Новини » Політика 31 травня, 2018, 11:23
Шон Вокер: Росія може вправно використати маневр із Бабченком
Фото: theguardian.com
Фото: theguardian.com

Київ, можливо, зміг запобігти вбивству, але наступного разу при загибелі будь-кого із критиків Кремля першим питанням буде: чи справді він мертвий?

Усе відбулося у найкращих традиціях пригодницького екшину. Адже не обійшлося й без карколомного сюжетного повороту подій: під час прес-конференції щодо розслідування вбивства, несподівано з’явився головний герой.

 

Безстрашний журналіст Аркадій Бабченко не був застрелений вбивцею, як змусили усіх повірити українські урядовці. Фактично, це було частиною спецоперації служби безпеки України, спрямованої на те, щоб зловити справжніх вбивць, які працювали на замовлення Москви.

Скептицизм та радість друзів і колег незабаром поступилися питаннями про те, чи ведення за ніс світу та, мабуть, власної дружини, дійсно було єдиним можливим способом проведення цієї таємної операції.

«У мене через півгодини вбитий Бабченко повинен йти на обкладинці у типографію. Разом зі статтею всередині. Що я повинен тепер поставити на обкладинку? Бабченко живий?», – написав Віталій Сич, редактор українського щотижневого журналу Новий час у Facebook. «Хто ж так робить? Добре, звичайно, що він живий. Але якось це дивно».

Здавалося, що це сюжет одного з романів київського письменника Андрія Куркова.

Проте ця історія, зі всією своєю абсурдністю, аж ніяк не є жартом: Бабченко насправді втік з Росії,побоюючись за своє життя, що, можливо, могло бути справжнім сюжетом для вбивства. Питання полягає лише у тому, чи українська влада, запобігши вбивству (якщо вона справді запобігла йому) зробила більше користі, ніж шкоди, і чи існував менш провокаційний спосіб досягнення тих самих цілей.

Наступного разу, коли буде застрелено чи отруєно будь-якого критика Кремля, першим запитанням завжди буде: чи дійсно він мертвий?

Немає жодних сумнівів у тому, що у майбутньому «захист Бабченко» буде використаний Москвою, як відповідь на різні її звірства.

«Наступного разу, коли мені покажуть фотографії Білих касок з Сирії, я покажу вам фото мертвого Аркадія Бабченко, убитого Путіним», – написав один проросійський користувач Twitter.

Звичайно те, що Кремль може обернути щось на свою користь, навряд чи є підставою для скасування потенційно рятівної місії. Проте навіть, якщо припустити, що існувала вагома причина для цієї спецоперації, питання про те, як вона була організована, залишаються відкритими. Чи справді треба було оголошувати про його смерть, тим самим травмуючи друзів, родичів та журналістів, які вже втратили безліч колег?

Слід згадати і про гучну появу Бабченко. Замість того, щоб відзначити необхідність такого незвичайного повороту подій, на прес-конференції, намагаючись створити максимальний ефект, з’явився Бабченко, мов під час виступу ілюзіоніста.

Петро Порошенко привітав «блискучу операцію», а радник міністерства внутрішніх справ Антон Геращенко ледь стримував свій захват. «Навіть Шерлок Холмс успішно застосовував метод інсценування власної смерті для ефективного розслідування важких та складних злочинів, яким би болісним це не було для його рідних та для доктора Ватсона», – написав він у Facebook.

Володимир Гройсман у середу заявив, що Бабченко загинув від «російської тоталітарної машини» та вимагав «покарати вбивць». Не зрозуміло, чи було все це частиною сюжету, щоб обдурити майбутніх вбивць, чи він не знав про сфальшування смерті.

Тепер усе залежатиме від доказів, які Україна може надати щодо причетності Росії до замовлення вбивства. Якщо Київ має беззаперечні докази того, що замовлення надійшло з Москви, то весь цей епізод можна буде назвати зухвалим, хоч дещо і суперечливим, успіхом.

Якщо ж ні, то багато людей, швидше за все, погодяться з головою «Репортерів без кордонів» Крістофом Делоером. «Дуже прикро, що українська поліція, незалежно від їхнього мотиву, зіграла на правді... для трюку», – сказав він.

Шон Вокер,
The Guardian

Переклад з англійської Оксани Вергелес, для ІА ZIK

Редакція не завжди поділяє позицію авторів публікацій.

* Якщо Ви знайшли помилку в тексті новини, виділіть її та натисніть Ctrl+Enter.
реклама
більше новин
Top
2019-06-26 06:41 :49