Новини » Курйози 18 червня, 2018, 10:15
Вчений із США знайшов докази того, що Стенфордський експеримент – містифікація
Кадр із фільму
Кадр із фільму "THE STANFORD PRISON EXPERIMENT" (2015)

Якщо ви захоплюєтеся психологією, то, напевно, чули про Стенфордський тюремний експеримент. Його в 1971 році провів американський дослідник Філіп Зімбардо в підвалі факультету психології Стенфордського університету. Суть експерименту полягала у вивченні поведінки людини в умовах обмеженої свободи і нав’язування соціальних ролей. Однак, дослідник і письменник Бен Блюм дійшов висновку, що цей експеримент – містифікація.

Роль ув’язнених і охоронців виконували добровольці. Відповідно до загальноприйнятої концепції, вони швидко вжилися в нові образи. По ходу експерименту виникали небезпечні конфліктні ситуації, а кожен третій охоронець незабаром почав проявляти садистські нахили.

Після відносно нормального першого дня на другий день стався бунт. Охоронці вийшли на понаднормову роботу і без команди з боку вчених придушили опір в’язнів, використовуючи, зокрема, вогнегасники. Щоб уникнути схожих інцидентів охоронці почали підбурювати «злочинців» між собою. Незабаром імпровізована в’язниця стала похмурою і брудною, а насильство виявилося частиною побуту.

Все це (знову ж таки, згідно з офіційним трактуванням) призводило до появи моральних травм у в’язнів, так що двох з них довелося виключити з проекту. Власне, сам експеримент теж завершили раніше терміну. Згодом отримані напрацювання психологи з усього світу використовували в своїх дослідженнях.

Зараз американський письменник і вчений Бен Блюм (Ben Blum) заявив, що весь експеримент був інсценуванням, пише Газета.Ru. За словами Блюма, в архівах Стенфордського університету він знайшов записи, в яких йшлося про «неприродну» поведінку ув’язнених.

Сам Філіп Зімбардо нібито змушував наглядачів бути жорстокими. Спілкування автора викривального матеріалу з колишніми охоронцями дало зрозуміти, що вони не могли фізично грубо впливати на ув’язнених: охоронцю дозволялося лише тиснути на людину морально. А один з охоронців заявив, що прикидався садистом.

Щонайменше один з «невільників» розповів, що зімітував своє «божевілля». пішов на такий крок, оскільки хотів «повернутися додому», щоб «продовжити готуватися до іспитів».

«Ми знали, що вони (охоронці) не чіпатимуть нас, вони не могли нас вдарити. Вони були такими ж білими студентами, як і ми, так що ситуація була досить безпечною. Щось на зразок роботи», – пояснив колишній «в’язень».

 

* Якщо Ви знайшли помилку в тексті новини, виділіть її та натисніть Ctrl+Enter.
реклама
більше новин
Top
2019-02-16 02:52 :24