субота, 26 травня, 2018, 15:17 блоги Суспільство
На добре здоров’я. Герпес – не так просто, як здається
Тетяна Козирєва
Журналіст, у сфері особливих зацікавлень якої – медицина

Підніміть руку, хто не мав герпесної висипки на губах. Рук не бачу, бо насправді всі довкола бодай раз, але мали! І здебільшого серйозно не сприймали. Бо обсіє, пониє та й зійде.

А от і ні, вважають лікарі, бо герпес насправді – серйозне вірусне захворювання. Згідно зі статистикою Всесвітньої організації охорони здоров’я, принаймні 90 відсотків населення Земної кулі заражені герпесом. Отакої! Щороку захворюваність на герпес тільки червоної кайми губ становить не менше 10 мільйонів випадків. І це вже із серії «Ого-го!».

То що треба знати про цю болячку?

Передовсім те, що вірус надзвичайно живучий – одного разу потрапивши до організму, залишається там назавжди. І це вам уже не хухри-мухри. Тому – геть із жартами.

Вірус герпеса проникає в ганглії (тобто нервові вузли) спинного мозку і може жити там тривалий час. Розплоджується разом із поділом клітини-носія. При цьому в одних людей збудник ніяк себе не маніфестує, а в інших – чіпає-накриває по повній.

То чим небезпечний герпес і чи можна від нього захиститися?

Спочатку назву шляхи зараження. І не відкрию жодної таємниці при цьому, бо передається ця зараза, як і всі інші, зрештою, – повітряно-краплинним шляхом, під час інтимної близькості, через поцілунки, також – обійми, а ще – ручкання та побутові предмети.

Розвивається захворювання найчастіше тоді, коли людина нездужає. Трапляються й випадки, коли герпес вигулькує після переохолодження чи, навпаки, перегрівання, через перевтому чи інші емоційні «гойдалки». Або після перепою, тобто зловживання алкоголем. Лікарі кажуть, що часто ця повзуча шкірна хвороба може «навідуватися» і при вагітності.

А тепер щодо виявів герпеса. Вони різні, і залежить оце «урізноманітнення» від типу зарази.

Найбільш поширеними є три перші типи герпеса, які проявляються виникненням водянистих пухирців на губах, слизівках носа і ротової порожнини, в інтимних зонах чи на тілі по ходу нервових закінчень. Причому ділянка обличчя – один із найулюбленіших осідків простого герпеса. До п’яти днів часу пухирці тріскають, лишаючи по собі болючі червоні виразки, які при загоюванні покриваються шершавими шкірочками. Людина, до речі, вже за декілька годин відчуває з’яву герпетичної везикули, бо наразі чиста, але вже скомпрометована місцинка шкіри свербить чи, припустимо, пече. Появу висипу можуть супроводжувати загальне нездужання, головний біль і навіть лихоманка. Крім того, попереджають лікарі, герпес може проявлятися атипово – уражати нирки, шлунок, пряму кишку, печінку та легені. Чому? Та тому що теоретично вірус може бути всюди, де є нервова тканина, а це означає – у будь-якому органі.

Але не переймайтеся вже аж так!

Якщо неприємні висипи турбують не частіше чотирьох – п’яти разів на рік і з’являються тільки на губах, турбуватися нема про що. Це не я кажу – лікарі. Але навчитися швидко гальмувати загострення треба, а для цього варто застосовувати противірусні креми і мазі (не гормономісткі!!!), і лікування варто розпочинати на початковій стадії, коли ще нема висипу, а шкіра поки що тільки свербить чи пече. Наносити антивірусний засіб бажано не пальцем, а ватною паличкою – від країв до центру ураженої місцини.

А от у разі, якщо герпес вилазить понад п’ять разів на рік, довго, до тижня часу, не гоїться, супроводжує будь-яке (незастудне) захворювання і висипає не тільки на губах, потрібно рушати до лікаря, щоби пройти імунологічне обстеження. Питаєте, що може запропонувати доктор? Відповім: противірусну та імунотерапії, загальнозміцнювальні препарати, фізіопроцедури. Може, і ще щось – дізнаєтеся, як прийдете до фахівця.

І точно доктор порадить дотримуватись певних правил у харчуванні – йтиметься про відмову від горіхів (передовім – арахісу), також – шоколаду, родзинок, пива, жирної їжі, солодких газованих напоїв, кави і міцного чаю, також – зменшення у раціоні кількості цукру і солі.

А корисні при герпетичній інфекції продукти – молочка (особливо – кефір і нежирний сир), біле м’ясо, яйця, бобові, відварна картопля, свіжі фрукти й овочі.

Не забуваймо й про споживання у достатній кількості (до 2 літрів на день) якісної питної води.

Важливими є й загальні правила гігієни, котрими нехтувати – ні-ні, і це наявність індивідуального рушника, постільної білизни і предметів особистого користування (наприклад, леза для гоління чи помазка, губної помади чи блиску для губ).

На час висипу протипоказане відвідування басейну, лазні та сауни.

Доречно відмовитися й від поцілунків та інших дотичних до цієї приємної процедури справ.

То будьте мені здорові!

Автор дякує за сприяння у створенні матеріалу дерматовенерологу Мар’яні Чемерис.

 

 

Редакція не несе відповідальності за думку, яку автори висловлюють у блогах на сторінках ZIK.UA.
* Якщо Ви знайшли помилку в тексті новини, виділіть її та натисніть Ctrl+Enter.
реклама
більше новин
Top
2019-01-21 02:58 :25