середа, 13 червня, 2018, 10:07 Суспільство
Тихі вбивці літніх лук
Борщівник. Фото з відкритих джерел
Борщівник. Фото з відкритих джерел

Багато хто з нас навіть не підозрює, яка велика небезпека причаїлася на красивому літньому лузі. Тим часом звичайний пікнік або прогулянка через отруйні рослини може закінчитися серйозними проблемами для здоров’я.

Борщівник

Борщівник. Фото з відкритих джерел
Борщівник. Фото з відкритих джерел

Відомо близько 70 видів борщівників, які ростуть в помірній зоні північної півкулі, переважно в горах. В Україні зустрічаються п’ять видів. У середині ХХ століття борщівник почали вирощувати на корм для тварин. Однак незабаром виявилося, що це була фатальна помилка. Борщівник містить фуранокумарин, який під впливом сонячного проміння викликає серйозні опіки на шкірі. Перші симптоми, зазвичай, з’являються через 30 хвилин – почервоніння, печіння, а потім пухирі. Через кілька днів пошкоджена шкіра темніє. Місця опіків чутливі до сонця навіть протягом кількох років. Найбільш небезпечним є те, що деякі фуранокумарини є канцерогенними.

Аконіт

Аконіт. Фото з відкритих джерел
Аконіт. Фото з відкритих джерел

Одна з найбільш отруйних рослин, що зростають в Україні. У нашій країні відомо 17 видів цієї рослини, більшість росте у Карпатах і Прикарпатті, інші – переважно в лісостепу. Майже всі рослини цього роду містять отруйний алкалоїд – аконітин, смертельна доза якого становить лише 2 мг. Більше того, ця сполука також проникає в організм через шкіру. Симптоми отруєння аконітином включають оніміння, параліч, збудження, тривогу, біль у животі. Смерть наступає внаслідок паралічу серця або дихальних м’язів. Цвіте Аконіт у серпні, нектар і пилок також є отруйними для бджіл, а мед – для людей. У давнину в Індії рослину використовували для отруєння стріл, а у стародавній Греції та Римі – для виконання смертних вироків. Також відомо, що цією квіткою Клеопатра отруїла свого брата.

Чемериця

Чемериця. Фото з відкритих джерел
Чемериця. Фото з відкритих джерел

Чемериця біла росте на альпійських луках Карпат. Ця звичайна рослина дуже отруйна. Іноді для летальних наслідків достатньо вжити всього 1 г кореня! Нічого дивного, отже, не має у тому, що її здавна використовували для виготовлення сильнодіючих отрут. Цей «коктейль» алкалоїдів (більше десятка) має паралітичні властивості: діє на нервову систему людини, спричинюючи блокаду передачі нервових імпульсів, зупинку дихання та серцебиття. Симптоми отруєння проявляються впродовж кількох годин після вживання рослини – це нудота, блювота, проблеми з координацією рухів (сп’яніння), параліч. Смерть настає внаслідок паралічу дихальних м’язів.

Жовтець

Жовтець. Фото з відкритих джерел
Жовтець. Фото з відкритих джерел

В Україні росте 41 вид жовтецю. Частина з них – отруйні. Як вказує сама назва, найбільш небезпечним є жовтець отруйний. Невелика кількість соку цієї рослини спричиняє почервоніння шкіри та пухирці. Дія соку є більш небезпечною, якщо він потрапляє на слизову оболонку. Незважаючи на отруйність, через його бактерицидні властивості, жовтець використовують в народній медицині.

Цикута

Цикута. Фото: wikipedia.org
Цикута. Фото: wikipedia.org

Цикута отруйна росте у вологих ярах, на берегах річок, озер, боліт. Рослина містить сильнотруйну речовину – цикутотоксин і алкалоїд цикутин – наркотик, який діє на довгастий мозок. Особливо багато отруйних речовин у кореневищах і стеблах. Вживання цикутотоксину в їжу чи для самолікування може спричинити навіть смерть, внаслідок паралічу нервової системи. Першими симптомами отруєння є посилене слиновиділення, біль у животі, блювота, утруднене дихання, втрата свідомості.

Цікаво, що отруйні властивості рослини зберігаються навіть після висушування. Відомо чимало випадків отруєння цикутою тварин (400 г сіна – смертельна доза для коня). Цікаво, що птахи, які їдять плоди цикути, не зазнають ніяких хоробливих змін, але людина може отруїтися м’ясом цих птахів. Раніше вважалося, що Сократ загинув, випивши сік цикути, проте ймовірніше, він отруївся напоєм на основі болиголова плямистого.

Беладона

Беладона. Фото з відкритих джерел
Беладона. Фото з відкритих джерел

Беладона звичайна (народна назва – вовчі ягоди) росте в листяних лісах, між чагарниками, на молодих лісосіках – переважно на відкритих місцях. В Україні зустрічається в Карпатах, західному лісостепу, Розточчі, Опіллі та Криму. Рослина дуже отруйна через високий вміст атропіну і гіосціаміну. Обидві речовини впливають на нервову систему. Симптоми отруєнь включають в себе збудження, галюцинації, припадки божевілля, світлобоязнь. Характерна риса отруєння – розширення зіниць. Смертельна доза для дорослої людини становить близько 10-20 ягід, а для дітей іноді достатньо лише чотирьох ягід! Смерть настає внаслідок припинення дихальної функції.

Дзвінець

Дзвінець. Фото: wikipedia.org
Дзвінець. Фото: wikipedia.org

В Україні поширені десять видів цієї рослини. Дзвінець росте здебільшого на луках, лісових галявинах, полях, у горах на схилах. Засмічує посіви жита, рідше пшениці. Рослина містить велику кількість аукубіну. Ця речовина має антисептичні властивості, але в високих концентраціях отруйна для людей і тварин. Листя та стебла застосовують у народній медицині, як ліки від головного болю, переохолодження. Важливо пам’ятати, що плоди та насіння дзвінця великого отруйні.

Плетуха

Плетуха. Фото: wikipedia.org
Плетуха. Фото: wikipedia.org

Плетуха звичайна росте по всій території України на вологих місцях, по берегах річок і озер та серед чагарників. Смолиста речовина, що міститься в рослині, має різко виражені проносні властивості. Поряд з цим рослина має діуретичні й глистогінні властивості, прискорює гоєння ран. Препарати трави або листя плетухи народна медицина рекомендує при стійких запорах і водянці. Настій квіток вважається ефективним засобом від простуди. Свіжий сік рослини або настоянку з неї використовують для компресів і примочок на рани. Однак рослині притаманні токсичні властивості й необережне поводження з нею може спричинити серйозне подразнення шкіри.

Підготував Андрій Павлишин,
IA ZIK

Редакція не завжди поділяє позицію авторів публікацій.
* Якщо Ви знайшли помилку в тексті новини, виділіть її та натисніть Ctrl+Enter.
реклама
більше новин
Top
2019-01-21 11:31 :50