live
Новини » Львів Читать эту новость на русском

У Львові під час ремонту виявили дорогу, викладену з мацев – єврейських надгробків. Доповнено

Фото: Юра Мартинович/ZIK

У Львові біля будинку на вул. Єфремова, 79, на суміжній вул. Ганни Барвінок, під час ремонту дороги були виявленні численні єврейські надгробні плити, якими, імовірно, вимощено всю вулицю.

Місцеві кажуть, що ремонт дороги почали позавчора, 20 червня. Після виявлення єврейських нагробних плит – роботи припинили. Помітно, що стара дорога складається з кількох шарів. Верхній вже зняли, а от нижній – встелений цими надгробками, які, у більшості, повернуті написом вниз. Із тих, що, імовірно, перевернули догори робітники, то можна побачити єврейські та польські написи, символи, та час смерті (період Другої світової війни). Багато із надгробків вже потрощені ремонтними роботами. 

Як відомо,нацисти використовували такі кам’яні плити для мощення вулиць і площ. Те ж саме робила радянська влада. Сказати точно, яка тоталітарна влада зробила це на цій вулиці – складно. Цим питанням займуться спеціалісти.

Місце надгробків
Місце надгробків

Як зауважив історик Василь Расевич, ці мацеви з ранішого часу. 

«Німецькі нацисти почали нищити єврейські цвинтарі під час війни. Добротні мармурові плити відправляли в Райх, де наново шліфували і використовували для «арійських» цілей. А кам'яними стали мостити вулиці. Цю ганебну справу продовжила радянська влада. Саме після війни радянці доруйнували найстаріший єврейський цвинтар і зробили там колгоспний ринок», – повідомив Василь Расевич.

Сьогодні, 22 червня, під час брифінгу голова Франківської райадміністрації м Львова Орест Тимчишин розповів, що минулого тижня, у п’ятницю 15 червня, Львівське комунальне підприємство ШРП Галицького району проводило ямковий ремонт вулиці Ганни Барвінок (орієнтир – вул.Єфремова, 79) – робітники зрізали пошкоджений асфальтобетон. Через два дні, у неділю, 17 червня, в райадміністрацію зателефонували представники з єврейського товариства і поінформували, що, ймовірно, на вулиці під асфальтом лежать надгробки з єврейського цвинтаря.

«У понеділок, 18 червня, ми зустрілися з ними на місці і виявили ознаки кам’яних надгробних плит, відтак ремонтні роботи на цій ділянці призупинили. Зараз єврейське товариство проводить роботи з демонтажу цих надгробних плит. Вулицю приведуть до ладу лише тоді, коли будуть демонтовані ці плити», – сказав Орест Тимчишин.

Начальник управління охорони історичного середовища Львівської міської ради Лілія Онищенко повідомила під час брифінгу, що плити, які знайшли на вулиці Ганни Барвінок – це не перша і, мабуть, не остання подібна знахідка у Львові. «Такі плити знаходили у різних місцях під час ремонтних робіт. Це плити зі старого єврейського кладовища у Львові, яке було розташоване на території теперішніх вулиць Базарна, Клепарівська, Раппопорта. Кладовище вже давно закрите. Під час Другої світової війни це кладовище окупаційна влада планомірно знищувала, зокрема, замощувала надгробними плитами вулиці. Після війни радянська влада успішно продовжила це знищення кладовища, облаштувавши на його частині Краківський ринок», – сказала Лілія Онищенко.

За її словами, не можна точно знати, на яких ще вулицях можуть бути подібні надгробні плити, вони можуть бути будь-де. Їх знаходили і на вул. Квітневій, Пластовій. «Звичайно, це ганебно, що ми їздимо по таких плитах. Якщо їх знаходять, то повертають на їхнє колишнє місце – старе єврейське кладовище, яке рано чи пізно буде меморіальним парком, доступним для всіх, – як пам’ять про єврейську общину, яка жила у Львові в той час. Це все наша культурна спадщина і наш спільний біль», – сказала Лілія Онищенко.

За її словами, наразі триває обговорення питання облаштування меморіального парку на місці цього старого цвинтаря (керкуту), що був розташований на території між теперішнім пологовим будинком на вул. Раппопорта і Краківським ринком. «На цій території було поховано багато важливих постатей для єврейської общини Львова і всього світу. Туди приїжджають, щоб помолитися. Очевидно, що цю територію треба упорядковувати. Вже був проведений на цю тему міжнародний конкурс, на якому переміг проект ізраїльської архітектора Роніт Ломброзо», – зазначила Лілія Онищенко.

Нагадаємо, що це далеко не перша подібного роду знахідка у Львові.Loading...
Loading...
Loading...