Новини » Економіка 13 червня, 2018, 15:20
Гроші МВФ допомогли Нацбанку приборкати інфляцію та девальвацію, – Длігач
ZIK
ZIK

Існують і позитивні, і негативні приклади співпраці різних держав із МВФ. Однак, саме позика фонду допомогла Україні приборкати інфляцію та збільшити золотовалютний резерв.

Таку думку в ефірі інформаційного проекту «Перші про головне. Коментарі» на телеканалі ZIK висловив економіст Андрій Длігач.

Він наголосив: МВФ також помиляється зі своїми рецептами. Наприклад, свого часу в Руанді його політика, фактично, призвела до громадянської війни. Схожою ситуація була і в Югославії.

«Та це все результати різних причин та їх наслідків. Важливо, що МВФ не є таким собі обов’язковим злом, із яким повинна співпрацювати країна. Адже рішення кожної держави – виконувати усі рекомендації чи ні», – зазначив Длігач.

Але із МВФ можливий діалог. Зокрема, в Україні вдалось вмовити фонд відкласти питання зняття мораторію на продаж землі.

«Однак, це означає, що час від часу ми втрачаємо МВФ як інструмент тиску на виконавчу владу», – зауважив він.

Разом із тим Длігач наголосив: слід розуміти, що насправді все ж було більше випадків, коли рецепти фонду таки допомагали державам.

«У Португалії досвід співпраці – доволі позитивний. Греція ж залишається спірним питанням, адже туди закачано стільки грошей МВФ, Європейським союзом чи іншими донорами, та віз і нині там. Однак, в Ірландії також можна говорити про позитивну співпрацю», – наголосив експерт.

Ключовим фактором успішності чи провалу економіки України є кон’юнктура світових ринків.

«Та гроші МВФ надходили саме в той час, коли відбувалось погіршення економічної кон’юнктури, війна, девальвація та помилки, яких допустила сама Україна. Однак, саме гроші МВФ допомогли Нацбанку приборкати інфляцію і девальвацію національної валюти. Завдяки і їм ми підняли золотовалютний резерв – із восьми мільярдів до майже двадцяти», – підкреслив Длігач.

Та у свою чергу економіст Віктор Скаршевський зазначив: ще у лютому 2014 року у нашому золотовалютному резерві було 15,5 млрд доларів. Та ця сума впала майже втричі і через те, що МВФ разом із ЄС змусили Україну виплатити газовий борг Росії.

«Я не стверджую, що МВФ зробив нам девальвацію, та гроші цієї структури не змогли її приборкати», – вважає Скаршевський.

Мовляв, якби не було 12 млрд. кредиту МВФ, наш зовнішній борг просто був би настільки ж меншим. Однією із помилок фонду у співпраці з Україною він вважає вимогу підвищення тарифів на газ для населення. Таким чином планувалось скороти обсяги фінансування «Нафтогазу» через зменшення різниці між справжньою вартістю газу і тією, за яку його продавали населенню. Однак, в результаті такого підняття тарифів практично половина громадян отримує субсидії.

«Та у звітах «Нафтогазу» ця різниця становила всього 28-30 мільярдів гривень, тоді як минулого року на субсидії витратили 71 мільярд. Цього ж року на це закладено таку ж суму. Однак, якщо тарифи зростуть, то ця витрата збільшиться і до 90 чи 120 мільярдів», – вважає Віктор Скаршевський.


* Якщо Ви знайшли помилку в тексті новини, виділіть її та натисніть Ctrl+Enter.
реклама
більше новин
Top
2019-04-25 13:22 :13