Новини » Політика 18 червня, 2018, 12:29
Нищення пам‘ятників – практика ще радянських спецслужб, – історик
ZIK
ZIK

«Війна пам‘ятників», яка є величезним каменем спотикання в українсько-польських стосунках, ініційована російським ФСБ. Схожу тактику використовувало ще КДБ, руйнуючи єврейські цвинтарі у Західній Німеччині. Таким чином пропаганда намагалась дискредитувати ФРН.

Про це в ефірі проекту «Історична правда з Вахтангом Кіпіані» (на телеканалі ZIK) розповів історик та публіцист Олександр Зінченко.

За час так званої війни пам‘ятників, що супроводжує процес українсько-польського історичного діалогу, в Україні було зафіксовано 4 акти вандалізму щодо польських монументів, тоді як у Польщі щодо Український – аж 16 таких випадків.

«В Україні було знищено лише один пам‘ятний – у Гуті Пеняцькій. Його відновили уже протягом місяця. При тому, що відомо про осіб, які це вчинили, як і те, що це робилося на російські гроші. Це все з‘ясували журналісти. Про жодні ж дії польських спецслужб чи їхнього МВС ми не знаємо», – наголосив Зінченко.  

Ключовою проблемою хвилі вандалізму, яка зараз відбувається у Польщі, він вважає відсутність засудження таких дій з боку офіційних органів влади Республіки Польща.

«Тобто, це якраз і розігріло усю ситуацію. Адже якщо в Україні трапляються подібні випадки, реакція є блискавичною. Цей вандалізм відразу засуджують Міністерство закордонних справ України. А у випадку із Гутою Пеняцькою навіть висловлювався Президент. Кожного разу і голова Українського інституту національної пам‘яті Володимир В‘ятрович засуджує такі речі», – зазначив експерт.

Однак, за його словами, із польського боку у жодному із шістнадцяти випадків ми не почули такого засудження. Попри те, що деякі із сплюндрованих пам‘ятників були абсолютно легальними. 

«Що ж до Грушовичами, то вони дійсно стали своєрідним яблуком розбрату. Та все ж відомо, що перші акти вандалізму реалізовувались за допомогою осіб, які фізично перебували у Білорусі, але це була російська спецоперація на російські гроші», – розповів історик.

Мовляв, методички ФСБ «не припадають пилом на поличках». Російські спецслужбти просто використовують старі напрацювання ще радянських попередників.

«Свого часу, у 60-х роках, КДБ СРСР здійснювали операцію, де спецагенти у Західній Німеччині руйнували єврейські цвинтарі. Це викликало у місцевих ідіотів бажання долучитись до цього «чудового свята життя», – наголосив Зінченко.

Згодом це давало можливість радянській пропаганді говорити, ніби у ФРН діють неонацисти.

«Тобто ФСБ Російської Федерації зараз витягло цю історію зі свого арсеналу та активно її використовує. Цьому є низка доказів. Та Польща ніяк не реагує, щоб протистояти цій гібридній агресії з боку РФ», – підкреслив Олександр Зінченко.

* Якщо Ви знайшли помилку в тексті новини, виділіть її та натисніть Ctrl+Enter.
реклама
більше новин
Top
2019-10-16 07:50 :00