середа, 13 червня, 2018, 13:35 Світ
Чим Північнокорейська угода Трампа відрізняється від попередніх
Президент США Дональд Трамп та лідер КНДР Кім Чен Ин. Фото: Getty Images/Global Images Ukraine
Президент США Дональд Трамп та лідер КНДР Кім Чен Ин. Фото: Getty Images/Global Images Ukraine

Президент Дональд Трамп у вівторок, 12 червня, представив свою ядерну угоду з Північною Кореєю як відмінну, значно кращу від попередніх. Однак, двосторінковий документ був складений мовою, схожою на мову попередніх угод, та відрізнявся переважно своєю невизначеністю.

Документ, який підписав Трамп з лідером Північної Кореї Кім Чен Ином, зобов’язав як до «повної денуклеаризації» Корейського півострова, так і до нових відносин, миру та гарантій безпеки, проте жодна з цих вимог не була чітко окреслена. Уникнення використання слів «підлягає контролю» та «незворотного характеру» у фразах, що стосуються денуклеаризації, свідчить про опір Північної Кореї вимогам Трампа.

«Якби Північна Корея була справді зацікавлена у денуклеаризації, жоден з цих маневрів не був би потрібний», – сказав Адам Маунт, старший науковий співробітник Федерації американських вчених.

Це відіграє важливе значення, оскільки Північна Корея зобов’язувалася провести денуклеаризацію Корейського півострова починаючи з 1990 року, практично у всіх підписаних угодах. Проте всі обіцянки були порушені через відсутність консенсусу. Відтоді Пхеньян вийшов з договору про нерозповсюдження ядерної зброї, побудував повний цикл виробництва ядерного палива, зібрав арсенал ядерної зброї та розробив ракети для того, щоб скористатися з нього.

Попередні угоди між США та Північною Кореєю у кінцевому підсумку зазнавали невдачі, попри те, що вони були більш конкретними та вимогливими до Пхеньяну. До цих угод належать «Погоджені рамки» 1994 року, запропоновані адміністрацією Клінтона, яку Трамп розкритикував під час прес-конференції, яка відбулася після саміту у вівторок. Він сказав, що це фіаско – ця угода не дала жодних результатів, окрім того, що коштувала $3 млрд.

Угода 1994 року включала у себе детальні зобов’язання Північної Кореї про закриття ядерних реакторів, що виробляють плутоній. У ній йшлося про забезпечення захисту відпрацьованих паливних стрижнів, щоб вони не були перетворені на ядерне паливо. Вона зобов’язувала Північну Корею прийняти міжнародні інспекції та залишатись у договорі про нерозповсюдження ядерної зброї. Багато аналітиків вважають, що угода сповільнила ядерний прогрес Північної Кореї на багато років.

Навіть недосконала спільна заява 2005 року була більш конкретною, ніж остання, вважає Деріл Кімбол, виконавчий директор Вашингтонської асоціації з контролю над озброєннями.

Вона містила зобов’язання Північної Кореї «відмовитися від всієї ядерної зброї та припинити діючі ядерні програми», а також прийняти міжнародних інспекторів. У вівторковій заяві про інспекторів не згадувалося взагалі.

«Ви маєте іншу адміністрацію, у вас інший президент, у вас інший державний секретар», – сказав Трамп у вівторок, коли його запитали, чому він вважав, що ця спроба дійти згоди з Північною Кореєю буде вдалою.

Трамп заявив, що процес верифікації був обговорений на саміті і що Кім зрозумів: цей процес передбачає, що треба буде прийняти велику кількість американських та міжнародних спостерігачів.

За його словами, інші зобов’язання північнокорейського лідера також не були внесені у текст. Він повідомив про те, що Кім заявив, що щойно знищив полігон для випробування ракетних двигунів.

Тим не менше, Кімбол стурбований важкою історією переговорів з Північною Кореєю та відсутністю в останній угоді будь-якого графіку чи дорожньої карти щодо подальших кроків.

«У кращому разі це початок дороги, яка займе багато років», – сказав він. «Вона не окреслює чітких кроків та не дає розуміння того, чи дійшли вони згоди щодо того, що включає у себе процес денуклеаризація».

Майкл Ковріг, старший радник Північно-Східної Азії у Міжнародній кризовій групі, також стурбований тим, що заява не передбачала жодних офіційних зобов’язань щодо припинення ядерних випробувань. Він зазначив, що мова документа дає зрозуміти, що обидві сторони ще не домовилися щодо того, що насправді означає денуклеаризація.

Тим не менш, Ковріг зазначив, що ще зарано робити будь-які висновки щодо саміту. Широке формулювання може прокласти шлях до певних перемог.

Якщо, як заявив у вівторок Трамп, він відчув, що Кім хоче провернути велику угоду про роззброєння для економічної інтеграції, то прихильність двох лідерів один до одного може відіграти ключову роль у цьому процесі.

Під час свого щорічного новорічного виступу у січні Кім повідомив співвітчизникам, що багаторічні зусилля, спрямовані на створення засобів для ядерного залякування, завершилися, що означає: тепер його уряд може повністю зосередитися на розвитку економіки. Тим не менш, жодних натяків на те, що він планує відмовитися від свого арсеналу, не було.

Колишній міністр закордонних справ Південної Кореї Юн Янг Кван вважає, що спроба Трампа розпочати переговори з Північною Кореєю з політичного, а не військового підходу, все-таки відрізняє його від усіх попередніх політиків.

«Північна Корея – маленька та слабка країна, оточена великими державами, і це зробило північних корейців параноїками щодо власної національної безпеки та розробки ядерної зброї, – сказав Янг Кван. – Президент Трамп вперше за 20 чи 30 років дипломатичних переговорів з Північною Кореєю почав застосовувати такий політичний підхід й намагатися вирішити основну причину цієї проблеми, що криється у високому рівні взаємної недовіри».

Bloomberg

Переклад з англійської Оксани Вергелес, для ІА ZIK

Редакція не завжди поділяє позицію авторів публікацій.
* Якщо Ви знайшли помилку в тексті новини, виділіть її та натисніть Ctrl+Enter.
реклама
більше новин
Top
2018-12-10 15:28 :37