Новини » Політика 24 червня, 2018, 12:10
У ВР з нетерпінням чекають на аудит НАБУ. Аналіз призначення Жебрівського
ZIK
ZIK

Останні кадрові рішення Президента спричинили ряд скандалів. Послом України у Вірменії призначили армійського генерала Петра Литвина, рідного брата екс-спікера Володимира Литвина. Від президентської фракції в Раді на очільника Міністерства у справах ветеранів висувають Ірину Фриз, яка колись була прес-секретарем Петра Порошенка. Однак найбільше нашуміло призначення людини з оточення Президента, екс-очільника Донеччини Павла Жебрівського аудитором НАБУ.

Про це йдеться у сюжеті підсумкового інформаційно-аналітичного тижневика «Перші про головне. Деталі» на телеканалі ZIK.

Петро Порошенко призначив аудитором НАБУ свого давнього політичного партнера – Павла Жебрівського.

«Ми два роки блокували це рішення», – каже нардеп Єгор Соболев.

Новина про призначення Жебрівського з’явилася у вівторок пізно ввечері. І лише в п’ятницю Петро Порошенко прокоментував своє кадрове рішення – це була заява на одне речення.

«Він підходить на цю посаду через свій професіоналізм, патріотизм і порядність», – зазначає Президент Петро Порошенко.

Призначення Жебрівського означає тиск на НАБУ?

Парламентські антикорупціонери нагадують: коли писали закон про НАБУ, то передбачали, що аудиторами будуть іноземці. Усе задля того, аби на них не могли натиснути корупціонери-високопосадовці. Натомість із призначенням Жебрівського, прогнозують, розпочнеться тиск на Бюро.

«Це давня ідея Порошенка. Він хоче зробити короткий повідок команди Артема Ситника або погрожувати їм, мовляв, напишемо поганий висновок за допомогою залежних аудиторів», – переконаний нардеп Єгор Соболев.

«Виглядає це так: хочу визнати роботу НАБУ незадовільною і зняти Ситника з посади», – коментує нардеп Віктор Чумак.

Не прогнозувати наперед, який буде висновок аудиту діяльності НАБУ, закликає депутат президентської партії Валерій Карпунцов. Він переконує, що перевірка НАБУ відбудеться не задля тиску на детективів.

«Чи може він вставляти палки в колеса під час розслідувань? Навряд чи. Функціональні повноваження, які має аудитор – це аналіз діяльності, яка спрямована до передачі справ до суду. Він має з’ясувати чи дотрималися процесуального кодексу, чи зловживали повноваженнями тощо. Якщо буде щось не так, то аудитори зможуть поставити питання про зміну керівництва», – говорить нардеп Валерій Карпунцов.

Сам Павло Жебрівський в ефірі телеканалу ZIK запевнив: упередженого ставлення ані до НАБУ, ані до Артема Ситника не має. І заявив, що обійняв нову посаду не задля того, щоб виконувати забаганки Петра Порошенка.

«Я не збираюся виконувати нічиї завдання і забаганки. Мені сумно, коли люди обзивають когось чиєюсь людиною», – каже аудитор НАБУ Павло Жебрівський.

Жебрівський став третім аудитором НАБУ. До нього за своїми квотами визначилися: Кабмін – призначив Михайла Буроменського, та Верховна Рада – Володимира Василенка. До них, як юристів, антикорупціонери не мають претензій.

«Це нормальні юристи, які мають досвід роботи у закордонних структурах», – звертає увагу нардеп Віктор Чумак.

І все ж парламентські антикорупціонери воліли би бачити аудиторами іноземців. Два роки за це тривало протистояння у профільному комітеті. Проте владі таки вдалося протиснути українця.

«Аудит буде письмовий і наданий Верховній раді. Мені все одно хто: Жебрівський, Костонеда, Шерлок Холмс. Яка різниця? Ці люди мають просто провести аудит НАБУ», – наголошує нардеп Олексій Гончаренко.

Чи справді у Жебрівського нема відповідного досвіду?

Голова НАБУ заявив про порушення закону при призначенні Жебрівського. Все через те, що в нього нема необхідного міжнародного досвіду.

Антикорупціонери та опозиціонери заявили про наміри оскаржити в суді призначення Жебрівського. Натомість прибічники президента переконують: порушення нема.

«У законі сказано: має обирається аудитор НАБУ з числа осіб, які мають досвід в досудовими розслідувані, прокуратурі, судах, міжнародних організаціях. Я так розумію, що кандидат мав працювати у якійсь із вище перерахованих структур», – зазначає нардеп Олексій Гончаренко.

У тому, що його кандидатура відповідає законодавству, певен і сам Павло Жебрівський. Твердить: ті, хто готував кадрове рішення, все перевіряли і переконує за посаду не тримається.

«Для мене абсолютно не є катастрофою, буду керівником… аудитором НАБУ чи не буду», – сказав аудитор НАБУ Павло Жебрівський.

Жебрівський офіційно боровся проти корупції у 2015 році

«Він працював у Генеральній прокуратурі України, очолював управління з особливо важливих справ», – підкреслює нардеп Олексій Гончаренко.

Втім, гучних справ на чолі з Жебрівським нардепи не змогли пригадати.

«Працював у прокуратурі керівником органів протидії корупції в дуже високих посадових осіб. Але все без жодного результату. Два місяці там побув і відмітився. Потім пішов в ОДА працювати», – пригадує нардеп Віктор Чумак.

Робота на Донбасі

Він три роки провів на Донбасі на чолі обласної військово-цивільної адміністрації. На виході дістав ордена від Порошенка та критику від донеччан.

«Він не запам’ятався досягненнями в розвитку регіону», – коментує активіст руху «Сильні громади» Павло Островський.

Один із головних проектів Жебрівського на Донбасі – «Український куркуль». За задумом, місцева влада надавала фінансування для розвитку місцевого бізнесу. Також чоловік запам’ятався перерізанням стрічок. Інфраструктурні проекти мали стати локомотивом відновлення області, яка постраждала від бойових дій. Проте оцінки будівельних успіхів контраверсійні.

«Найважливішими є питання інфраструктурної перебудови, відновлення зруйнованих мостів. Перше не знайшло розв’язки, друге ж вирішувалося протягом двох-трьох років», – зауважив нардеп Олексій Рябчин.

«Нам обіцяли 30 опорних шкіл, а відкрили чотири», – додає активіст руху «Сильні громади» Павло Островський.

Чи не найбільші нарікання у проукраїнських активістів викликало ставлення Жебрівського до тих представників місцевої влади, хто 2014-го засвітився на підтримці сепаратистів.

«Вони співпрацювали», – каже нардеп Олексій Рябчин.

«Жебрівський пояснював, що з ними треба знаходити спільну мову», – додає активіст Павло Островський.

Найгірший для нового аудитора НАБУ з Донбасу шлейф корупційних закидів. Як у царині будівництва, так і з логістичним центром, через який торгують із окупованими територіями.

«Коли людину, діяльність якої має розслідувати НАБУ, призначають перевіряти дії Антикорупційного бюро – це вершина абсурдного цинізму», – коментує активіст Павло Островський.

Аудит ще навіть не розпочався, а в парламенті його вже чекають із нетерпінням. Прогнозують, що документ надійде восени. Після цього його мають затвердити. Антикорупціонери підрахували: у разі негативного висновку в залі знайдеться понад 300 депутатів, охочих звільнити директора НАБУ.

Олексій Братущак, «Перші про головне. Деталі»

 

* Якщо Ви знайшли помилку в тексті новини, виділіть її та натисніть Ctrl+Enter.
реклама
більше новин
Top
2019-02-23 10:53 :14