Новини » Суспільство 19 червня, 2018, 8:25
«Людина – це тварина із великою фантазією»: відомий історик про виклики сучасності
Джерело: zbruc.eu
Джерело: zbruc.eu

Ще ніколи досі людство не переживало таких безпосередніх і таких швидких життєвих змін. Трансформації відбуваються вже не з покоління в покоління, а з одного десятиріччя в інше. Літні люди, життя яких подовжується, як ніколи раніше, бачать, як їхній світ раптом стає невпізнанним.

Про це у своїй книжці «Ступня в річці. Про зміни і межі еволюції» пише популярний британський історик Феліпе Фернандес-Арместо, який в одному із своїх інтерв’ю розповів про мотиви цих шалених життєвих змін, їхні причини і наслідки, пише zbruc.eu.

«Нам треба спробувати зрозуміти зміни і причини їхнього прискорення, зумовленого переважно культурним обмінам, що ними супроводжується глобалізація. Щойно це усвідомивши, ми, можливо, заспокоїмося. Коли ми щось розуміємо, нам стає не так страшно. Люди стають спокійнішими», – розповідає історик.

На думку Феліпе Фернандес-Арместо, щоби зрозуміти сучасну людину, треба порівняти її з іншими тваринами.

«Тварини до певної міри мають історію. Це питання міри, а не суті. Але ця історія не йде у жодне порівняння з нашою: такою напруженою, строкатою, сповненою подій. Я дійшов висновку, що двигуном змін є уява – саме вона відіграє важливу роль у культурі. Ми, люди, уявляємо світ, що є відмінним від того, в якому живемо – і працюємо, аби його створити. Я висуваю тезу, що ця неймовірна людська уява є результатом об’єднання двох властивостей, що еволюціонували. Одна – це пам’ять, яка є здатністю бачити те, чого вже нема. У випадку людської пам’яті її магія дуже оманлива. Ми перекручуємо те, що пам’ятаємо. Через це пам’ять є креативною. Другим складником є передбачення – властивість, яка дозволяє нам бачити те, чого ще нема. Тоді як людська пам’ять є слабкою й оманливою, ми обдаровані надзвичайною здатністю передбачати, яка перевершує аналогічну здатність інших тварин. Мисливці мусять передбачати місцезнаходження здобичі та її переміщення. Це поєднання фальшивої пам’яті й проникливого передбачення породжує те, що ми є тим, що я називаю тваринами з великою фантазією», – підсумовує дослідник.

* Якщо Ви знайшли помилку в тексті новини, виділіть її та натисніть Ctrl+Enter.
реклама
Top
2020-11-24 11:58 :50