четвер, 14 червня, 2018, 9:31 Економіка
Як діяти, щоб не довелося повертати субсидію державі
Фото з відкритих джерел
Фото з відкритих джерел

Близько півтисячі сімей на Львівщині змушені повернути державі нараховані їм субсидії за підсумками 2017 року. Це ті, хто приховав доходи або ж подали в соцзахист іншу недостовірну інформацію. Є родини, які мають повернути чималі суми, що сягають 20-28 тис. грн. За перший квартал 2018 року кілька сотень таких випадків виявили і у Львові. Виявляють недобросовісних громадян під час перевірок соціальні інспектори та за результатами верифікації субсидій у Мінфіні.

Що потрібно знати субсидіантам, аби не потрапити у неприємну ситуацію, – з’ясовувала кореспондент IA ZIK.

30 днів – щоб повідомити про зміни, які вплинуть на субсидію

Як відомо, з 1 травня 2018 року програма надання субсидій суттєво змінилася. Тепер усе регулюється постановою Кабінету Міністрів України від 27.04.2018 № 329 «Про внесення змін до деяких постанов Кабінету Міністрів України та визнання такою, що втратила чинність, постанови Кабінету Міністрів України від 28 грудня 2016 року № 1022».

Відповідно до нового положення, громадянин, якому призначено житлову субсидію, зобов’язаний протягом 30 календарних днів проінформувати структурний підрозділ з питань соціального захисту населення про обставини для перерахунку призначеної житлової субсидії, зокрема:

  • зміну складу зареєстрованих у житловому приміщенні (будинку) членів домогосподарства (орендар, внутрішньо переміщена особа – членів домогосподарства, які фактично проживають в житловому приміщенні (будинку), їх соціального статусу;
  • зміни у складі сім’ї члена домогосподарства;
  • зміну переліку отримуваних житлово-комунальних послуг, умов їх надання;
  • зміну переліку витрат на управління багатоквартирним будинком;
  • зміну управителя, виконавця комунальних послуг, створення об’єднання;
  • якщо хтось із членів їх сім’ї купив автомобіль, з дати випуску якого минуло менше ніж п’ять років (окрім мопеда);
  • якщо будь-хто із складу домогосподарства або член сім’ї протягом 12 місяців перед зверненням за призначенням житлової субсидії, призначенням житлової субсидії без звернення здійснив купівлю або іншим законним способом набув право власності на земельну ділянку, квартиру (будинок), транспортний засіб (механізм), будівельні матеріали, інші товари довгострокового вжитку або оплатив (одноразово) будь-які послуги (крім медичних, освітніх та житлово-комунальних послуг згідно із соціальною нормою житла) на суму понад 50 тис. грн.

Як зазначає заступник начальника управління – начальник відділу пільг, соціальних допомог та компенсаційних виплат управління соціального захисту ЛМР Леся Дронь, частина людей, які не повідомили про певні обставини, які вплинуть на розмір субсидії чи право призначення субсидії, змушені будуть її повернути, якщо це згодом виявиться.

«Коли сім’я звернулася за призначенням житлової субсидії, їй надається роз’яснення і про це пишеться у заяві, що про всі зміни вона зобов’язується повідомити. Мешканці, яким призначено житлову субсидію, протягом 30 днів повинні повідомити якщо: хтось зареєструвався, хтось знявся із реєстрації, якусь послугу мешканці зняли з оплати (на приклад, мешканець відмовився від водопостачання, бо собі поставив криницю), купили транспортний засіб, який ще не має 5 років від дати випуску. На сьогодні сім’я не має права на субсидію, на приклад, якщо у неї нульові доходи або хтось із членів сім’ї придбав дороговартісні товари на суму, яка одноразово перевищує 50 тис. грн», – каже Л.Дронь.

Якщо людина повідомила не у місячний термін, а пізніше?

«З моменту, коли у мешканця придбаний транспортний засіб (віком до 5 років або вартістю понад 50 тис. грн, – ZIK) – він перестав мати право на житлову субсидію, – пояснює Л.Дронь. – Соціальний інспектор не має можливості виявити покупки, які здійснили мешканці, це виявляє Міністерство фінансів за результатами верифікації – воно має ширший спектр доступу до доходів та витрат мешканців. Якщо виявиться недостовірна інформація, обставини, за яких сім’я втрачає право на субсидію, з наступного місяця їй припиняється надання субсидії. Якщо виявиться, сім’я не подала якусь інформацію і це вплинуло на розмір субсидії (для прикладу, продала житлове приміщення) – тоді робиться перерахунок і повертається різницю. Якщо за цих обставин сім’я не мала права на субсидію – доведеться всю суму повернути».

Новий порядок передбачає, що субсидія не призначається сім’ям, які мають квартиру площею понад 120 кв м чи приватний будинок площею понад 200 кв м.

«Навіть рішенням комісії таким сім’ям не можна призначити субсидію. На кожну таку сім’ю подаємо запит про склад сім’ї. Таким сім’ям не буде продовжено субсидію з 1 травня 2018 року, – зауважує Л.Дронь. – На жаль, є такі сім’ї, коли одна людина з інвалідністю зареєстрована у квартирі площею 130 кв м – їй не буде призначено субсидію, хоча таким людям потрібно надавати соціальну підтримку. Ми подали пропозиції в міністерство, щоб таким сім’ям надавати субсидію, виходячи із конкретних обставин».

До 1 травня у Львові 135 тис. родин отримували субсидії. За перший квартал 2018 року за результатами роботи соціальних інспекторів було виявлено 136 випадків, коли люди надавали недостовірну інформацію. Сума переплачених субсидій склала 1,2 млн грн. Тепер порушники мають їх повернути. Суми у Львові коливаються від 25 грн до 15,5 тис. грн – залежно від того, який період людина не подавала достовірну інформацію.

«Виявляються навіть такі мешканці, які мають два-три паспорти, продають житлові приміщення, мають доходи, а показують лише заробітну плату, мають два-три місця роботи, а про це не вказують.

Результати верифікації показали ще 362 випадки порушень. Поверненню субсидії підлягає 219 випадків на загальну суму 1,467 млн грн. В основному – це придбання житла (196 випадків). Люди купують, продають квартири і це впливає на субсидію. 133 сім’ї вже повернули субсидію. На сьогодні поверненню підлягає ще 316 тис. грн. Якщо великі суми, мешканці повертають їх частинами. Щодо тих, хто не повертає, подається на примусове стягнення в суд», – додала посадовець.

Якщо у чомусь не впевнені – телефонуйте у соцзахист

За словами начальника відділу житлових субсидій, соціальних виплат та допомоги департаменту соціального захисту населення Львівської ОДА Василя Гельбича, за 2017 рік в області виявлено близько 500 випадків, коли людям довелося повертати нараховані субсидії.

«До 1 травня 2018 року субсидія не призначалася тільки в одному випадку, якщо була здійснена покупка на суму понад 50 тис. грн. З 1 травня цей перелік доповнився ще кількома пунктами – автомобіль до 5 років, площа понад 120 і 200 кв м, непрацюючі, ті, хто за кордоном. З 1 травня і цим громадянам призупинено. У червні буде призначена субсидія тим, хто має на це право.

Але в інтересах людей звернутися й субсидію припинити, якщо у них немає підстав для субсидії, або написати заяву на продовження, якщо такі підстави є. Я би радив кожній сім’ї, яка має субсидію, з’ясувати, що в неї із субсидією далі», – каже пан Гельбич.

Найбільші суми субсидії, яку доводилося повертати мешканцям у Львівській області, сягали 20-28 тис. грн.

Директор департаменту соціального захисту населення ЛОДА Наталія Кузяк радить мешканцям нічого не приховувати. «Якщо щось приховати, рано чи пізно під час перевірок баз даних фіскальної служби, баз даних про перетин кордону – це стане відомо. Оскільки це бюджетні кошти – їх прийдеться повертати, – каже Н.Кузяк. – Тому кожен має можливість звернутися в органи соцзахисту та переглянути подані дані – можливо, людина купила земельну ділянку, дачу чи клаптик городу, може когось прописала, чи чоловік живе з дружиною, але не прописаний. Якщо мешканці не впевнені у якихось моментах, якщо не мають відповіді на певні питання або не знають, як правильно зробити – потрібно зателефонувати в органи соцзахисту за місцем проживання і порадитись, або прийти і там порадять, як краще зробити».

Повідомляти потрібно про обставини, які можуть вплинути на право на субсидію чи її розмір і про які особа не вказувала у своїй декларації. Про те, що відомо органам соціального захисту (як от площа квартири чи будинку) – ще раз вказувати не потрібно, якщо ці дані є у поданих документах.

З 1 травня усім мешканцям припинено субсидію – досі тривають перевірки та переоформлення. Є лише близько 13-15 тис. родин у Львівській області, яким субсидія продовжує діяти автоматично.

Є випадки, коли судять за шахрайство із субсидіями

За свідоме подання недостовірної інформації при оформленні документів на субсидію і, відповідно, незаконне отримання знижки на комуналку – може бути кримінальна відповідальність. Такі випадки вже є.

Як повідомили в обласній прокуратурі Львівщини, упродовж квітня-травня 2018 року завершено досудове розслідування у шести кримінальних провадженнях за фактами вчинення мешканцями кримінального правопорушення, передбаченого ч.1 ст.190 (шахрайство) КК України.

Йдеться про те, що до управління праці та соціального захисту населення Дрогобицької РДА мешканці подали завідомо неправдиві відомості про майновий стан своєї сім’ї. На підставі сфабрикованих документів їм нараховували від 1 тис. до понад 11 тис. грн субсидій. Збитки Держбюджету завдано на 43 тис. грн. Тепер цим громадянам світить судова тяганина й обмеження волі на строк до 3 років.

Наталія Шутка,
IA ZIK

Читайте також: Субсидії по-новому: неприємні сюрпризи

Редакція не завжди поділяє позицію авторів публікацій.
* Якщо Ви знайшли помилку в тексті новини, виділіть її та натисніть Ctrl+Enter.
реклама
більше новин
Top
2019-01-22 21:12 :53