Цього року для дітей війни плануємо придбати 235 квартир, – Жебрівський

ZIK

У 2014 році на територіях Донецької та Луганської областей проживало близько одного мільйона дітей. Із них понад чотирнадцять з половиною тисяч – це діти-сироти та діти, які позбавлені батьківського піклування. Вони потребують допомоги дитячих кризових психологів, яких в Україні вкрай мало. Крім того, держава на законодавчому рівні теж мусить подбати про дітей.

Про це йдеться у програмі військових розслідувань «Стежками війни» на телеканалі ZIK.

Тепер у Мінсоцполітики заявляють: нарахували 229 076 дітей із числа внутрішньо-переміщених осіб. Із них понад півтори тисячі – сироти та люди позбавлені батьківської уваги. Ще шістсот перемістилися без супроводу батьків.

«Діти, які є внутрішньо переміщеними сиротами і позбавлені батьківського догляду, отримають допомогу. Раніше стати на квартирний облік вони не могли, а тепер за ними закріплене житло», – наголошує начальник служби у справах дітей Донецької ОДА Наталія Тимофєєва.

«Минулого року ми купили 185 квартир для дітей-сиріт, п’ятнадцять будинків сімейного типу. Цього року, спільним коштом області та Мінсоцполітики, плануємо придбати ще 235 квартир і автомобілі для великих будинків», – зазначає голова Донецької обласної військово-цивільної адміністрації Павло Жебрівський.

Окрім цього, для дітей, які досі проживають по той бік лінії розмежування, облаштували дистанційні українські школи.

«Сьогодні 2519 дітей отримує українську освіту. Існує п’ять опорних шкіл, загалом ми хочемо, аби запрацювало вдвічі більше навчальних закладів. Важливо, щоб діти не забували про свою Батьківщину», – підкреслює голова Донецької обласної військово-цивільної адміністрації Павло Жебрівський.

В Україні нема механізму евакуації дітей

«На жаль, досі нема механізму евакуації дітей у випадку надзвичайної ситуації», – говорить юрист Української Гельсінської спілки з прав людини Алла Блага.

Тим часом у Мінсоцполітики повідомили, що такою евакуацією, в разі небезпеки, займається місцева влада, але за згодою батьків або піклувальників.

У січні-лютому 2015 року із Донеччини та Луганщини вивезли 2 593 дитини до інших областей України.

17 травня 2018 року екстрену евакуацію провели у Торецьку, коли ворожий снаряд пошкодив будівлю Центру соціально-психологічної реабілітації дітей.

«Центр – це заклад соціального захисту дітей віком від трьох до вісімнадцяти років. Сьогодні у нас тридцять чотири вихованці. На території центру нема спеціального сховища на випадок обстрілів. Однак, у нас є приміщення без вікон, де можна перечекати», – розповідає директор центру Валерія Корнієнко.

Фізично діти, які є в центрі, не постраждали. Втім, після пережитих особистих трагедій та побаченого, багатьом необхідна допомога психологів.

В Україні замало дитячих кризових психологів

Наталія Коцар працює із дошкільнятами та дітьми молодшого шкільного віку у сірій зоні.

«Останнім часом побільшало випадків психосоматичних хвороб. Діти стривожені і агресивні. Вони не можуть самостійно впоратися зі своїми переживаннями. А батькам не вдається створити безпечну платформу, допомогти своїй малечі», – зазначає дитячий кризовий психолог Наталія Коцар.

Психологи одноголосно стверджують: чим ближче діти живуть до зони бойових дій, тим сильнішу психологічну травму отримують. Діти, які постійно чують вибухи і постріли, знають, що таке ховатися у підвалах від мін чи ракет. Вони намагаються поводитися природно: граються, бігають, сміються, однак не все так просто.

«Враження від побаченого осідають дуже глибоко у психіці. Це посттравматичний стресовий стан. У дітей симптоми можуть проявитися пізніше, ніж у дорослих», – пояснює психотерапевт Олена Снісаревська.

Тому таким дітям необхідно надавати системну психологічну підтримку. Цим зараз займається безліч громадських рухів та організацій, зокрема, і міжнародні.

«Ми тренуємо психологів, вчителів. Навчаємо їх розпізнати проблему та вирішити її простими методами», – каже голова представництва Дитячого фонду ООН (ЮНІСЕФ) в Україні Джованна Барберіс.

Держава має законодавчо подбати про дітей

На жаль, волонтерської допомоги недостатньо. Перш за все, держава на законодавчому рівні має подбати про своїх громадян.

Однак у міністерствах не поспішають. Народні обранці стверджують, що кошти для реалізації є, але їх вперто не хочуть витрачати саме на дітей, які проживають в зоні війни.

Ще в липні 2017 року, за поданням Сергія Капліна, був зареєстрований законопроект «Про соціальний захист дітей війни», які проживають в районах проведення антитерористичної операції.

«Це закон про статус дітей війни. Там йдеться про нові категорії людей, які пройшли конфлікт на сході», – розповідає нардеп Сергій Каплін.

Проте, законопроект досі не винесений на голосування. Втім він потрібний, адже сьогодні немає дієвого механізму захисту дітей, які постраждали під час російсько-української війни.

Loading...