Новини » Політика 4 червня, 2018, 6:57
«Орда» прийде – хаос в НАБУ наведе?
<nbsp;>

Шоком для антикорупційонерів завершилися вибори до Ради громадського контролю НАБУ. Перші три місця у рейтингу посіли представники громадської організації, яка була офіційно зареєстрована за день до дедлайну прийому кандидатів до РГК. Ба, більше, ця трійка представляє нещодавно створений рух «Демократична орда», серед учасників якого присутні відомі порохоботи.

Агітували за цю трійку ті ж таки порохоботи та особисто радник президента Юрій Бірюков. А гаслом кампанії з підтримки цієї трійці використовували фразу: «Демократична Сокира прийде – хаос наведе!». Порохоботи агітували за хаос? Дивно, але так виходить…

ZIK.ua розбирався, чи дійсно ця трійка може навести хаос в антикорупційному бюро.

Шокуючі результати голосування

«Я шокований. Це нелогічно й ненормально», – так своє враження щодо результатів голосування до Ради громадського контролю (далі – РГК) описує ZIKу Віталій Устименко. Представник Всеукраїнського об’єднання «Автомайдан» вдруге обрався до РГК. Його шокувало наступне.

Перші три місця (загалом обирається 15 членів РГК, – ZIK) посіли члени громадської організації «Демократична сокира орди». Вони єдині, хто під час онлайн голосування подолали позначку в 6 тисяч голосів підтримки.

Напередодні голосування найвпливовіші антикорупційні організації робили аналіз кандидатів, яких було 40 осіб на 15 місць.

Так головний експерт Антикорупційної групи Реанімаційного пакету реформ у своїй колонці на сайті «Української правди» звернув окрему увагу на представників «Демократичної сокири орди».

<nbsp;>

Цю ГО Лємєнов назвав організацією-»одноденкою». Від неї участь у виборах брали: Максим Діжечко, Тетяна Локацька та Анатолій Мазур. Усі вони є ще й представниками «новоствореної троль-партії «Демократична орда», зазначав Лємєнов.

На противагу цій трійці та іншим сумнівним кандидатам антикорупційні організації висунули єдиний список з 15 осіб. З нього лише чотири особи не були обрані. Їх витіснили вже згадана вище трійця, а також лідер ГО «Січ-С14» Євген Карась.

«Це найгірше голосування за весь час. Трійка незрозумілих людей так перемогла. Антикорупція ніколи не була прерогативою порохоботів. Напевно, там інша логіка працює. Можна припустити, що вони перемогли на хайпі», – каже ZIKу Устименко.

Автор намагався поспілкуватися з висуванцями «Демократичної сокири орди».

Максим Діжечко на повідомлення у ФБ не відреагував.

Тетяна Локацька повідомила, що на всі запитання відповідає Щедрин (голова оргкомітету «Демократичної орди»). Останній на повідомлення у ФБ не відповів.

Анатолій Мазур погодився поспілкуватися. Але зустріч призначив на день після публікації цього матеріалу. Якщо вона таки відбудеться, то ZIK підготує окремий матеріал, в якому буде висвітлена позиція Мазура.

«Орда», порохоботи та радник Порошенка

«Демократична орда» позиціонує себе як політична партія. При цьому відверто заявляє, що головним «інструментом» є тролінг.

«Партії» трохи більше як місяць. За цей час найбільш відомою стала акцією «Weteran WoW», яку 9 травня провели у Києві. Тролили учасників іншої акції «Безсмертний полк».

У вигляді Шрека Максим Діжечко. З грудня 2013-го він – генеральний менеджер проекту «Юридична сотня».

<nbsp;>

У «Деморді» – «міністр магії». Нині Діжечко – лідер за результатами виборів до РГК.

На другому місці Тетяна Локацька. У «Деморді» її вважають «міністром інфраультрамегаструктури». У Миколаєві Локацька відома як журналіст та медіа-юрист у Незалежній медіа-профспілці України.

На третьому місці – Анатолій Мазур. У «Деморді» він – «голова суддівського корпусу». Але більш відомий Мазур як «чоловік з сокирою». Саме він у лютому цього року потрощив сокирою автівки у дворі Солом’янського райсуду Києва. Зробив це через помсту суддям, які не захотіли відправляти до СІЗО мера Одеси Геннадія Труханова. Слідство щодо останнього веде НАБУ.

Ці троє напередодні виборів до РГК створили ГО «Демократична сокира орди». Від неї і подалися до НАБУ.

Олександр Нойнець, якого у Миколаєві називали піарником радника президента Юрія Бірюкова, пояснив у ФБ, що ГО створювали спеціально під це голосування до РГК НАБУ.

Юрій Бірюков (ліворуч) та Олександр Нойнець (праворуч)
Юрій Бірюков (ліворуч) та Олександр Нойнець (праворуч)

«Оскільки умови конкурсу не передбачають індивідуального висування, а припускають тільки висунення від ГО, ми просто виконали цю формальність», – пояснив Нойнець.

Цим він підтвердив свою участь у проекті. Що завдає додаткових репутаційних втрат цій трійці.

Тут варто пояснити, що нормативні документи щодо діяльності та формування РГК НАБУ дійсно вимагають висування кандидатів виключно від громадських організацій. При цьому у статутних документів має бути вказано, що ця ГО проводить антикорупційну діяльність. Додаткових вимог, наприклад, щодо досвіду діяльності ГО не передбачено. Цим і скористалися представники «орди».

Повертаючись до Нойнеця. У матеріалі на УП його називають ще й колишнім піарником екс-регіонала Юрія Іванющенка.

Рік тому Нойнець разом з Бірюковим перейшов працювати з миколаївського осередку БПП до центрального офісу партії Порошенка. Нібито, вони мали займатися виборами до ОТГ після того, як продемонстрували гарні результати у південній області.

Також автору відомо, що на нещодавніх виборах у Дніпропетровській області Нойнець працював разом із Тетяною Локацькою.

Якщо ж говорити про «партію Деморда», то в ній багато осіб, яких вважають порохоботами. І вони відверто підтримували та агітували голосувати за вказану трійку до РГК НАБУ.

Серед «агітаторів» є Юрій Гудименко. З недавнього часу він є ведучим проекту «БлогПост» на «5 каналі». В ефірі президентського телеканалу він разом з іншими порохоботами нищівно критикують опонентів Порошенка.

Уже після завершення голосування Гудимено написав на своїй ФБ-сторінці, що «партія, створена топ-блогерами з сумарною аудиторією в кілька сотень тисяч осіб змогла набрати ~ 20000 голосів в інтернет-голосуванні».

Фото з трійкою від «Деморди» на своїй сторінці розмістив і Юрій Бірюков.

Закликаючи «просто» проголосувати, радник президента додав: «Я проголосував за тих, кого знаю і довіряю їх принциповості».

Згодом це стало приводом назвати цю трійку «Сектою Бірюкова». Хоча такою вона не є.

Отже, трійка від «орди» має певні зв’язки з порохоботами та радником Президента. Попри це голова другого складу РГК Олексій Гриценко не бачить серйозних ризиків для НАБУ.

«Серед цієї трійки є адекватна дівчина, чув гарні відгуки про її діяльність. Діжечко також багато корисного робив, хоча разом із цим він – відомий порохобот», – заявив ZIKу Олексій Гриценко.

Також Гриценко припустив, що під час роботи у РГК ця трійка розбереться, як працює НАБУ. І з часом із групи впливу Бірюкова перейдуть в інший табір – антикорупційний.

Чи вдасться «орді» влаштувати хаос в НАБУ?

«Демократична Сокира прийде – хаос наведе!». Так на ФБ-сторінці «Деморди» анонсували участь трьох представників у відборі до РГК.

 

Там же пояснювалось, що як інституція НАБУ всім догодила, але от реалізації – не догодила.

«Їм заважає реалізовувати їх функції їх кадровий склад. Ситник, Шабунін та Гриценко, мовляв, вважають, що НАБУ потрібно, щоб вони боролися зі своїми ворогами, а не щоб вони боролися з корупцією в цілому», – пояснювала «орда».

З’ясувати особисті цілі участі в РГК трьох представників «орди» автору не вдалося. Тож не можна з впевненістю сказати, що вони готові виконувати гасло та наводити хаос в НАБУ.

Інші учасники виборів до РГК з числа корупціонерів у своїх прогнозах розбігаються. Так Устименко припускає, що трійка від «орди» може взагалі «забити» на процес. Натомість Олександра Дрік з ГО «Громадський люстраційний комітет» припустила, що обрані до РГК справді хочуть працювати.

На що Рада громадського контролю впливає в НАБУ?

Напередодні завершення своєї каденції (триває один рік) третій склад РГК прозвітував про свою діяльність.

Громадські антикорупційонери пояснили, що мали реальний вплив на відбір кадрів через участь у конкурсних комісіях. Щоправда, в цьому плані найбільшу роботу провели перші два склади РГК. Через них пройшли 80% працівників Бюро.

Також громадські активісти з РГК беруть участь у дисциплінарних комісіях. З п’ятьох членів цих комісії дві особи – це представники РГК. За останній рік до цієї комісії надійшло 11 скарг на працівників НАБУ, одного з них було звільнено.

Звіт Ради громадського контролю НАБУ про рік своєї роботи

 

Хоч у згаданих комісіях громадські активісти не мають більшості, але реально можуть впливати на ухвалення рішень.

«У мене була ситуація, коли я підтримував одного кандидата до НАБУ, бо він був кращий, а голова комісії – іншого. У підсумку годинної дискусії більшістю членів комісії обрали об’єктивно того, за кого виступав я. І голова комісії була вимушена погодитися, що саме цей кандидат – кращий», – розповів ZIKу Устименко.

Таким чином активіст підкреслює, що навіть один представник РГК може впливати на формування складу НАБУ. І додає: якщо негідник залізе в комісію, то він може заговорювати комісію, відволікати від гарних кандидатів.

Такий ризик, припускають антикорупціонери, може нести присутність у РГК трійці від «орди». При цьому додають, що в самій РГК трійка перебуватиме у меншості. Тож їхні можливі негативні дії будуть блокуватися ще в Раді громадського контролю.

Проте озвучують антикорупціонери і ще один ризик. Через цю трійку може йти «злив» інформації.

«Найбільша загроза у людях з нечесними намірами – це доступ до інформації. Вони будуть мати доступ до інформації про те, що відбувається всередині НАБУ. І нас хвилює, як цю інфу вони (трійка від «орди», – ZIK) можуть використовувати», – заявив на умовах анонімності один з обраних до РГК активіст.

Чи дискваліфікують «орду»?

До 6 червня ще зарано говорити про остаточні результати відбору до РГК НАБУ. Нині триває перевірка як документів переможців, так і результатів голосування.

Кожен громадянин України міг зареєструватися на сайті НАБУ та поставити позначки підтримки навпроти 15 прізвищ. Так, один з активістів повідомив ZIK про аномальну активність під час голосування.

Антикорупційні організації закликали голосувати за визначених 15 осіб. У результатах голосування зафіксовано, що така комбінація зустрічається 2014 раз. Тобто в середньому кожні 20 секунд на сайті НАБУ заповнювалася форма з підтримкою цією групи 15 кандидатів.

 

<nbsp;>

 

Це дало підстави прибічникам «орди» говорити про можливі фальсифікації на підтримку антикорупціонерів.

Натомість аналіз ZIKу показав, що комбінація з трьох представників «орди» зустрічається удвічі частіше – 4017 раз.

Чи використовувалися боти під час он-лайн голосування мають перевірити спеціалісти НАБУ. Але якщо мали місце банальний підкуп або «рознарядка по партії», то встановити махінації не вдасться.

Проте не виключено, що після оголошення офіційних результатів розпочнуться судові справи. У судах досі оскаржуються результати минулорічного онлайн-голосування. Мета таких оскаржень може бути глобальна. Якщо легітимність виборів і, як наслідок, легітимність РГК будуть заперечені, це дасть можливість визначати недійсними і обрання працівників НАБУ.

Поки ж активісти-антикорупціонери готуються до першого засідання РГК. І обмірковують, кого обирати головою ради.

Традиційно, головою обирали людину, яка під час онлайн-голосування отримувала найбільше голосів. За такою логікою головою четвертого складу РГК мав би стати представник «орди» Максим Діжечко. Проте така перспектива не знаходить підтримки у більшості обраних до РГК. Тож заруба антикорупціонерів з «ордою» можлива вже на першому засіданні Ради громадського контролю НАБУ.

Олексій Братущак,
для IA ZIK

Редакція не завжди поділяє позицію авторів публікацій.

* Якщо Ви знайшли помилку в тексті новини, виділіть її та натисніть Ctrl+Enter.
реклама
Top
2020-12-05 11:43 :01