вівторок, 19 червня, 2018, 12:15 Світ
Над главою Інституту національної пам’яті Польщі нависли чорні хмари
Ярослав Шарек. Фото: wikipedia.org
Ярослав Шарек. Фото: wikipedia.org

Останньою краплею стала недавня заява директора ІНП Ярослава Шарека, у якій йшлося про те, що зміни до скандального закону про Інститут національної пам’яті, які значно погіршили відносини Польщі відразу з кількома країнами, консультувалися з інститутом «тільки на початковій стадії», і то ще за «його попередника».

Про це повідомляє Onet.pl.

«Пізніше з нами нічого не обговорювали. Інститут не мав впливу на остаточну версію прийнятих юридичних рішень. Я не сумніваюсь, що інститут став першою жертвою цієї поправки», – підкреслив Ярослав Шарек у інтерв’ю для одного з польських видань.

Ці слова в таборі влади сприйняли як непослух директора ІНП, і вони дали політичним опонентам Шарека додаткові аргументи щодо його звільнення.

Найбільшим опонентом Шарека є міністр юстиції Збігнєв Зіобро, відомство якого є автором суперечливої поправки до «Закону про Інститут національної пам’яті». Посилаючись на власні джерела, видання зазначає, що Зіобро вважає: Шарек особисто пропихав зміни до закону, у той же час публічно критикуючи проект та юридичні рішення, які були включені до законопроекту.

«З самого початку глава ІНП пропихав ці поправки, а коли почалася буря, вирішив перекласти усю відповідальність на Міністерства юстиції», – зазначив один з найближчих соратників міністра юстиції.

Як підкреслив співрозмовник видання, «глава Інституту національної пам’яті просто зрадив і повинен понести політичну відповідальність».

За даними джерел видання, відставки Шерека домагається й прем’єр-міністр Польщі Матеуш Моравецький, який дуже низько оцінює ефективність Інституту національної пам’яті.

«Ситуацію найкраще ілюструє історія зі спробою перенесення пам’ятника жертвам розстрілів у Катині в Джерсі (США). Цей випадок показав, що IНП не має жодних інструментів для реагування на подібні кризи. Немає навіть англійських публікацій про катинські розстріли, які можна використовувати для захисту польського іміджу в світі. І кожне розпорядження від голови уряду, що IПН має вживати заходів, щоб врятувати ситуацію за кордоном, м’яко кажучи, сприймалися як «відвали», – підкреслив співрозмовник видання з адміністрації прем’єр-міністра.

Посилаючись на джерела в уряді, видання стверджує, що звільнення Шарека обговорювалося минулого тижня під час зустрічі прем’єр-міністра Моравецького в лікарні з главою правлячої польської партії «Право і справедливість» Ярославом Качинським.

Проте, як акцентує видання, звільнити директора Інституту національної пам’яті не так вже й просто. Відповідно до «Закону про Інститут національної пам’яті» його очільника призначає і звільняє Сейм Польщі за згодою Сенату, на прохання Ради ІНП.

Переклад з польської Андрія Павлишина, IA ZIK

* Якщо Ви знайшли помилку в тексті новини, виділіть її та натисніть Ctrl+Enter.
реклама
більше новин
Top
2018-11-17 20:59 :44