустеля. Пам’ятаєш років зо двадцять тому наші криниці? Глибина до води була декілька метрів. А зараз без 20-ти метрової «скважини» з мотором доброї води не дістанеш», – писав у своєму блозі на IA ZIK головний редактор видавництва «Знання» Мирон Іваник.

Підготував Петро Синєокий,
ІА ZIK

Редакція не несе відповідальності за думку, яку автори висловлюють у блогах на сторінках ZIK.UA

*Якщо Ви знайшли помилку в тексті новини, виділіть її та натисніть Ctrl+Enter.

Loading...