Новини » Львів 2 червня, 2018, 9:31
Лише один район Львівщини затвердив монетизацію пільг на проїзд: як це буде
Фото з  відкритих джерел
Фото з відкритих джерел

У березні Кабмін затвердив монетизацію – заміну пільг на проїзд грошовими компенсаціями. Це стосується міських, приміських та міжміських автобусних маршрутів загального користування. Але на практиці новація поки не запрацювала. Як відомо, чиновники Львова та області не в захваті від того, що фінансовий тягар перекинуто на місцеві бюджети і продовжують просити коштів у держави. Львів та Стрий відмовилися від виплати адресних допомог у 2018 році і працюватимуть за старими схемами бюджетних компенсацій напряму перевізникам.

Лише один район із 20 у Львівській області вирішив впроваджувати монетизацію транспортних пільг – Пустомитівський. Вже у червні мешканці району, окрім жителів ОТГ, отримають на руки 135-270 грн, які зможуть використати на проїзд чи інші справи. Щоправда, тут є багато нюансів. Відповідно до переліку, затвердженого у районі, виплати отримають не усі пільговики, а ті, що належать до шести категорій. Усі інші – залишаться без пільг і без компенсацій, зокрема, діти-сироти та діти із багатодітних сімей… Дуже імовірно, когось не влаштує місячна сума виплати, якої вистачить на 11-13 поїздок – тиждень добирання на роботу до Львова і назад…

Інші ж райони мають визначитися до середини червня – чи впроваджувати монетизацію чи залишити все по-старому й виділяти кошти перевізникам. Ситуація в області може перерости у хаос – десь діятиме монетизація, а десь «безлімітні» пільги.

Як Пустомитівський район наважився на монетизацію? Звіки гроші? Як усе працюватиме? – журналістка IA ZIK розпитала у начальника управління соціального захисту населення Пустомитівської РДА Миколи Степованого.
 

Як буде працювати монетизація пільг на проїзд у Пустомитівському районі?

– Згідно із районною програмою щодо відшкодування пільгового проїзду у готівковій формі, визначено шість категорій осіб, яким буде здійснюватися відшкодування. Це – особи з інвалідністю 1-ї групи, особи з інвалідністю внаслідок війни усіх трьох груп, учасники бойових дій, особи, постраждалі унаслідок Чорнобильської катастрофи 1-ї та 2-ї категорії та члени сімей загиблих як в АТО, так і Героїв Небесної сотні.

У готівковій формі вже з червня будемо перераховувати або на їхні рахунки, відкриті і банках, або на поштові відділення.

Скільки пільговиків із цих категорій, про які ви сказали, підпадають під монетизацію?

– З цих категорій у нас зараз є 860 осіб, але кожного місяця кількість змінюється – є міграція та, з іншого боку, додаються нові особи, які мають статус учасника бойових дій. Ми їх вносимо у єдиний автоматизований реєстр пільговиків і відповідно до цього реєстру будемо відшкодовувати.

Яка загальна сума виділена у районі на монетизацію і скільки грошей на руки отримає кожен пільговик?

– Кожен пільговик отримає залежно від категорії. Найменша сума – 135 грн. Але по цих категоріях пільговики ще мають надбавку 20%, якщо вони мають право на безкоштовний проїзд у міжміському транспорті. Це буде десь 160 грн у місяць. Особи з інвалідністю 1-ї групи будуть мати додатково 100% – 270 грн кожного місяця.

Тобто виплата буде від 135 до 270 грн щомісяця – залежно від категорії. Зараз районна рада виділила кошти на червень відповідно до потреби – 150 тис. грн. У червні ще має бути сесія районної ради, на якій депутати нам обіцяли добавити. Річ у тім, що ми прийняли програму 24 квітня, посередині року, а бюджет на 2018 рік прийнятий ще у грудні 2017 року.

Інші райони та місто Львів кажуть, що в них немає грошей на монетизацію. Звідки Пустомитівський район знайшов ці кошти?

– Був вільний залишок у районному бюджеті. Зараз, сподіваємося, що районний бюджет на 2018 рік перевиконується і буде переглянутий – будуть добавлені кошти.

Якщо брати 150 тис. грн на місяць, то до кінця року нам ще буде бракувати близько 900 тис. грн. А на рік потреба складає близько 1,1-1,15 млн грн щодо згаданих категорій осіб. Але сподіваємось, якщо будуть можливості районного бюджету трохи кращі, тоді зможемо розширити категорії осіб, які будуть користуватися цією пільгою у готівковій формі.

Чи були в районі громадські обговорення, дискусії, адже пільгових категорій, які мають право на безкоштовний проїзд, є значно більше. Зокрема, ще є діти з багатодітних сімей… Чому саме згадані категорії вибрані?

– Це розглядалося на двох постійних комісіях районної ради – комісії з питань соціального захисту та охорони здоров’я та бюджетній. У першу чергу виходили із бюджетних можливостей району. Якщо посеред року така програма приймається, треба, щоб вона була не просто прийнята, але і фінансово підтверджена. Враховували найбільш вразливі категорії осіб – учасники бойових дій, особи з інвалідністю 1-ї групи, особи, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи. А члени сімей загиблих – це без обговорення. Депутати запропонували їх врахувати, і ми це підтримали.

Чи не викличе це збурення чи нерозуміння з боку інших категорій пільговиків?

– Тут така ситуація: краще хоч щось, але щоб воно було адресно, ніж усім пообіцяємо, а нікому не дамо. Якщо взяти згідно із законодавством, усі категорії мають право на безкоштовний проїзд. На жаль, це тільки прописано, але не завжди фінансово підтверджено. За останні роки не було відшкодування у повному обсязі перевізникам за пільгові перевезення.

Кошти адресно отримуватимуть тільки мешканці району?

– Мешканці району без врахування осіб, які проживають на території ОТГ, бо об’єднані громади мають свої окремі бюджети. У нас в районі є п’ять ОТГ – там обговорюється питання, планується також таку програму приймати. Які саме категорії осіб будуть у них враховані, ми поки не знаємо, але обіцяють, що це будуть ті ж категорії пільговиків, що і в районі.

Як буде виглядати монетизація на практиці. Щоб отримати кошти на проїзд, люди мають звертатися із заявами? Куди саме?

– У нас діє єдиний автоматизований реєстр пільговиків. Фактично усі категорії туди внесені. Якщо це особи з інвалідністю, вони отримують пенсію – ми про них маємо дані з пенсійного фонду і будемо перераховувати їм кошти там, де вони отримують пенсії. Щодо учасників бойових дій – також ми виплачували щорічну грошову допомогу до 5 травня – теж маємо їхні рахунки або адреси. Якщо не будемо мати рахунку, громадяни отримають через поштове відділення за місцем проживання.

Коли людна заходить у маршрутку, має показати паспорт, що вона мешканець району чи як?

– Людина отримає готівку і може нею розпоряджатися на свій розсуд – не тільки на проїзд тратити, а купити собі хліба, умовно кажучи. У маршрутці вона буде розраховуватися.

Тобто, у маршрутці, яка їде з Пустомит до Львова, мають платити усі?

– Ну так. А люди отримуватимуть у готівковій формі кожного місяця кошти.

А якщо пільговик – не мешканець району, але має потребу і користується маршрутками до Пустомит. Як тут бути – він поїде безкоштовно чи платитиме?

– Фактично він мусить платити. Але, згідно з постановою Кабміну, якщо у нього буде підтвердження, що він скористався послугою, але в нього у районі немає такої програми, тоді він має право звертатися в управління соцзахисту за місцем проживання і там мали би йому відшкодувати. Але тут інше питання – чи кошти у цьому районі, з якого району пільговик, будуть передбачені на ці пільги та відшкодування. Бо в нас пільги існують, а відшкодувань фактично не було. Деякі перевізники з доброї волі перевозили безкоштовно, а інші могли і не перевозити. Але їх змусити усіх перевозити без відшкодувань – теж не можна.

Львів, Стрий прийняли рішення, що будуть надалі відшкодовувати кошти напряму перевізникам. Вас не лякає, що Пустомитівський район наразі єдиний, який буде працювати за схемою монетизації?

– Поки що мусимо попробувати – побачимо, як воно працює. Можливо, у якомусь районі чи в області щось краще придумають. Наші депутати завжди новинки сприймають, тоді зможемо цю програму дещо скоригувати. Поки, думаю, все спрацює і буде нормально.

Відмовлятися від монетизації район не планує?

– Поки що не планує. Тільки програма прийнята. Думаю, все буде нормально – буде розуміння серед громадян. Було багато звернень від перевізників району, щоб передбачити відшкодування у готівковій формі пільговикам, щоб вони платили за проїзд. Перевізники відмовлялися перевозити пільговиків без відшкодувань.

Наталія Шутка,
IA ZIK

Редакція не завжди поділяє позицію авторів публікацій.

* Якщо Ви знайшли помилку в тексті новини, виділіть її та натисніть Ctrl+Enter.
реклама
більше новин
Top
2019-03-26 16:03 :08