live
Новини » Львів 1839 Читать эту новость на русском

Радко Мокрик: Ситуація із ромами у Львові значно глибша, ніж просто вбивство

Ілюстративне фото: radiosvoboda.org
загрузка...
загрузка...

Ситуація із погромом ромського табору у Львові, здається, значно глибша, ніж просто вбивство. Українське суспільство дедалі більше використовує поняття «справедливість», ніж «законність». І цьому є причина – цілком недієва система правоохоронних органів.

Про це у Фейсбуці пише культуролог, україніст Радко Мокрик.

Подаємо допис повнотекстово:

«Не можна просто взяти і вбити людину. Рома, єврея, українця. Не можна.

Але сьогоднішня ситуація у Львові, здається, значно глибша, ніж просто вбивство. Реакції людей наштовхують на роздуми.

Здається, що українське суспільство дедалі більше використовує поняття «справедливість», ніж «законність». І цьому є причина – цілком недієва система правоохоронних органів. Люди хочуть справедливості і готові її шукати будь-де і виправдовувати як завгодно. Це – природно.

Пригадуєте ситуацію на київському ринку з побиттям пенсіонера? От особа «кавказької зовнішності» б’є посеред білого дня пенсіонера. Травма, кров, тиск. Що робить міліція? Шиє «хуліганку». Абсурд? Абсурд. Приходять міцні хлопці і розносять до чортової матері всі ці базарні точки. Справедливо? Справедливо.

Але проблема не в націоналістичних організаціях. А власне в якійсь трагікомічній ситуації з нашими правоохоронними органами. Якщо б громадяни мали певність, що правоохоронна система їх справедливо захистить – тоді не будуть потрібні «міцні хлопці». Але система не захищає.

В очах пересічного українця виникає питання – то куди звертатися в разі чого? До правоохоронних органів, які будуть тобі розповідати про процесуальні норми, шити неадекватні статті і т.д. Чи просто до котроїсь з радикальніших організацій, яка просто прийде і вирішить проблему?

Банально але факт – якщо держава не забезпечить відчуття безпеки і справедливості – за неї це зроблять інші.

За тією ж схемою зараз на події у Львові реагує значна частина суспільства. Роми – це проблема, для вирішення якої, за великим рахунком, влада не робить нічого. Скільки ж було скарг на крадіжки, жебрацтво і т.д.? Чи вирішували якось відповідні органи проблеми з ромськими поселеннями? Отож. Звідси – неприязнь. Звідси – спроби виправдати, те, що виправдати не можна.

В цьому всьому є одна дуже серйозна проблема. Принцип справедливості, на відміну від законності – дуже суб’єктивна штука. Поки твоє уявлення про справедливість збігається з тими, в кого є сила – все ок. Але не дай Бог опинитися по різні сторони барикад.

Коли справедливість вершить не держава, яка повинна тримати монополію на насильство, а хтось інший – така справедливість легко може перетворитися на «закон джунглів». Просто ти сам цього не помітиш, поки знаходишся на боці сильнішого.

Але всі ці схеми починають працювати лише за однієї ключової умови – держава та її правоохоронна система є де факто недієздатною».

Нагадаємо, 23 червня о 23.25 до поліції надійшло повідомлення про те, що у лісовому масиві на околиці Львова група невідомих осіб у масках напала на табір, у якому проживають громадяни ромської національності.

На місце події виїхали екіпажі патрульної поліції, які оперативно затримали 7 осіб, ймовірно, причетних до цього.

За підозрою у вчиненні нападу на табір ромів у Львові затримали сімох школярів та учня ПТУ, віком 16-17 років. Також за підозрою в організації розбійного нападу затримали 20-річного львів’янина.

Як повідомили в обласній прокуратурі, за вказаним фактом зареєстровано кримінальне провадження за п.12, ч.2 ст.115 (умисне вбивство, вчинене за попередньою змовою групою осіб), ч.3 ст.161 (умисні дії, спрямовані на розпалювання національної, расової ворожнечі та ненависті, що спричинило тяжкі наслідки), ч.4 ст.296 (хуліганство, вчинене із застосуванням предметів, спеціально пристосованих та заздалегідь підготовлених для нанесення тілесних ушкоджень), ч.1 ст.304 (втягнення неповнолітніх у злочинну діяльність) КК України.

Loading...
Loading...
Loading...