середа, 13 червня, 2018, 12:59 Економіка
Держава не забезпечила конкуренцію на ринку газу, тож мусить підвищувати тарифи, – Устенко
ZIK
ZIK

Із об’єктивних причин ціни на газ зростатимуть. Тому завданням України було забезпечити ринок газу, щоб за рахунок конкуренції тарифи знижувались. Натомість у цій сфері досі працює лише один монополіст – НАК «Нафтогаз». Тому й доводиться йти на підвищення тарифів.

Таку думку в ефірі інформаційного проекту «Перші про головне. Коментарі» на телеканалі ZIK висловив виконавчий директор Міжнародного фонду Блейзера Олег Устенко.

Він наголосив: на договорі про співпрацю між Україною Та МВФ стоять підписи Президента, прем’єр-міністра, глав Мінфіну та Нацбанку. Зі всіх цих підписантів на посаді залишився лише один президент. Натомість із 14 обіцянок, які надавала держава, виконано тільки чотири.

«Хоча країна і перебуває на траєкторії зростання, однак його рівень дуже низький – минулого року ми отримали 2,5%, цьогоріч, можливо, буде 3%. Тоді як інші держави розвиваються значно швидше. І навіть у тих, які ми вважали бідними – В’єтнам, Камбоджу чи Лаос – із 2010 року цей показник становить не менше 6%», – зазначив Устенко.

Тому без виконання вимог МВФ можемо залишатись у тій парадигмі, у якій живемо, і перебуватимо на 130 місці із 180 країн по рівню розвитку корупції. Адже, на його думку, нинішня газова сфера якраз і є можливістю підтримання того рівня корупції, який зараз існує в країні.

Зважаючи на економічну кон’юнктуру, ціна на газ піднімається із об’єктивних причин. Тому завданням України було збільшувати конкуренцію на цьому ринку шляхом, у тому числі, і запуску сюди приватних компаній, які б і добували цей ресурс.

«Потрібно було створювати ринок. Натомість зараз маємо лише одного величезного монополіста – НАК «НАфтогаз». Та існує ціла низка прихованих інтересів. Тому й слід або йти на збільшення тарифів, або підвищувати конкуренцію, щоб збити ціну. Та це потрібно було зробити ще три роки тому», – вважає Устенко.

Тож зараз, якщо не збільшувати тарифів або ж не знайти додаткових способів для погашення дефіциту держбюджету, програми співпраці із МВФ просто не буде.

«Є домовленості, пов’язані із тим, що Україна не може тримати дефіцит держбюджету вище, ніж 2,5% ВВП, тобто 3 млрд доларів. Цьогорічний і так вже перевищив такі показники – просто на цей факт ще не до кінця звернули увагу», – розповів експерт.

Тому, за його словами, ще цього року уряд «може гучно гримнути дверима перед МВФ» та навіть вийти на зовнішні ринки позичок капіталу під 10% річних. Однак у перспективі ми не отримаємо нічого доброго.

«На державі висить 80% боргу ВВП. Ми розуміємо взагалі, що несемо якусь відповідальність перед майбутніми поколіннями? Ми ж не Аргентина, яка минулого літа позичила гроші на сто років і перекладає борги нинішнього покоління на внуків та правнуків», – обурювався Устенко.

Він наголосив: головне завдання полягає не у підвищенні тарифів на газ, а у тому, як забезпечити ріст економіки.

* Якщо Ви знайшли помилку в тексті новини, виділіть її та натисніть Ctrl+Enter.
реклама
більше новин
Top
2018-12-13 22:09 :33