Новини » Суспільство 30 травня, 2018, 16:22
Угорська меншина асимілювала українців на Закарпатті, – Лариса Ніцой
ZIK
ZIK

У мовному питанні наша влада більше підтримує угорську меншину, ніж українців, тоді як 73% учнів Закарпаття навіть не можуть отримати прохідний бал під час здачі ЗНО. Адже сьогодні угорська меншина просто асимілювала українців у цьому регіоні.

Таку думку в ефірі інформаційного проекту «Перші про головне. Коментарі» на телеканалі ZIK висловила письменниця Лариса Ніцой.

Заступник голови Київського товариства угорців Тібор Томпа наголосив: угорські школи в Україні існують уже більше 500 років. Тоді як мовні норми освітнього закону пропонують поступово переводити до 60% навчального процесу у цих закладах на українську мову. Відтак, на його думку, це може просто знищити рідну мову таких учнів.

«Тобто відбудеться вимивання угорської і українізація освітнього процесу. Такого навіть не було при Сталіні. Навіть він не міг собі цього дозволити», – обурювався Томпа.

До того ж він наголосив: представляє не діаспору чи національну меншину, а «автохтонів».

«Ми хочемо зберегти свою мову та щоб наші діти навчались нею. Так було споконвіків. Не розумію, чому таке різноманіття є проблемою для України», – вів своє Томпа.

Разом із тим письменниця Лариса Ніцой не погодилась із такими заявами. Мовляв, згідно нового закону про освіту, міністр Лілія Гриневич обіцяла, що у нас діятиме стара латвійська модель.

«Там прописано, що коли дітки приходять у початкову школу, навчаються мовами меншин, але поступово вивчають державну. Відтак, у старших класах 60% навчання відбувалось би саме державною», – розповіла письменниця.

Та згодом Латвія скасувала цю модель, наближаючись до тієї, яка діє в державах Балтії.

«Тепер латиську мову вивчатимуть уже з садочків, у першому ж класі навчання державною мовою проходитиме на 50%, згодом кількість предметів цією мовою зростає до 80%, а в 11-12 класах навчання державною мовою уже становить 100%», – зазначила Ніцой.

Відповідно, на її думку, таким чином представники національних меншин і не забувають рідної мови, і вивчать державну, якою користуються у публічному просторі.

«Ми вимагали, щоб у нас для угорської меншини теж запровадили такий плавний перехід. Та хочу заспокоїти угорців: наша влада на вашому боці. Натомість вона ніяк не підтримує українців, адже не збирається запроваджувати таку модель», – обурювалась експерт.

Вона наголосила: зараз 73% учнів Закарпаття, які належать до угорської меншини, не можуть скласти іспити для Зовнішнього незалежне оцінювання знань, щоб отримати навіть прохідний бал.

«Угорська меншина асимілювала українців на Закарпатті. Вони живуть там, як саме в Угорщині, а не в Україні. Там немає українських шкіл, тож вони змушені або записуватись в угорські, або їхати до українського закладу через п’ять сіл лише для того, щоб знайти українську школу для українських дітей», – розповіла Лариса Ніцой.

* Якщо Ви знайшли помилку в тексті новини, виділіть її та натисніть Ctrl+Enter.
реклама
більше новин
Top
2019-08-24 16:10 :04