Новини » Суспільство 1 червня, 2018, 14:43
На Донбасі півмільйона дітей потребують гуманітарної допомоги, – «Стежками війни»
ZIK
ZIK

За час російської агресії постраждало близько п’ятисот тисяч дітей. Теоретично, всі вони можуть претендувати на допомогу від держави, соціальні пільги і на статус «дитини війни». Однак, фактично, такі пільги отримали лише дев’ятнадцять осіб.

Про це йдеться у програмі військових розслідувань «Стежками війни» на телеканалі ZIK.

Півмільйона дітей російсько-української війни потребує допомоги

Дитячий фонд ОНН ЮНІСЕФ назвав шокуючі цифри щодо кількості дітей, які проживають в зоні бойових дій.

«Приблизно півмільйона дітей потребують гуманітарної допомоги. Із них близько двохсот тисяч проживають вздовж лінії розмежування у межах п’ятнадцяти кілометрів. Ми дізналися, що п’ятдесят тисяч з двохсот проживає на підконтрольній території, решта – на іншому боці», – зазначає голова Представництва Дитячого фонду ООН (ЮНІСЕФ) в Україні Джованна Барберіс.

У Міністерстві соціальної політики, яке відповідальне за виплати дітям Донбасу, кажуть, що станом на перше січня 2017 року на території Донецької і Луганської областей проживало 418 158 дітей. Ці цифри не охоплюють дітей із окупованої території, бо з 2014 року державна статистика їх не враховує.

«Діти, які проживають у цій зоні, позбавлені нормального життя. До школи вони ходять під обстрілами. Також ризикують підірватися на мінах і снарядах, які не детонували», – наголошує голова Представництва Дитячого фонду ООН (ЮНІСЕФ) в Україні Джованна Барберіс.

Лише за останні 16 місяців сорок п’ять шкіл вздовж лінії розмежування були зруйновані. Загалом бойовики за час воєнних дій зруйнували 700 середніх освітніх закладів.

Школа у місті Залізне Донецької області

У школі № 13 міста Залізне школярі звикли до звуків кулеметних черг.

«Два снаряди впали біля нашої школи і хвилею зачепило будівлю. На стінах залишилися сліди осколків. Вони розбили і вікна, і приміщення», – розповідає директор школи Валентина Трифонова.

Жінка каже: ворог тричі обстріляв школу. Було це у 2014-му та 2015 роках.

«Обстріли бувають і після обіду, і вночі. Деякі батьки залишають дітей вдома, бо бояться. До того ж малеча стала нервовою. Вночі їм лячно спати, бо стріляти можуть і в цю пору», – додає Валентина Трифонова.

Учні школи знають, що після довгого дзвінка їм слід спуститися у підвал. Там є все необхідне: стільці, питна вода, аптечка. За дітьми завжди пильнує медсестра.

«У нас ще не було таких ситуацій, коли комусь ставало погано. Однак ми можемо надати першу медичну допомогу», – говорить медсестра Світлана Рутковська.

Від Залізного до окупованої Горлівки – рукою подати. Чи не щотижня тут діти спостерігають те, що не можуть спокійно пережити дорослі.

«Вчора, коли я визирнув у вікно, то побачив, що червоне світло літало біля дев’ятиповерхового будинку. Ми з мамою пішли у передпокій. Потім чули, як горять мої вікна», – розказує школяр Саша.

Про те, що Залізне є небезпечною зоною для життя свідчать і нещодавні обстріли житлових будинків.

«Перша міна лягла у літню кухню, де були мої діти. Вони втекли звідти. Коли це сталося вдруге, то я просто впала на підлогу, мене оглушило, з’явилася пелена в очах. Ми з чоловіком поповзли у коридор», – розповідає місцева мешканка Наталя Бабюк.

Така складна ситуація уже п’ятий рік є по всій лінії розмежування.

Право на отримання статусу «дитини війни»

«Майже рік тому Кабмін ухвалив постанову щодо надання дітям статуту постраждалих у наслідок воєнних дій та збройного конфлікту», – наголошує юрист Української Гельсінської спілки з прав людини Алла Блага.

По-простому кажучи, статус «дитини війни» в Україні мають лише двадцятеро із половини мільйона, а все через складну процедуру отримання.

«Раніше проводилося кримінальне провадження для того, щоб визначити дитину постраждалою і знайти відповідачів», – пояснює член Комітету ВРУ з питань соціальної політики Наталія Веселова.

Нові поправки, які Кабмін вніс до постанови у квітні цього року, дещо спрощують отримання такого статусу.

Право на отримання статусу дитини, яка постраждала внаслідок воєнних дій та збройних конфліктів, мають особи, які отримали поранення, контузію, каліцтво, зазнали фізичного, сексуального насильства, були викрадені або незаконно вивезені за межі України, залучалися до участі у діях воєнізованих чи збройних формувань, незаконно утримувалися в полоні чи зазнали психологічного насильства.

Якщо дитина зазнала інших видів травм, то окрім стандартних документів – заяви, свідоцтва про народження, посвідчення особи заявника, – необхідно також подати виписки з медичної картки дитини, видані після медичного обстеження; заяви про вчинення щодо дитини кримінального правопорушення, витяг з Єдиного реєстру досудових розслідувань про відкриття кримінального провадження за зазначеною заявою; висновок експерта за результатами судової експертизи у разі насильства.

Діти, яким виповнилося 14 років, можуть самостійно подати такий пакет документів до органів опіки і піклування. Однак є нюанси.

«Для них ще нема конкретного переліку соціальних пільг», – пояснює юрист Української Гельсінської спілки з прав людини Алла Блага.

Служба у справах дітей Донеччини

«На лінії зіткнення проживає двадцять чотири тисячі дітей. За даними служб міст та районів, ми маємо п’ятдесят дев’ять дітей, які можуть отримати статус», – коментує начальник служби у справах дітей Донецької ОДА Наталія Тимофєєва.

Зі зведеної інформації від Міністерства соціальної політики, а також Донецької та Луганської обласних адміністрацій, маємо наступні, не менш вражаючі цифри. Статус дитини, яка постраждала внаслідок воєнних дій, отримали лише 19 осіб: п’ятнадцять дітей на Донеччині, троє на Луганщині, одна дитина на Харківщині.

Народна депутат Наталія Веселова переконана, що поправки, які Кабмін вніс до постанови, збільшать шанси інших на отримання такого статусу.

«Тепер не обов’язково заводити кримінальну справу, бо можна вирішити питання через адміністративну процедуру. Через комісії діяти в рази легше», – зазначає член Комітету ВРУ з питань соціальної політики Наталія Веселова.

Такий статус не передбачає надання пільг чи грошової допомоги навіть для дев’ятнадцятьох дітей.

«Діти, які втратили здоров’я, мають отримати підтримку і весь перелік необхідних речей. Я переконаний, якщо батьки будуть звертатися – допомога надійде, як мінімум з обласного бюджету», – переконаний голова Донецької обласної військово-цивільної адміністрації Павло Жебрівський.

Поки що такі виплати із бюджету області не здійснювалися.

«Служби у справах дітей обласної адміністрації буде виплачувати на картку суму, яка дорівнює п’ятьом прожитковим мінімумам», – наголошує начальник служби у справах дітей Донецької ОДА Наталія Тимофєєва.

* Якщо Ви знайшли помилку в тексті новини, виділіть її та натисніть Ctrl+Enter.
реклама
більше новин
Top
2019-02-16 04:54 :28