п'ятниця, 22 червня, 2018, 13:25 Курйози
У гробниці бабусі імператора Китаю знайшли останки невідомої «благородної» мавпи
<nbsp;>

Частинку скелету невідомої мавпи виявили ще в 2004 році в провінції Шаньсі, під час розкопок гробниці багатої жінки, яка жила 2200-2300 років тому. Детальне обстеження останків тварини і порівняння з сучасними приматами показало, що вони належать до невідомого виду, який зараз вже вимер.

У статті, опублікованій в журналі Science, вчені дають цій невідомій мавпі царську назву: Junzi imperialis.

Ці гібони жили тут, в центральних і південних областях Китаю, ще кілька сотень років тому, хоча сьогодні їх ареал обмежується крайнім південно-сходом і сусідніми країнами, такими як Лаос, В’єтнам, Таїланд. У наш час їх залишилося тут всього чотири види, але старовинні китайські хроніки зберегли описи інших мавп, які відрізняються від сьогоднішніх. Вони були досить численні і шанувалися аристократами, тому їх часто зображали поруч імператорів.

Археологи вважають, що гробниця належала бабусі першого імператора-об’єднувача Китаю Цинь Шихуанді – Ся (Xia). Тут знайдено 12 похованих тварин, серед яких і часткові останки гібона. Семуель Турві (Samuel Turvey) з Лондонського інституту зоології та його колеги створили тривимірну реконструкцію повного черепа і порівняли їх з сотнями черепів інших мавп, практично всіх відомих представників сімейства гібонів. Були проведені і компаративістські дослідження зубів цих останків і 279 сучасних приматів. Все це дозволило віднести останки не тільки до окремого виду, а й до власного роду, що не дожив до нашого часу. Його назва Junzi – «цзюнь-цзи» – можна перекласти як «гідний, благородна людина».

Фото: Samuel T. Turvey
Фото: Samuel T. Turvey

Точної дати зникнення цих гібонів назвати поки не можна, але причиною тому майже напевно була людина – полювання і господарська діяльність, яка вже в той час вела до скорочення природного ареалу цих мавп. Клімат в той час залишався досить стабільним, та й взагалі на протязі останніх тисячоліть не відбувалося ніяких глобальних природних катаклізмів, які привели б до масового вимирання цих ссавців. Все це непрямі докази, які вказують, що саме людину стала винуватцем вимирання J. imperialis.

* Якщо Ви знайшли помилку в тексті новини, виділіть її та натисніть Ctrl+Enter.
реклама
більше новин
Top
2018-11-16 07:09 :51