понеділок, 25 червня, 2018, 10:50 Суспільство
У США дід став апатридом, щоб не отримувати громадянство СРСР, – Супрун
ZIK
ZIK

Родина в. о. міністра охорони здоров‘я Уляни Супрун покинула Україну після Другої світової війни, адже були заангажованими в підпілля. Однак, там дід медика погодився стати апатридом. Адже вважав себе українцем, тож не обрав громадянства ані США, ані Радянського Союзу, якого він взагалі не визнавав.

Про це в ефірі проекту «Історична правда з Вахтангом Кіпіані» (на телеканалі ZIK) розповіла сама Уляна Супрун.

За її словами, батьки покинули Україну разом із своїми батьками після Другої світової війни. Це було вимушене рішення.

«Мати народилась на Тернопільщині, а батько – в Рогатині. Їхні батьки в Україні були заангажовані у підпілля – проти нацистів та совєтів», – зауважила Супрун.

Тож родина виїхала у Німеччину та перебувала в таборах переселенців. Лише через кілька років їм вдалось переїхати до США.

«Коли у перші дні вони прийшли до школи, ніхто не розмовляв англійською. Вони вивчили її вже там, на місці. Мама навіть розповідала, як брала за руку свого батька і вела на співбесіди, щоб той шукав роботу. Там вона перекладала для нього. Бо хоча б в школі трішки навчилася», – каже Супрун.

Уляна Супрун зазначила: тоді у Штатах не було потужних соціальних програм для допомоги мігрантам.

«Вони виїхали з нічим, приїхали у Сполучені Штати і вже там збудували своє життя. Ми ж виростали в українському оточенні, ходили до української школи та церкви. Наші друзі теж були українцями. Я дванадцять років відвідувала українську католицьку школу і навіть відчувала, ніби частково є в Україні», – зізналася Супрун.

Також вона розповіла, що дід по батьковій лінії так і не отримав американського громадянства та навіть погодився стати апатридом. Адже завжди вважав себе українцем.

«Він казав, що є громадянином України. В Америці ж зазначали, що може бути лише Радянського Союзу, та дід його не визнавав. Тому й отримав картку, що є людиною без держави», – розповіла Уляна Супрун.

У свою чергу Надзвичайний і повноважений посол Канади в Україні Роман Ващук додав: міграція його родини до Канади відбулась за схожих обставини – сім‘я не хотіла опинитись під пануванням «других совєтів».

«Так, сім‘я моєї мами опинилась у перших переселених таборах, а потім – на важких сільськогосподарських роботах у Східній Баварії. Це ще був останній рік нацистської Німеччини», – розповів Ващук.

Згодом родині таки вдалось виїхати до Канади.

«Мої бабуся із дідусем та батько з мамою усі стали громадянами Канади. До речі, мій тато, коли думав, як його поховають, вивів одну заборону: не хотів, щоб на похоронах лунало «Чуєш, брате мій». Мовляв, жодних «кру-кру-кру», – розповів Ващук.

За словами посла, його батько уже не відчував себе в Канаді, як на чужині.

«Попри усю діяльність в українських громадських організаціях, він сказав, що є тим, ким його зробила Канада. Тож не хотів почуватися чужинцем», – зазначив Роман Ващук.

* Якщо Ви знайшли помилку в тексті новини, виділіть її та натисніть Ctrl+Enter.
реклама
більше новин
Top
2019-01-20 20:52 :26