четвер, 21 червня, 2018, 6:42 Суспільство
Забуті особистості: 21 червня народився найвідоміший український теоретик космосу

21 червня 1897 року народився український вчений Юрій Кондратюк, якого називають найвідомішим теоретиком космосу. В його біографії є багато таємниць. Досі невідомо, де вчений провів останні дні життя і похований.

Gazeta.ua підібрала найцікавіші факти із життя вченого:

Результат пошуку зображень за запитом "фото Юрія Кондратюка"

На теоретичному рівні вперше обґрунтував економічну доцільність вертикального злету ракет, створення проміжних баз під час польотів, гальмування у верхніх шарах атмосфери, використання сонячної енергії космічними апаратами, прорахував трасу для ракети на Місяць. Остання розробка була використана в США під час запуску «місії Аполлон». Факт цього визнали керівники програми та підтвердили у журналі «Life».

«Коли березневого світанку 1968 року я схвильовано спостерігав на мисі Кеннеді за стартом ракети, що мала понести корабель «Аполлон-9» у напрямку до Місяця, я думав про українця Юрія Кондратюка, що розрахував трасу, по якій повинні були летіти троє наших астронавтів»– згадував один із американських вчених.

Спроектував найбільший у світі елеватор без металу і цвяхів

Тривалий час Кондратюк жив у Західному Сибіру, де працював над проектуванням і будівництвом елеваторів (зерносховищ). 1930 року він побудував найбільший у світі елеватор, який вміщував понад 10 тисяч т зерна. За це був заарештований разом із районним інженером Петром Горчаковим. На чоловіків написали донос і звинуватили в шкідництві, бо створили елеватор за принципом зрубу – без металу та цвяхів. У доносі йшлося, що це зроблено для того, щоб будівля якомога швидше розвалилася і було загублено багато зерна. Насправді елеватор довго прослужив людям, вистояв перед землетрусом та кригою. Лише в другій половині 1980-х років згорів через вогнище, яке розвели безхатьки, пише na-skryzhalyah.blogspot.com.

Український теоретик космосу Юрій Кондратюк народився 21 червня 1897 року

Результат пошуку зображень за запитом "фото Юрія Кондратюка"

Справжнє ім’я Олександр Шаргей

Був офіцером царської, а згодом – Білої армії. Дезертирував, змінив ім’я. Справжній носій імені – Юрій Кондратюк – помер 1921 року, документи померлого Шаргею допомогла отримати мачуха.

Відмовив у співпраці Сергію Корольову

Два роки Кондратюк займався проектуванням малих вітрових електростанцій у Проектно-експериментальній конторі вітроелектростанцій. У цей час отримує пропозицію про співпрацю від іншого відомого теоретика космонавтики і військової техніки Сергія Корольова з Полтави. Проте Кондратюк відповів відмовою. Швидше за все, побоявся викриття справжнього імені та прізвища. Адже робота над військовими проектами передбачала жорсткий контроль із боку НКВС. Під час перевірки біографії міг бути розкритий факт підробки документів і білогвардійське минуле. За це моли розстріляти чи відправити у контабір.

ЧИТАЙТЕ ТАКОЖ: Автора української «Читанки» відмовилися ховати у Львові

Офіційно не був одружений і не мав дітей

Особисте життя Юрія Кондратюка не складалося, він ніколи не був одружений, не мав дітей, принаймні офіційно. Був закоханий в одну жінку – Зою Ценіну, в якої купив квартиру. У них був бурхливий роман. Зоя була красунею, за нею упадало багато чоловіків. На пропозицію руки і серця Кондратюка – відмовила. Вчений зібрав речі та виселився з квартири в Новосибірську на Нерчинській (нині – вулиця Челюскінців), попрощався, і більше вони не бачилися.

«До жінок ставився з великою повагою, не любив вульгарних розмов і анекдотів, – згадувала Ольга Горчакова, дружина Петра Горчакова. – Якось у присутності жінок один шанований багатьма немолодий інженер дозволив собі прочитати вірші фривольного змісту латиною. Ніхто з жінок нічого не зрозумів, але Юрій Васильович латинь знав, у нього змінився вираз обличчя, підійшов до інженера і сказав: «За те, що ви наважилися зараз сказати в присутності жінок, б’ють по фізіономії. Забирайтеся звідси негайно!». Ми оніміли, ніхто не підозрював, що він здатний на такий вчинок – був миролюбний, покірливий і м’який».

Не визнавав жодних спиртних напоїв, навіть пива

Писав вірші

Не всі знають, що Юрій Васильович був не тільки фізиком, а й ліриком – писав прекрасні вірші.

Про те, де помер Юрій Кондатюк є кілька версій:

1. Загинув на фронті

За офіційною версією, 1942 року під час бою біля села Борсуки Калузької області Юрій Кондратюк пішов шукати розрив телефонного кабелю і з того завдання не повернувся. Похований нібито у братській могилі. Але будь-яких документів, які б підтверджували факт його загибелі, немає.

2. Коли Кондратюк пішов добровольцем на фронт у Московське ополчення, опинився у полоні в нацистів. Мав при собі зошит із розрахунками, які стосувалися ракетно-космічної теми. Той зошит потрапив на очі одному зі спеціалістів. Тоді Кондратюка відправили до вченого Вернера фон Брауна, який очолював ракетну програму нацистської Німеччини. А після війни вченого забрали американці до США. У новій країні Юрій Кондратюк знову змушений був змінити ім’я

3. Вернер фон Браун, який після війни переїхав до США і ніколи не був прощений за співпрацю з гітлерівцями, та Юрій Кондратюк – це одна особа.

4. Після нацистського полону Юрій Кондратюк, побоюючись переслідувань у Радянському Союзі, переїхав до США. В американському журналі «Life» була написана стаття, що російський механік Юрій Кондратюк помер нікому невідомим 1952 року. Але звідки ця інформація – невідомо. Але сам журнал зі статтею зберігається у фондах музею авіації і космонавтики.

* Якщо Ви знайшли помилку в тексті новини, виділіть її та натисніть Ctrl+Enter.
реклама
більше новин
Top
2018-12-17 04:15 :41