live
Новини » Економіка

Мораторій на продаж землі не дає можливість аграріям вкладати кошти у довгострокові проекти, – Нізалов

ZIK

Для країни мораторій на продаж землі означає, що в державі діють невизначені правила гри і є ризики щодо інвестиційного клімату у сільському господарстві і сільській місцевості. Як наслідок – виробники сільськогосподарської продукції змушені віддавати перевагу вирощуванню однорічних культур, які пов’язані з меншими ризиками.

Про це в ефірі інформаційно-аналітичного проекту «Перші про головне. Коментарі» телеканалу ZIK говорив консультант Світового банку з питань земельних відносин Денис Нізалов.

«Від того, що в Україні діє мораторій на продаж землі, ми як держава втрачаємо досить багато. Перш за все, власники втрачають кошти через недостатню та недоотриману орендну плату, а також у вигляді вартості активу своєї власності. Адже вони б могли її використовувати для залучення коштів щодо розвитку малого та середнього бізнесу та щодо розвитку своїх фермерських господарств», – сказав Нізлов.

Він вважає, що найбільше наразі втрачають малі виробники. Тому що можливість використовувати землі вони вже мають зараз.

«Юридичні особи в Україні наразі мають у власності 1,5 мільйона гектарів сільськогосподарських земель. Якщо б в країні був вільний обіг землі, вони могли б їх використовувати для залучення фінансування. Тобто інвестиції вкладати у зрошення, сади, переробку, зберігання тощо», – прокоментував він.

Якщо ж говорити про великих виробників, то для них мораторій на продаж землі є, фактично, невизначеними правилами гри.

«Великі виробники не можуть вкладати кошти в країні, де є непривабливий інвестиційний клімат для сільського господарства і сільської місцевості. Як наслідок, виробники сільськогосподарської продукції віддають перевагу вирощуванню однорічних культур, які пов’язані з меншими ризиками, меншими інвестиціями і відповідно мають меншу додану вартість. Тобто країна використовує свої земельні ресурси неефективно, бо недостатньо генерується додана вартість», – розповів Нізлов.

За його словами, якби великі виробники не відчували ризиків, вони б вкладали гроші у довгострокові проекти, наприклад, зрошення, що давало б більшу віддачу на гектар.

«Україна втрачає додану вартість, яка б могла генеруватись, використовуючи ресурс. Тобто ми повільно розвиваємося і повільно зростаємо. Також це має негативний вплив на торгівельний баланс. Ми зараз продаємо сільськогосподарську продукцію з низькою доданою вартістю, наприклад яблука і м'ясо, а купуємо з великою із закордону. Фактично, купуючи робочу силу з-за меж країни. Тому я хотів би зазначити, що МВФ та Світовий банк наполягають лише на тому, про що вони домовились з урядом України на її запит ще два роки тому. І мова йде лише про виконання тих домовленостей, які були досягнуті раніше. Вони б дійсно дали можливість прискорити економічне зростання в Україні», – вважає він.Loading...
Loading...
Loading...