Новини » Світ 25 червня, 2018, 17:28
Туреччина вступає в епоху одноосібного правління
Фото: bloomberg.com
Фото: bloomberg.com

Реджеп Таїп Ердоган, найдовший правитель сучасної Туреччини, здобув повторне право керувати країною після подвійної перемоги на президентських та парламентських виборах.

За повідомленнями урядової інформаційної агенції Anadolu, Ердоган здобув 53% голосів на президентських виборах. Його опонент, Мухаррем Індже, з Республіканської народної партії отримав 31% підтримки.

«Ми повинні залишити виборчу напруженість позаду нас», – сказав Ердоган своїм прихильникам у Стамбулі. Потім він прилетів до Анкари та виступив із традиційною промовою, заявивши, що країна проголосувала «за зростання, розвиток та інвестиції».

Індже, партія якого раніше заперечувала дані Anadolu та повідомляла про маніпулювання голосами, визнав свою поразку у текстовому повідомленні телеканалу Halk TV, хоча й зазначив, що вибори були «несправедливими». Президент та його союзники мали переважну більшість ефірного часу на державних каналах, і країна під час кампанії офіційно перебувала у режимі надзвичайного стану, що надало владі широкі повноваження для придушення інакодумства.

Результати виборів знаменують «останній крок на шляху запровадження у Туреччині режиму одноосібної влади», – сказав Вольфанго Пікколі, голова аналітичної компанії з політичних ризиків Teneo Intelligence.

Валютна криза

Ердоган, який керував країною з 2003 року, під час передвиборчої кампанії виступав щодо необхідності спадкоємності. Він головував під час економічного буму, який останніми місяцями загрожував перетворитися на спад. Валюта впала, відбувся відтік капіталу, тоді як Ердоган боровся зі своїм власним центральним банком та виступав проти економічної ортодоксії й за зниження процентних ставок.

Проте, з перемогою Ердогана ліра знову украпила свої позиції.

З політичними коренями, що сягають колись забороненого ісламістського руху, Ердоган послабив світську систему та західну орієнтацію країни, залишену у спадок засновником Туреччини Мустафою Кемалем Ататюрком. Всередині країни він скасував заборону на хіджаби в університетах та державних установах, а релігійній освіті надав більш важливу роль.

За кордоном він підтримав Росію у Сирійській громадянській війні – опорній точці великодержавних змагань за вплив на Близькому Сході. Ердоган розглядав можливість приєднатися до євразійського блоку, очолюваного Китаєм та Росією. Він заключив союзи з Братами-мусульманами та деякими державами Перської затоки.

Тим часом, про амбіції Туреччини щодо членства в Європейському Союзі зараз нема що й говорити, а зв’язки з союзником НАТО Америкою, м’яко кажучи, не найкращі. Президент неодноразово звинувачував США у підбурюванні до невдалого перевороту у 2016 році.

На парламентських виборах блок, очолюваний Партією справедливості та розвитку Ердогана, здобув 54% голосів, у порівнянні з 34% голосів, що виборці віддали головній опозиційної коаліції, та 12% за Робітничу партію Курдистану. Це надасть союзникам Ердогана контроль над парламентом, хоча більшість буде залежати від його націоналістичних партнерів. Президент під час своєї промови визнав це певним недоліком, заявивши, що його партія не «досягла своєї мети» на законодавчому рівні. «Ми вирішимо це», – запевнив він.

Обмежені повноваження парламенту

У будь-якому разі повноваження парламенту будуть обмежені.

Минулого року Ердоган провів конституційні реформи, які ліквідували посаду прем’єр-міністра, надали президенту повноваження примати закони, вибирати кабінет міністрів, скликати нові вибори та оголошувати надзвичайний стан.

Опоненти звинуватили президента у тому, що він поводиться як диктатор, а його політичні супротивники, журналісти, судді та студенти ризикують опинитися у в’язниці. Витримавши спробу перевороту у 2016 році, Ердоган розпочав масові чистки державних службовців, ув’язнивши десятки тисяч з них.

Опозиція пообіцяла скасувати всі конституційні зміни та відновити вікові традиції Туреччини. З перемогою Ердогана, це, як видається, стає неможливим.

Погляд у довгостроковій перспективі

Недільні вибори були оголошені на 18 місяців раніше на тлі ознак того, що 880-мільярдна економіка країни зіткнулася з проблемами. Падіння ліри викликало стурбованість у тому, що турецькі компанії, які взяли великі позики у доларах та євро, можуть мати труднощі з погашенням боргів. Центральний банк зробив внутрішній кредит дорожчим, підвищивши від квітня процентні ставки.

Під час передвиборчої кампанії Ердоган закликав виборців поглянути на ситуацію у довгостроковій перспективі та пригадати підвищення рівня життя протягом його 15-річного терміну перебування при владі. Валовий внутрішній продукт збільшився у середньому на 6% у рік. Медичні послуги стали доступними більш широким верствам населення, у країні були побудовані нові дороги, мости та залізничні системи.

«Людям притаманно забувати»

Ці аргументи звучали на виборчій дільниці у районі Сейрантепе у Стамбулі. Прихильники опозиції, тобто меншість у цьому робочому та релігійно-консервативному районі, висловили сподівання на політичну зміну курсу та побоювання, що вибори можуть бути сфальшовані.

Проте Ваап Карайлан, який керує вантажоперевезеннями, сказав, що він голосував за Ердогана та його партію, тому що «людям притаманно забувати, як було раніше».

«Воду виключали, сміття не збирали», – сказав 63-річний Карайлан. Він згадав про те, як одного разу, до правління Ердогана, повіз свого літнього батька до лікарні, де цілу ніч простояв у черзі.

«Зараз ми телефонуємо, записуємося на прийом, йдемо, і усе організовано», – сказав він. «Ми маємо нові лікарні. Безперечно, усе значно покращилося. Невдячно голосувати проти людей, які це зробили».

Бен Голланд, Bloomberg

Переклад з англійської Оксани Вергелес, для ІА ZIK

Редакція не завжди поділяє позицію авторів публікацій.

* Якщо Ви знайшли помилку в тексті новини, виділіть її та натисніть Ctrl+Enter.
реклама
більше новин
Top
2019-10-15 17:58 :16