понеділок, 18 червня, 2018, 13:13 Суспільство
Абсурдно стверджувати, що у Грушовичах немає поховань УПА, – експерт
ZIK
ZIK

Ще донедавна польська сторона навіть не ставила під сумнів, що на сільському цвинтарі у Грушовичах справді поховані члени українського підпілля. Та й дивно, що такі останки шукали лише під самими пам‘ятником, адже відомо, що могили підпільників є й у кількох метрах від нього.

Про це в ефірі проекту «Історична правда з Вахтангом Кіпіані» (на телеканалі ZIK) розповів начальник відділу обліку та збереження місць пам'яті УІНП Павло Подобєд.

Він розповів: під час розкопок, які проводив Інститут національної пам’яті Польщі, Україна відправила до Грушович спеціальну спостережну групу у складі п‘яти осіб. Але наші представники могли бути лише спостерігачами процесу ексгумації.

«Ми не мали права визначати, якими методами та у який спосіб проводитимуться дослідження розкопок. Натомість, справді мали можливість фотографувати та спостерігати сам процес робіт на цьому сільському кладовищі», – зазначив Подобєд.

Він наголосив: склалось враження, що у польських колег ще до початку цих робіт уже був підготований певний висновок. Однак, у процесі ексгумації польська сторона виявилась дещо розчарованою.

«До початку розкопок наші польські партнери заявляли, ніби, під пам‘ятником УПА у Грушовичах взагалі немає жодних поховань. Коли ж на другий день робіт таки можна було констатувати, що там справді залишились людські останки, була змінена стратегія. Заявили, що, очевидно, йдеться про поховання ХІХ-ХХ століть. Та коли ж було знайдено супровідний матеріал, який вказував, що там є і поховання саме ХХ століття, вони погодились із цим. Натомість наголосили на відсутності свідчень, що йдеться саме про членів українського підпілля», – розповів історик.

Нещодавно український Інститут національної пам‘яті таки отримав письмові антропологічні та археологічні звіти польських колег, із яких уже можна зробити попередні висновки.  

«Насамперед, польські колеги розповідають: ціллю робіт було твердження, що на кладовищі у Грушовичах немає поховань членів українського підпілля. Водночас, у цьому ж звіті зазначається, що для цього було ухвалено рішення про проведення розкопок на місці зруйнованого пам‘ятника воякам УПА», – зауважив Подобєд.

Та він підкреслив: це не зовсім відповідає заявленим цілям дослідження, адже поховання членів українського підпілля можуть бути і за межами пам‘ятника.

«Та й ставити під сумнів наявність там поховань УПА є певною мірою абсурдно. Адже там справді є члени українського підпілля і донедавна польська сторона навіть не сумнівалась у цьому. Прикладом може служити могила члена ОУН Дмитра Ківера, який похований буквально у кількох метрах на захід від знищеного пам‘ятника», – підкреслив експерт.

Також він зазначив: у звіті польські колеги пишуть, що, нібито, обрали максимально можливу площу для досліджень, що не до кінця відповідає дійсності.

«Адже була можливість розширювати площу поховання на захід від розкопок та, щонайменше, її подвоїти. Але саме у західному напрямку були відкриті людські останки, які не досліджувались до кінця, хоча це дозволяла як територія, так і відсутність прилеглих надгробних пам‘ятників», – вважає Подобєд.

За його словами, самі польські колеги визнають: характер поховань свідчить, що йдеться, мінімум, про дві фази захоронень.

«На нашу ж думку, це підтверджує припущення Українського інституту  національної пам‘яті, що, можливо, маємо справу із пізнішими підзахороненнями членів українського підпілля, які здійснювались вночі. На це вказує невелика глибина так званого другого ярусу. Вона становить приблизно 90 сантиметрів», – наголосив Павло Подобєд.

Як повідомлялось раніше, Інститут національної пам’яті Польщі передав українській стороні звіт про дослідження, проведені на кладовищі в Грушовичах поблизу Перемишля (Польща), на місці зруйнованого пам’ятника УПА. Поляки стверджували, що там не виявлено останків бійців УПА.

* Якщо Ви знайшли помилку в тексті новини, виділіть її та натисніть Ctrl+Enter.
реклама
більше новин
Top
2019-01-21 00:58 :10