Новини » Політика 18 червня, 2018, 15:51
Кравчук розповів, чому віддали ядерну зброю, і назвав недоліки Будапештського меморандуму
Леонід Кравчук. Фото: Ельдар Сарахман/УП
Леонід Кравчук. Фото: Ельдар Сарахман/УП

Україна мусіла позбавитьсь ядерної зброї тому, що виходив термін їх безпечного зберігання, а грошей на належний сервіс не було. До того ж усі боєголовки на території України були направлені у бік США і Клінтон боявся за свою державу.

Про це у інтерв’ю «Українській правді» розповів перший президент Незалежної України Леонід Кравчук.

Політик відзначив, що головним рушієм ядерного роззброєння України були США.

«Головними були представники США, безпосередньо Клінтон і тодішній віце-президент Альберт Ґор. Я зустрічався і з тим, і з тим. Вони заявляли, що Україна повинна скласти ядерну зброю. Чому? Тому що цю зброю на нашу територію поставив Радянський Союз. Це – перше.

Друге: Україна не мала змоги замінити ядерні боєголовки. Їх виготовили в Росії. Термін безпеки закінчувався в 1998 році, і після цього вони ставали небезпечними. Ми не мали не те, що досвіду, а можливості розчленувати боєголовку. Щоб не сталося біди, ми повинні були все це вивезти, і Америка знала про це.

Третє: всі без винятку ракети, які стояли в Україні, були спрямовані на США», – роз’яснив Леонід Макарович.

При чому американці не лише просили зробити це, але дуже жорство вимагали, погрожуючи санкціями та блокадою.

«Вони не просто приїхали, а вимагали. Вони сказали: «Якщо ви не виконаєте завдання вивести боєголовки з України, почнеться не просто тиск, а блокада України».

Європа їх підтримала в цьому плані. Тому виникло питання – нова молода держава, тільки стала на ноги, у неї немає ресурсів, запасу валюти і так далі, і вона раптом заявила, що ми візьмемо чужі боєголовки і будемо вам загрожувати, що ми хочемо стати членом ядерного клубу, – згадує екс-президент.

Чи була можливості не підписувати Будапештський меморандум, як це зробив Леонід Кучма?

«Ми могли (не підписати, – ІА ZIK). Але тоді ми були б ізольовані. Санкції, блокада – це було прямо сказано. Виходу не було. Я би підписав Будапештський меморандум так само, як і Кучма. Він не міг не підписати», – розповів політик.

Також Леонід Кравчук пояснив який основний недолік Будапештського меморандуму:

«Це – механізм застосування меморандуму. Там все правильно написано. Тільки немає головного – як його застосувати, виконувати.

Потрібно було прописати, щоб не національне законодавство було на передньому плані. Іноземні партнери зараз кажуть: у нас є свої закони, і ми не можемо використати Будапештський меморандум. Велика Британія так може сказати, Китай. Кожна країна. У цьому проблема. Потрібні узгоджені дії, виписані в документі міжнародного правового характеру».

Також він розповів, що наступні президентські вибори стануть або часом великих надій, або великих втрат. Помилятися українці вже не мають права.

Та відзначив, що лише третина складу ВР є депутатами за покликанням, решта – кон’юнктурники.

А ще охарактеризував особливості партнерства зі Заходом та Росією.

* Якщо Ви знайшли помилку в тексті новини, виділіть її та натисніть Ctrl+Enter.
реклама
більше новин
Top
2019-02-19 20:43 :46