вівторок, 12 червня, 2018, 18:09 Події
Некурортний півострів: переселенець розповів, як ФСБ катує людей у Криму

Ібрахімджон Мирпочаєв, який зазнав тортур і приниження з боку спецслужб РФ, виїхав з Криму на материкову Україну і розповів про те, що пережила його сім’я за останні місяці окупації, і які «процедури» йому влаштовувала ФСБ.

Про це Мирпочаєв розповів на прес-конференції в Києві «Некурортний півострів: як ФСБ катує людей в Криму», повідомляє Укрінформ.

«Мене прив’язали до стільця скотчем, на голові був мішок, і цей мішок зав’язали зверху ще скотчем і почали бити. Перші удари були в груди і в голову – в область потилиці. Почали запитувати: кого знаєш, куди ходиш, з ким спілкуєшся в Криму», – каже Мирпочаев, який виїхав з окупованого Криму три місяці тому.

10 серпня о 6 год. ранку російські силовики, перестрибнувши через огорожу, без стуку увірвалися в його будинок. Пісмля понад 2-годинного обшуку, вязвши Коран і кілька книг з ісламу, вивезли самого Ібрахімджона Мирпочаєва, його двох братів та батька у якесь приміщення за Сімферополем.

Там, розповідає Ібрахімджон, його постійно били, примушували зізнатися в тому, що їздив в Сирію і воював за ІДІЛ. Не отримуючи потрібних відповідей, душили його і катували струмом.

«Після того, як я сказав, що не покидав територію Криму, вони били мене кілька годин, потім одягали пакет на голову і душили кілька разів. Запитували про дядька, який поїхав в Україну, запитували про брата, змушували сказати, що він їздив у Сирію... Потім за ногу витягнули в інше приміщення, зняли з мене джинси і труси, поклали на підлогу животом, руки і ноги обмотали скотчем, ззаду щось увіткнули... Потім включили якийсь апарат, мене трясло і било струмом», – розповів потерпілий.

«Процедури», що тривали до глибокої ночі, повторили 6-7 разів, зізнався він. В результаті, Ібрахімджона змусили сказати, що його брат їздив в Сирію. Одного з затриманих братів заарештували, інших відвезли у Білогорський район і викинули з машини в лісосмузі села Зеленогірск.

Силовики попередили, що якщо вони комусь із сусідів або журналістів розкажуть про подію, «процедури» повторять і з іншими членами сім’ї. Крім того, вони попередили, що віднині за їх завданням «збиратимуть інформацію у мечетях».

Того ж дня Мирпочаєв відправив батька з братом за межі Криму, залишившись з дружиною, дітьми і матір’ю.

За його словами, затриманого брата помістили в ізолятор тимчасового утримання, де йому повідомили, що він заарештований на 15 діб, нібито, за напад на співробітника поліції. 

У день закінчення арешту брата відпустили лише після того, як він підписав понад 10 чистих аркушів паперу формату А4. Через 3-4 місяці під загрозою повторення «процедур» знову вимагали підписати чисті аркуші паперу.

«Ми підписали папери, нас випустили, наступного дня ми всі зібралися і покинули територію Криму, залишили свій дім і поїхали. Тепер ми в Києві. Думаємо, що такі випадки не пооодинокі, і всіх, кого забирають і катують, серйозно залякують, і вони бояться розголошувати те, що відбувається. Ми, після того, як приїхали, вирішили, що буде добре, якщо ми про всі ці тортури і переслідування розповімо», – резюмував на прес-конференції Мирпочаєв.

Він повідомив, що на материковій Україні почувається у безпеці, працює і необхідну допомогу на перші місяці проживання в Києві їм надала громадська організація «КримSOS».

За словами керівниці цієї організації Таміли Ташевої, цінність свідчень Мирпочаєва в тому, підкреслила вона, що багато потерпілих бояться розповідати про те, що сталося через залякування з боку спецслужб. Таким чином, зазначила вона, людей змушують до співпраці і використовують їх як лжесвідків у надуманих кримінальних справах. При цьому РФ перешкоджає доступу на півострів міжнародних правозахисних місій, і велика частина фактів про тортури і переслідування залишається «невидимою» для правозахисників, журналістів і міжнародної громадськості.

* Якщо Ви знайшли помилку в тексті новини, виділіть її та натисніть Ctrl+Enter.
реклама
більше новин
Top
2019-01-18 01:35 :25