Новини » Суспільство 26 червня, 2018, 12:54
Не варто сподіватися, що в угорсько-українській суперечці усе вирішить Вашингтон, – політолог
ZIK
ZIK

Діалог між Україною та Угорщиною навколо мовного питання закону про освіту продемонстрував, що із будь-якого «непорозуміння» можна виходити на конструктивні перемовини.

Таку думку в ефірі інформаційного проекту «Перші про головне. Коментарі» на телеканалі ZIK висловив політолог Дмитро Тужанський.

На його думку, зустріч угорського міністра закордонних справ і зовнішньої політики Петросі Ярго із Державним секретарем США Майком Помпео у Вашингтоні була «останньою крапкою», відколи Будапешт та Київ почали рухатись назустріч один одному. Однак, не варто стверджувати, що після цього українсько-угорська проблема також загасне.

«Адже у відносинах між двома країнами дуже багато чутливих питань. Тому не варто чекати, що і Вашингтон усе вирішить за Київ чи Будапешт. Тут просто йдеться про доволі визначену геополітичну гру», – зазначив Тужанський.

Та все ж він вважає, що «суперечка» між Києвом та Будапештом таки «піде на користь українській дипломатії».

«Побачимо, як Київ має відстоювати та пояснювати права угорської нацменшини. Адже не варто забувати, що ідея закону про освіту якраз полягає у тому, щоб дати саме нацменшинам більше прав. Та непорозуміння виникло через те, що якраз меншини сприйняли цей документ як асимілятивний чи навіть шовіністичний. Насправді ж там не було таких цілей. Та, судячи з усього, угорська сторона нарешті у це повірила», – зауважив політолог.

Мовляв, Угорщина побачила, що Київ не має намірів асимілювати представників їхньої нацменшини на території України.

«Зараз предмет перемовин між угорською громадою та урядом полягає у тому, як застосувати 7 статтю закону (про мову освіти, – ZIK) максимально корисно та ефективно, у тому числі – для меншин», – розповів Тужанський.

Окрім того, він підкреслив: норма про те, що приватні школи самі обиратимуть собі мову навчання, першочергово не була вимогою Угорщини, а рекомендацією Венеційської комісії. Та виведення недержавних закладів за межі дії 7 статті якраз і є «компромісом з обох сторін».

«Крім того, Київ пішов на поступки щодо пролонгації закону про освіту – до 2023 року. Однак, як на мене, це грає і на руку Україні. Адже, ухваливши закон, ми лише потім усвідомили, що у деяких регіонах маємо серйозні недопрацювання щодо методології викладання чи кадрового складу викладачів», – зазначив експерт.

Мовляв, за два роки такі зміни було б дуже важко якісно провести.

«У той же час, хочу звернути увагу, що і Будапешт зробив серйозний крок назустріч. Адже ще донедавна ми чули вимогу про скасування 7 статті чи необхідність повністю її змінити. Зараз таких заяв уже не лунає. Тому я прогнозую, що нам не просто буде дискутувати із Будапештом щодо усіх питань. Однак, все ж має бути предметний діалог. Це непорозуміння уже продемонструвало, що із будь-якої суперечки можна виходити на конструктивні перемовини та якісні рішення», – резюмував Дмитро Тужанський.

Як повідомлялось, минулого тижня Угорщина офіційно відмовилася від вето щодо проведення окремої зустрічі лідерів НАТО за участі українського Президента Петра Порошенка, але і надалі блокує Комісію Україна-НАТО.

* Якщо Ви знайшли помилку в тексті новини, виділіть її та натисніть Ctrl+Enter.
реклама
більше новин
Top
2019-08-26 03:17 :02