четвер, 31 травня, 2018, 10:45
Застигла декомунізація: про символи СРСР, які залишилися в Києві
10

Три роки тому, у квітні 2015 року, в Україні набув чинності закон про засудження комуністичного і тоталітарного режимів і заборону пропаганди їх символіки. З тих пір по всій країні місцева влада, а іноді й вандали, знесли сотні пам’ятників Леніну та іншим діячам радянського режиму. Однак символіка СРСР – герб, зірка, серп з молотом – і монументи на честь радянських воєначальників і раніше зустрічаються, іноді – в найнесподіваніших місцях, в тому числі – у столиці.

Про це повідомляє budport.

1. Символіка на памятнику місту-герою Києву (площа Перемоги)

Символіка на пам’ятнику місту-герою Києву (площа Перемоги)
 

На обеліску місту-герою Києву, встановленому на площі Перемоги в 1982 році, до цих пір залишаються зірки і зображення Леніна.

2. Памятник Миколі Щорсу (бульвар Шевченка)

Пам’ятник Миколі Щорсу (бульвар Шевченка)
 

Микола Щорс – офіцер Російської імператорської армії, учасник встановлення радянської влади в Україні. У 1918 році він командував Богунським полком у складі Першої української радянської дивізії, в 1919 – командував дивізією, яка брала участь в боях проти Української Народної Республіки. Пізніше його призначили комендантом Києва.

Ініціатором встановлення пам’ятника Щорсу був Сталін. Через війну реалізацію проекту перенесли. Спочатку пам’ятник повинні були зробити «пішим» і встановити на площі Льва Толстого, проте в 1949 році проект змінили, а поставили кінний пам’ятник на бульварі Шевченка.

Плани демонтувати його з’явилися відразу після Революції гідності, пізніше – у зв’язку з законом про декомунізацію. Про необхідність знести пам’ятник заявляв і Інститут національної пам’яті.

Зараз статуя залишається на бульварі Шевченка, проте з усіх боків закрита тканиною в кольорах національного прапора.

3. Лита картина на станції метро «Вокзальна»

Лита картина на станції метро «Вокзальна»
 

У вестибюлі станції між перонами серед інших картин, присвячених історії України – починаючи від Київської Русі, – встановлена картина з вилитим вгорі серпом і молотом. Символ неабияк затертий і непомітний при поверхневому огляді.

Станція була відкрита в 1960-м, мабуть, тоді ж встановили і ці литі картини.

4. Ворота на вулиці Богдана Хмельницького

Ворота на вулиці Богдана Хмельницького
 

Помітити цей символ, якщо не поставити собі за мету, – практично неможливо через шари фарбування і пилу. До того ж, щоб його розгледіти потрібно підійти впритул і підняти голову.

Тут і зірка, і серп з молотом.

Ворота ведуть у один з дворів, розташований майже на розі вулиць Богдана Хмельницького і Хрещатик.

5. Арки біля будівлі КМДА

Арки біля будівлі КМДА
 

Праворуч і ліворуч від будівлі Київської міської державної адміністрації на Хрещатику розташовані арки, що ведуть у внутрішній двір. Стелі арок покриті відлитими серпами, молотами і зірками.

6. Сталінська висотка на Хрещатику

Сталінська висотка на Хрещатику
 

Ця 15-поверхова сталінська висотка була побудована в 1954-му. На момент споруди вона була найвищою будівлею Києва. На даху – встановлена зірка, яку невідомі пофарбували в кольори національного прапора.

7. Памятник Миколі Ватутіну (Грушевського, 7)

Пам’ятник Миколі Ватутіну (Грушевського, 7)
 

Пам’ятник генералу Ватутіну біля Верховної Ради не підлягає демонтажу, оскільки Ватутін брав участь у визволенні України від нацистів, заявляв раніше глава Інституту національної пам’яті Володимир В’ятрович. У той же час невідомі неодноразово обливали пам’ятник фарбою, а місяць тому націоналісти спробували зірвати покладання квітів на річницю смерті радянського генерала.

На пам’ятнику відсутні радянські символи. На меморіальній дошці написано: «Вірний син більшовицької партії, талановиті полководець Червоної армії, який командував першим українським фронтом».

8. Арка дружби народів

Арка дружби народів
 

На цій арці відсутні безпосередньо комуністичні символи, однак спорудження саме по собі символізує створення Радянського Союзу. Арка не підпадає під закон про декомунізацію, тому підстав її демонтувати – немає. Однак в 2016-м про необхідність знесення монумента в рамках декомунізації заявляв міністр культури Євген Нищук.

9. Памятник робітникам

Пам’ятник робітникам
 

Під Аркою дружби народів розташований інший монумент – пам’ятник робітникам. Він зображує двох чоловіків, які тримають піднятими руками герб СРСР.

10. Символіка на щиті Батьківщина-Мати

Символіка на щиті Батьківщина-Мати
 

Про намір прибрати з щита цього пам’ятника герб СРСР говорять уже давно, однак є заковика: демонтаж обійдеться в 500 тис. грн, а щоб замінити герб на щось інше – знадобиться 8 млн грн. Противники декомунізації Батьківщини-Матері апелюють не тільки цими сумами, але також авторським правом скульптора, який створив грандіозний пам’ятник. Також кажуть, що під гербом нічого немає і якщо його вирізати – залишиться величезна діра.

* Якщо Ви знайшли помилку в тексті новини, виділіть її та натисніть Ctrl+Enter.
Top
2019-06-19 20:44 :35