Новини » Суспільство 30 травня, 2018, 15:50
Угорщина вже давно вважає Закарпаття своєю територією, – Лариса Ніцой
ZIK
ZIK

Своєю відмовою проводити навчання українською мовою угорська меншина порушує українське законодавство. Угорщина ж натомість втручається у внутрішні процеси України, адже вже давно вважає Закарпаття своєю територією.

Таку думку в ефірі інформаційного проекту «Перші про головне. Коментарі» на телеканалі ZIK висловила письменниця Лариса Ніцой.

Вона наголосила: насправді, Угорщина уже давно вважає Закарпаття своєю територією. Ця держава фінансово підживлює регіон, витрачаючи кошти на школи та ремонти доріг.

«Вони навіть, порушуючи українське законодавство, видали подвійні паспорти та підгодовують владу. Вулиці там названі угорською, до того ж, висять два прапори, вони навіть дозволили їм голосувати на угорських виборах Однак, «чомусь» український кордон проходить не там, де б хотілось Угорщині», – зазначила Ніцой.

Тож вона підкреслила: у мовних статтях українського закону про освіту немає жодного порушення прав угорських меншин, адже цей документ не забороняє їхньої мови.

«Ще 20 років тому Конституційний суд визначив, що мови меншин можуть вивчатись у школах. Однак, не весь навчальний процес повинен вестися на угорський, як це зараз відбувається у цьому регіоні», – зауважила письменниця.

Мовляв, це якраз угорська меншина порушує українське законодавство своєю відмовою навчатись державною мовою на території України.

Та, в свою чергу, заступник голови Київського товариства угорців Тібор Томпа, переконував: згідно 53 статті конституції України, усі представники нацменшин мають право отримати освіту рідною мовою.

«Ми маємо право зберегти свою ідентичність та мову. Адже не є однією із 160 національних меншин. На відміну від тих же болгар, що прийшли з Поволжя, нам вдалось зберігати свою первісну мову уже понад 1100-1200 років», – заявив Томпа.

Мовляв, він підтримує вивчення у навчальних закладах української, однак в угорських школах її уже викладають за також методикою, як і в українських.

«Тому й педагогічне товариство закарпатських угорців надіслало звернення до міністра освіти про обов’язкову необхідність змінити методику навчання», – розповів Томпа.

Та Лариса Ніцой заперечила його трактування 53-ї статті Конституції. Мовляв, там йдеться про те, що нацменшинам гарантується навчання відповідною мовою або вивчення її у державних комунальних школах чи культурних товариствах.

«Отже, закон чітко дає на вибір різні варіанти та моделі. Відповідно, як її побудує громадянство, такою вона і буде», – підкреслила письменниця.

Тоді як, за її словами, Конституційний суд зобов’язує проводити навчання у всіх закладах саме українською, при цьому мова меншин може вивчатися.

«Я хочу приїжджати на Закарпаття і чути угорський колорит. Мені не потрібно, щоб ви забули свою культуру, та йдеться про територію України. Тому ви зобов’язані виконувати рішення Конституційного суду. Однак, ви є порушниками, адже у тамтешніх школах українська зведена до мінімуму. До всього, вас підтримує зовнішня держава, яка втручається у наші внутрішні справи», – підкреслила Лариса Ніцой.

Як повідомлялось, Угорщина уже втретє заблокувала проведення засідання комісії Україна-НАТО на міністерському рівні. Угорська влада пояснює, що таким чином вона тисне на Україну, вимагаючи перегляду мовної норми закону про освіту. Будапешт переконаний, що закон значно обмежив права національних меншин у використанні рідної мови. Разом із тим, глава МЗС Польщі Яцек Чапутовіч попросив генсека НАТО втрутитися в конфлікт Угорщини та України. Також міністр закордонних справ України Павло Клімкін повідомив, що Україна та Угорщина проведуть консультації щодо мовних статей закону про освіту.

* Якщо Ви знайшли помилку в тексті новини, виділіть її та натисніть Ctrl+Enter.
реклама
більше новин
Top
2019-10-20 14:00 :15