Новини » Регіони 4 червня, 2018, 12:46
У Рівному знищується улюблене місце відпочинку місцян: причини і наслідки
Озеро Басів Кут у Рівному. Фото з відкритих джерел
Озеро Басів Кут у Рівному. Фото з відкритих джерел

Із настанням теплих днів все актуальнішою стає проблема проведення купального сезону. Для рівнян цього року, як і торік, вона стоятиме особливо гостро – купатися в улюбленому місці відпочинку Басівкутському озері вони не зможуть. Санепідеміологи, скажемо так, не рекомендують. У воді можна підхопити заразу і потім довго та затратно лікуватися.

Доведеться, зважаючи на це, шукати водойми за десятки кілометрів від обласного центру. Для когось це не проблема. Може сісти в машину і поїхати. А хтось спроможний на ще більше – у літак та в Туреччину чи ще далі. Кожному своє, як мовиться. Тільки ось замовчується, що саме окремі представники останньої категорії рівнян і довели улюблене місце відпочинку городян до теперішнього стану, і саме вони винні в тому, що більшість городян нині, аби скупатися, змушена шукати інші місця для відпочинку.

Не хочеш проблем – не лізь у воду

В інших місцинах той чи інший природний об’єкт приходить у занедбаність протягом сотень років. А у Рівному водойма, про яку піде мова, захиріла за останніх якихось 30 років.

Із довідки Державної установи «Рівненський обласний лабораторний центр МОЗ України»:

«Озеро Басів Кут створене штучним шляхом на річці Устя, розташоване в південній частині м. Рівне, займає площу близько 100 га, виконує функції водоймища. Використовується населенням для відпочинку: плавання, зайняття спортом та риболовлі. Останніми роками все частіше фіксується невідповідність води озера існуючим санітарним вимогам. Зокрема, в минулому році 94,8% досліджених проб не відповідали вимогам за санітарно-хімічними показниками та 42,6% за мікробіологічними. За повним переліком показників безпеки жодна проба не відповідала нормам.

Озеро Басів Кут у Рівному. Фото з відкритих джерел
Озеро Басів Кут у Рівному. Фото з відкритих джерел

Лабораторним Центром проводиться моніторинг якості води озера Басів Кут протягом всього купального сезону. Досліджені проби води водойми, які були відібрані 15 травня, показали, що вода не відповідає санітарним вимогам на санітарно-хімічні показники, а саме:

  • запах – 2 бали (при нормі – не більше 1);
  • БПК5 – 8,2-9,7 мгО2/дм³ (при нормі не більше 4 мгО2/дм³);
  • ХСК – 100-110 мгО2/дм³ (норма – не більше 30 мгО2/дм³).

В одній з трьох проб води досліджених на паразитологічні показники виявлено цисти лямблій. У трьох пробах, які були досліджені на мікробіологічні показники, індекс ЛКП (лактозопозитивної кишкової палички) був вищий за норму (5000 од/дм³), і становив 24000-240000 од/дм³.

Враховуючи вищевказане, ДУ «Рівненський ОЛЦ МОЗ України» не рекомендує використовувати водойму для купання».

Як стверджують фахівці, кишкова паличка виконує роль свого роду лакмусового папірця бактеріального забруднення води. Патогенні штами внаслідок потрапляння в шлунково-кишковий тракт з водою, можуть викликати захворювання у людей кишкової та сечовивідної системи. Лямблії можуть викликати запальні процеси дванадцятипалої кишки, набряк її слизової оболонки, що призводить до порушення відтоку жовчі та соку підшлункової залози, застою в цих органах і появи симптомів холециститу і панкреатиту.

Як мовиться, все зрозуміло. Не хочеш проблем – не лізь у воду.

Як виникла проблема і хто в цьому винний?

Озеро Басів Кут у Рівному. Фото з відкритих джерел
Озеро Басів Кут у Рівному. Фото з відкритих джерел

На це запитання нині спеціалісти відповідають коротко – за останні 25 років на берегах озера споруджено цілий мікрорайон котеджної забудови, який у народі прозвали «Царським селом». Масивна забудова порушила природний баланс, внаслідок чого ґрунти «просіли» і виникла проблема підтоплення. А оскільки до загальноміської каналізації власники палаців не підключені, їхні вигрібні ями та септики навесні затоплюються талими водами. Усі нечистоти йдуть у озеро. Це – одна причина. Інша та, що чимало «нових українців», які мешкають у «Царському селі» вчинили ще простіше – вивели свої каналізаційні труби, попередньо замаскувавши їх, безпосередньо у воду озера. А оскільки їхні земельні ділянки підходять безпосередньо до води, упіймати «на гарячому» і довести вину досить важко.

Щоправда, міська влада з участю екологів і представників ЗМІ кілька разів проводила рейди, виявляла власників труб, спеціалісти забивали їх спеціальними чопами, але далі цього справа не доходила. І найголовніше те, що жодного разу не були оприлюднені імена власників таких труб і палаців.

А хто вони, ці люди?

Відповідь можна дати одразу і однозначну – дуже впливові. Для підтвердження варто згадати новітню історію. Забудова берегів Басівкутського озера розпочалася у середині 80-х років минулого століття. Будували тоді нелегально. Механіка була такою: землі належали приміському колгоспові та виділялися для ведення городництва, а вже згодом на ділянках, де їх власники зобов’язувалися вирощувати лише картоплю, капусту та інші овочі, почали з’являтися стіни будинків. Хто їх тоді, в епоху суцільного дефіциту, коли неможливо було без блату купити будівельні матеріали, міг зводити – не важко здогадатися.

У той час у Рівному, як і у всій Західній Україні, започатковувалися демократичні зміни. Люди почали висловлюватися сміливіше і заявляти про свої права. Ситуацією скористалося чимало організаторів мітингів, які тоді регулярно проводилися в Рівному.

Власників котеджів оголосили партократами. А чимало ораторів, які тоді виголошували полум’яні промови під час масових зібрань, обіцяли у разі їх приходу до влади націоналізувати палаци та організувати там дитсадки. І багато хто з таких людей таки виборов місця у першій Рівненській міській раді, обраній демократичним шляхом. Звісно, ніякої націоналізації не провели. Ухвалили постанову про припинення у Рівному крупноблочного будівництва. Натомість, пріоритети надавалися котеджному будівництву.

Нагадаємо, за методом крупноблочного будівництва у Рівному споруджено більшість багатоповерхівок у мікрорайонах «Ювілейний» та «Північний». Після такої депутатської ухвали занепав місцевий домобудівний комбінат – попиту на його продукцію, а отже і фінансування, не стало. А для котеджного житла на той час вільних площ не планувалося. Ясна річ, крім схеми виділення ділянок для ведення городництва у «Царському селі».

Народ радів з такого рішення. Майже кожен мріяв переселитися з квартири у свій будинок. Тим більше, що обмеження на продаж будівельних матеріалів на початку 90 були зняті. Бери скільки хочеш, тільки плати. Правда, платити доводилося за ту ж цеглу, значно більше, ніж років п’ять тому. Та з’явилася лазівка – кредити. Один мій знайомий, на той час він працював чиновником, дуже здивувався, чому я не беру кредит і не будуюся і поставив себе у приклад: «Я взяв 200 тисяч рублів кредиту і будую будинок».

Для мене за пристойної на той час журналістської зарплати 700-900 рублів на місяць сума 200 тисяч виявилася захмарною. Тож поцікався, як чоловік поверне гроші. Знайомий лише махнув рукою, мовляв не я, то діти повернуть.

Як показав час, хвилюватися йому не було чого. Галопуюча інфляція зробила свою справу. 200 тисяч, за які можна було тоді збудувати палац, згодом з’явилася змога погасити за одну місячну зарплату, яка обчислювалася мільйонами. Але мова про інше – чи міг тоді пересічний рівнянин отримати кредит 200 тисяч рублів. А от хто саме міг – не важко здогадатися.

Сьогодення невтішне, а перспективи?

Озеро Басів Кут у Рівному. Фото з відкритих джерел
Озеро Басів Кут у Рівному. Фото з відкритих джерел

Реалії такі: купатися в озері, в цьому році не можна, що призвело до цього – знаємо. А що чекає завтра?

Одразу після оприлюднення висновків фахівців Державної установи «Рівненський обласний лабораторний центр МОЗ України» секретар Рівненської міської ради Сергій Паладійчук провів нараду з представниками управління житлово-комунального господарства та керівниками профільних управлінь.

«Під час робочої наради стояло основне питання: щодо ситуації навколо озера Басів Кут та інформації, яка офіційно надійшла в міську раду від державної установи «Рівненський обласний лабораторний центр Міністерства охорони здоров’я» за результатами дослідження води в озері. У ході наради було прийнято рішення, а саме:

  1. «Створити робочу групу для постійного моніторингу та аналізу щодо санітарно-хімічних показників в озері Басів Кут.
  2. З метою запобігання виникненню інфекційних та паразитарних захворювань вжити заходів щодо попередження населення про утримання від купання в озері Басів Кут, а саме: встановлення комунальними службами міста відповідних табличок із застережливими написами навколо озера.
  3. Проаналізувати причину забруднення води.
  4. Вжити дієвих заходів щодо запобігання виникнення подібних ситуацій в озері Басів Кут», – повідомляє прес-служба Рівненської міської ради».

Деякі пункти цього рішення викликали критику в місцевих ЗМІ. Скажімо, причина забруднення води була відома ще депутатам попередніх скликань. Тож навіщо вивчати вже відоме. А ось пункт 4 рішення не витримує жодної критики через відсутність конкретики. Він нагадує постанови партійних комітетів часів комунізації. У чому полягатиме вжиття «дієвих заходів щодо запобігання виникнення подібних ситуацій в озері Басів Кут» – невідомо.

Сергій Паладійчук, секретар Рівненської міської ради:

«Для того щоб запломбувати несанкціоновані викиди, потрібно або спускати воду водосховища, а це може призвести до незворотних наслідків і перетворити басівкутське водосховище поступово в болото. Ми хочемо побудувати ряд гідротехнічних споруд, починаючи від декількох шлюзів, які дозволять регулювати течію водосховища і річки».

Є й інша інформація. Вона стосується не лише озера, а й річки Устя, яка впадає в озеро та витікає з нього.

Прес-служба Рівненської ОДА поділилася планами обласної влади в цьому напрямку.

«Актуальні питання нам визначає сьогодення. Багато людей долучаються і піднімають проблему чистоти водойм. Я вважаю, що Басівкуське озеро не є відокремленим від річки Устя, тому оздоровлювати потрібну всю водну мережу, що проходить через кілька районів. Треба зрозуміти реальний стан справ, щоб далі приймати правильні рішення. Тому департамент екології та природних ресурсів ОДА підпише договір з Національним університетом водного господарства та природокористування про виконання природоохоронного заходу «Наукові дослідження з відновлення і підтримки сприятливого гідрологічного режиму та санітарного стану річки Устя», – цитує прес-служба Рівненської ОДА очільника області Олексія Муляренка.

А тим часом…

Озеро Басів Кут у Рівному. Фото з відкритих джерел
Озеро Басів Кут у Рівному. Фото з відкритих джерел

А поки ж на іншому березі озера розпочинаються будівельні роботи. З приводу того, що споруджується і яким чином забудовники отримали дозволи проводити роботи в рекреаційній зоні, точаться різні чутки. І чи знову це не порушить природного балансу і не призведе в майбутньому до підтоплення та нового скиду у воду нечистот – невідомо.

До речі, у Рівному вже є прецедент того, коли не лише з індивідуальних котеджів скидалися у воду нечистоти. На вулиці Ботанічній у кінці 90-х років спорудили на принципах пайової участі багатоквартирний будинок, а про каналізаційно-насосну станцію не подбали. Чи то забули, чи зекономити хотіли – невідомо. І вже на початку 2000-х років ця проблема випливла. Дійшло до того, що тодішній мер міста Віктор Чайка зібрав телевізійників, завіз на місце, аби вони відзняли, як нечистоти з багатоповерхівки струмком стікають в Устю. Постало питання будівництва КНС. Врешті її таки збудували, але чого це вартувало довкіллю та бюджету?

Наразі відомо одне – чим ближче до виборів, тим більше з’являтиметься проектів порятунку улюбленого місця відпочинку рівнян. Не секрет, що їх автори займуть місця в оновленому депутатському корпусі, а то й у керівництві міста. Як, до речі, трапилося і цього разу. Люди, які перед виборами декларували екологічні проекти, зайняли депутатські крісла, а рівняни, які ще зовсім недавно мали можливість купатися не виїжджаючи з міста, нині її втратили.

Петро Хромих,
для IA ZIK

Редакція не завжди поділяє позицію авторів публікацій.

* Якщо Ви знайшли помилку в тексті новини, виділіть її та натисніть Ctrl+Enter.
реклама
більше новин
Top
2019-10-21 02:39 :59