четвер, 24 травня, 2018, 12:37 Політика
Казарін: Кремль прорахувався – війна відштовхнула українських росіян від «русского мира»
Мітинг проти закону про перехід освіти у середній школі в Латвії на латиську мову. Рига, 4 квітня 2018 року. Фото: krymr.com
Мітинг проти закону про перехід освіти у середній школі в Латвії на латиську мову. Рига, 4 квітня 2018 року. Фото: krymr.com

«Найбільший розділений народ» – колись Кремль поставив саме такий стандарт опису росіян, що залишилися після 1991 року за межами Росії. І цим прирік співвітчизників на ізоляцію.

Про це у своїй колонці пише кримський журналіст, оглядач «Крим.Реалії» Павло Казарін.

Він зазначає, що після розвалу Союзу за межами Росії опинилися мільйони росіян. Причому, мова не тільки про Україну – таке само було у всіх колишніх республіках СРСР. І майже всюди цих людей спіткала та сама доля.

«Будь-яка закордонна діаспора – це завжди soft-power для материнської держави. Та сила, яка інтегрована в нову батьківщину, і тому може претендувати на роль «посла» для старої. Українська діаспора в Канаді, вірменська у Франції або єврейська по всьому світу – найкращі тому докази.

Але у «закордонних росіян» нічого подібного не відбулося. Вони не стали трендсеттерами. Не створювали стратегії майбутнього. Не зуміли стати лобістами своїх власних інтересів. Таких, які би при цьому не сприймалися новими столицями в штики», – пише Казарін.

На його думку, в причина тут проста – для зарубіжних співвітчизників Москва відводила лише одну роль – бути приводом для «возз’єднання» в рамках єдиної загальної держави. І чверть століття Кремль робив усе, щоб цей важіль впливу зберегти. Для цього йому потрібно було зовсім небагато: не допустити інтеграції росіян в політичні нації тих країн, в яких їм довелось жити. Сама ідея, що росіяни можуть жити не інтересами Москви, а своїх нових столиць, сприймалася як зрада.

«Кремлю ніколи не потрібна була адаптація росіян. Навпаки – йому потрібна була їх максимальна ізоляція, щоб потім з року в рік спекулювати на темі захисту «гнаних і знедолених». Концепт «росіяни для України» сприймався як ворожий. Тому що Москві потрібен був концепт «українські росіяни як відмичка до України». Все інше сприймалося Росією як загроза», – пише Казарін.

Читайте також: Екс віце-прем’єр РФ розповів, як Путін готує країну до повернення «залізної завіси»

«Закордонним росіянам», додає журналіст, пропонувалося відчувати свою національність як право, а не обов’язок. Замість того, щоб конкурувати з сусідами в просторі позитивних змістів, їм відводилася роль «баби яги», яка завжди проти. Єдиним їх призначенням було оголошено ностальгію –»хранителі музейного надбання».

«У результаті ніяких російських партій, орієнтованих не на Кремль, у пострадянських країнах так і не з’явилося. Все, що народжувалося, опинялося в ролі п’ятої колони. Лобісти російських монополій. Торгові агенти з продажу імперського шовінізму. Будь-який альтернативний підхід сприймався вороже самою Москвою», – зазначає Казарін.

До чого призводить такий підхід – видно на прикладі Донбасу. Того самого, який Москва вже четвертий рік «захищає». З подачі Кремля регіон перетворили на рукотворне Сомалі. На полігон, єдине завдання якого – створювати проблеми для української влади. А якість життя тих самих «росіян і російськокультурних» на окупованих територіях Москву не цікавить, додає журналіст.

Читайте також: Семенченко розповів про здачу Криму Порошенком та Турчиновим і батька, що підтримує «руский мир» 

«Донбас довів просту річ: закордонним співвітчизникам Кремль відвів роль імперського гумусу. Їхні інтереси вторинні відносно інтересів російського керівництва. Москва воює нема за них, а за допомогою них. Громадяни для імперії. І в жодному разі не навпаки», – йдеться у статті.

Водночас автор додає, що саме вторгнення на Донбас запустило ще один важливий процес. Москва була впевнена, що український схід і південь впадуть їй в обійми, що російська мова – це достатня умова для того, щоб її носій був адептом «русского мира». А виявилося, що все зовсім не так.

«У результаті вторгнення в Україну сталося те, чого Москва завжди так боялася. Росіяни почали інтегруватися в Україну – в силу того самостійного вибору, який вони зробили між старою батьківщиною і новою. І в цій ситуації Кремлю вже не доводиться розраховувати на лобізм своїх інтересів. Тому що вибір нової ідентичності виявився пов’язаний із втратою старої. Швидше за все, новий перепис подарує нам чимало сюрпризів», – підсумовує він.

Читайте також: Російський політик зробив гучний прогноз про відставку Путіна

* Якщо Ви знайшли помилку в тексті новини, виділіть її та натисніть Ctrl+Enter.
реклама
більше новин
Top
2018-12-13 23:11 :48