Новини » Світ 12 червня, 2018, 17:05
«Велика честь»: на історичній зустрічі Трамп лестив тоталітарному лідеру Північної Кореї
Президент США Дональд Трамп і лідер Північної Кореї Кім Чен Ин. Фото: EPA-EFE/KEVIN LIM
Президент США Дональд Трамп і лідер Північної Кореї Кім Чен Ин. Фото: EPA-EFE/KEVIN LIM

Президент Сполучених Штатів Америки Дональд Трамп потискав його руку тринадцять секунд, поплескав його по спині та вів червоним килимом. Північнокорейський лідер Кім Чен Ин, може, і вважається найбільшим у світі порушником прав людини і тоталітарним лідером, який колекціонує ядерну зброю, проте коли вони вперше зустрілися у вівторок у Сінгапурі, Трамп оголосив, що це для нього велика честь.

«Ми матимемо чудові відносини, я не маю жодних сумнівів щодо цього», – сказав американський президент із усмішкою на обличчі, сідаючи навпроти північнокорейського лідера. Американські та північнокорейські прапори оздоблювали сюрреалістичну розрядку напруги між двома чоловіками, які на початку року закидали один одному звинувачення та погрожували ядерною війною.

Ця незвична картина різко контрастувала з тим, що відбулося за три дні до того у Канаді, де роздратований Трамп сидів зі схрещеними руками та незворушним виразом обличчя, коли давні союзники Америки закликали його не руйнувати встановлений світовий порядок впровадженням торговельних тарифів.

Для Трампа зустріч «Великої сімки» у Квебеку була зобов’язанням, а тет-а-тет з Кім Чен Ином – подією, яка увійде в історію.

Розкішний готель Capella на курортному острові Сентоза може стати найважливішим моментом президентства Трампа. Особисто обговорюючи з лідером Північної Кореї умови відмови країни від ядерної зброї (те, чого попередні президенти США ніколи не робили), Трамп піддав своє вміння домовлятися тет-а-тет серйозному випробуванню.

Не довіряючи традиційним союзам Америки, Трамп підійшов до північнокорейських переговорів так, як колись до питання нерухомості. Він закрив очі на відмінності у принципах та історії задля укладення угоди.

Замість того щоб поставитися до Кіма, як до вигнанця, Трамп продемонстрував йому велику повагу та навіть засипав лестощами.

Вже лише самим своїм приїздом до Сінгапуру на зустріч, Трамп наділив ізольовану державу міжнародним престижем, якого Кім так давно прагнув. Натовпи людей на вулицях Сінгапуру вітали Кіма, немов знаменитість, а фотографії його зустрічі з Трампом транслювалися по всьому світу.

Кім, який виглядав на вельми вдоволено та гордого зі своєї популярності, сказав Трампу через перекладача: «Старі забобони та підходи становили перешкоду нашому руху вперед, проте ми подолали їх, і сьогодні ми тут».

Трамп, якому у четвер, 14 червня, виповнюється 72 роки, привітав 34-річного Кіма міцним рукостисканням та поплескування по спині, яким він зазвичай вітає іноземних колег в Овальному кабінеті.

Усе в Сентозі було ретельно організовано, щоб обидва лідери були на рівних позиціях, створюючи відчуття того, що немає нічого більш звичного, ніж те, що безжалісний авторитарний лідер прогулюється тропічним курортом з лідером вільного світу. Коли вони стояли на портику, обмінюючись люб’язностями, перекладач Кіма сказав Трампу, що «багато людей сприймуть це, як певну форму фантастики... науково-фантастичний фільм».

Трамп розпочав цей історичний день не надто оптимістично, затвітивши пост про «ненависників та невдах», які ставлять під сумнів його досягнення.

«До нас повернулися заручники, а випробування і запуски усіх ракет було припинено», – написав Трамп о 6:04 ранку, маючи на увазі повернення трьох американців, заарештованих у Північній Кореї, та інші події, що розглядалися як жести доброї волі Кіма перед початком саміту. «Ці експерти, які з самого початку критикували мене, нічого більше не можуть сказати! У нас все буде добре!».

Гнів президента відображає його погляди на старі моделі дипломатії, які зазнали невдачі. Адже усі спроби США домовитися з Північною Кореєю, завершувалися лише збільшенням ядерного потенціалу Кіма.

Критики, включаючи деяких республіканців, заявили, що Трамп здав позиції, погодившись зустрітися з Кімом на рівних, без попередньої угоди про денуклеаризацію. Трамп назвав це старим мисленням та небажання визнавати його заслуг.

Північна Корея продовжує нарощувати свій ядерний потенціал, незважаючи на дві попередні угоди, укладені президентами США, а за Трампа досягли здатності поцілити у американський континент.

У Кімі Трамп бачить єдиного лідера – і того, з ким він може дійти згоди. Як заявив у переддень зустрічі державний секретар США Майк Помпео: «У кожної з цих двох країн є лише два людини, які можуть приймати рішення такого масштабу, і ці дві людини будуть сидіти разом у кімнаті переговорів».

Панібратство, продемонстроване у вівторок, замаскувало прірву, яка існувала між Сполученими Штатами та Північною Кореєю в останні тижні, коли дипломати намагалися дійти згоди у визначенні процесу денуклеаризації та врегулюванні технічних нюансів щодо того, як і коли можна буде досягти та перевірити його.

«Трамп орієнтований на видимість саміту, а не на його сутність», – сказала Келсі Дейвенпорт, директор з політики непоширення Асоціації з контролю над озброєннями.

«Саміт являтиме собою історичну зустріч з посереднім результатом. Трамп намагатиметься подати нечіткі зобов’язання щодо денуклеаризації як успіх», – додала Дейвенпорт.

Безпосередній, тет-а-тет підхід отримав схвалення від Джоеля Віта, професора університету Джона Гопкінса та колишнього старшого посадовця Державного департаменту США, який вів переговори з Північною Кореєю під час адміністрації Клінтона.

«Цей підхід буде правильним у тому разі (особливо, якщо це стосується такої країни як Північна Корея, де слово Кім Чен Ина є законом), якщо саміт окреслить чіткі цілі», – сказав Віт.

Готовність Трампа зустрітися з Кімом як з рівноправним лідером, нагадує його «повагу», продемонстровану російському президенту Володимиру Путіну, не зважаючи уваги на його придушення опозиції, ув’язнення журналістів та передбачуване отруєння колишнього шпигуна Сергія Скрипаля у Британії.

«Існує багато вбивць. У нас є багато вбивць», – заявив Трамп в інтерв’ю Fox News минулого року перед атакою у Великобританії. «Ви думаєте наша країна безневинна?».

Всього п’ять місяців тому Трамп засудив порушення Кімом прав людини. Трамп запросив у гості батьків Отто Вормбіра, студента університету штату Вірджинія, США, який був заарештований під час подорожі до Північної Кореї, обвинувачений у злочинах проти держави й ув’язнений там. Він був сильно поранений та помер через кілька днів після повернення до США у 2017 році.

Під час емоційної промови Трамп сказав батькам Вормбіра: «Ви стали свідками загрози, яка стоїть перед нашим світом, і ваша сила духу справді надихає нас усіх».

Забувши про свої минулорічні погрози, Трамп в останні місяці став більш прихильним до Кіма та розглядав можливість запросити його до Сполучених Штатів.

Трамп у Сінгапурі прагнув зіграти спектакль, демонструючи напередодні поїздки ентузіазм, навіть якщо підписання угоду про денуклеаризацію і вимагає додаткових зустрічей та подальших переговорів.

Натомість, Трамп скаржився своїм радникам на необхідність здійснити поїздку до Канади на саміт «Великої сімки» – традиційне дипломатичне зібрання, якому Трамп інстинктивно не довіряє.

Президент прибув на цю зустріч пізно й покинув її рано. І хоча він оцінив свої відносини з лідерами Канади, Франції, Німеччини та іншими союзниками у «10 балів», опісля, перебуваючи на борту літака, що прямував з Квебеку до Сінгапуру, він написав жахливий пост у Твіттері. Він звернувся до прем’єр-міністра Канади Джастіна Трюдо на ім’я та назвав його «нечесним» й «слабким» через суперечку щодо тарифів на імпорт.

Натомість, Трамп був оптимістично налаштований щодо перспективи співпраці з Кімом. Коли вони зустрілися у Сінгапурі, Трамп продемонстрував йому таку повагу, якої не демонстрував Трюдо.

«Це велика честь зустрітися з Вами, і я впевнений, що ми разом досягнемо величезного успіху», – сказав Трамп, звертаючись до Кіма за столом переговорів.

The Washington Post

Переклад з англійської Оксани Вергелес, для ІА ZIK

Редакція не завжди поділяє позицію авторів публікацій.

* Якщо Ви знайшли помилку в тексті новини, виділіть її та натисніть Ctrl+Enter.
реклама
більше новин
Top
2019-09-17 01:38 :36